9.5 C
Alba Iulia
Неділя, 13 Червня, 2021

Зроблено в Україні: Як в Запоріжжі з порцеляни роблять чашки, сувеніри та купола

 • У спеціальному проекті розповімо, як на запорізьких підприємствах створюють ту чи іншу продукцію.

  Цього разу 061.uа побував на заводі, який виробляє порцелянові вироби, передає Національний промисловий портал.

  Глину, яка зберігається в великих мішках, висипають в барабанні млини і змішують з водою. Під землею облаштований спеціальний резервуар, в якому глині ​​не дають застигнути взимку і заграти влітку. З цього резервуара суміш по трубах потрапляє в цех.

  А перемішується глина в “барабані” за допомогою ось таких твердих порцелянових кульок. Коли вони зменшуються, їх кидають у млини поменше і засипають туди фриту – склоподібний матеріал, який виходить при плавленні маси і її швидкому охолодженні (термічний удар “підсмажує” скло, яке розбивається на осколки, а їх частинки потім перемелюють на порошок).

  Усередині стінки барабанної млини викладені дуже міцною глиною – така йде навіть на виробництво бронежилетів і обробку танків.

  А такі форми вирізає комп’ютер. Потім туди вставляються скельця, а потім заливають гіпс. Пізніше вже на гіпс виливають глину: коли глина потрапляє на гіпс, вона починає віддавати вологу, застигає.

  Спочатку скульптор робить першу фігуру. Щоб зробити багато форм, фігуру спочатку змащують мильним розчином, а потім обмежують чотирма скельцями і заливають туди гіпс. Коли всі форми готові, зразкового “пастушка” (як в нашому випадку) виймають. Форму стягують гумкою, а потім заливають туди глину – гіпс вбирає вологу, завдяки чому формується кірочка. Через годину зайву глину виливають, а залишається тільки сформована скориночка – порожнистий “пастушок”. Форму розбирають і забирають фігурку. Ручки і ніжки для цього “пастушка” виливають окремо, а потім приклеюють.

  Так виглядає заливний цех – туди глина подається по трубах. Все заливки роблять вручну.

  Вироби ставлять в піч тричі. Коли виріб тільки відлили, воно сірого кольору і дуже ламке – в перший раз воно зневоднюється і підрум’янюється. Тепер виріб все ще ламке, але вже без вологи, що дозволяє нанести скляну пил (“глазур”). Другий раз запікають при температурі в 1200 градусів за Цельсієм – вироби стискаються. Скляна пил розтікається і покриває виріб, завдяки чому тепер на нього можна наносити художні фарби і змити жир.

  Нагрівають добу, а охолоджують два дні.

  Так вироби покривають скляним пилом або “глазур’ю” – висихають моментально.

  Вироби розмальовують також вручну. Кольоровий порошок висипають на скельце і додають скипидар – так виходять фарби. Художники користуються пензликами, які в’яжуть з вовни з білячого хвоста.

  Золото на виробах з’являється незвично: спочатку це смола з частинками золота – коли смола згоряє, золото залишається. Тепер воно вплавлено в поверхню зі скла і не змиється.

  Деякі малюнки наносяться за допомогою деколи – це керамічні фарби, нанесені на спеціальний папір. При зануренні у воду вони сповзають, деколи наклеюють на вироби і відправляють в піч. Там рожевий лак, який утримує фарби, згорить, скло подплавит, а фарби залишаться.

  Є серед виробів і унікальні: наприклад, шахи “Вечори на хуторі біля Диканьки”. Тут пан Чуб – король, Солоха – королева, дяк – офіцер, Вакула на межі – кінь, а Оксана з черевичками – тура. Такий набір шахів можна побачити в Музеї порцелянових шахів в Санкт-Петербурзі, а ще такий купив легендарний шахіст Анатолій Карпов.

  Крім того, запорізький завод з 1996 року співпрацює з Олімпійської збірної України – виготовляє сувеніри.

  Своєю “фішкою” запорізький завод вважає виробництво музичних сувенірів: коли вода потрапляє на фарфоровий кубок або коли пляшку піднімають зі столу, грає музика (зазвичай це українські пісні, але можна замовити будь-яку іншу). Крім посуду і сувенірної продукції, завод робить купола і іконостаси для храмів, а також басейни і каміни.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  У Івано-Франківську виконали капремонт автодрезини на замовлення порту «Південний» (фото)

  Івано-Франківський локомотиворемонтний завод виконав капітальний ремонт автодрезини для ДП "Морський торговельний порт Южний". Ремонт тривав протягом чотирьох...

  До складу Військово-морських сил України зараховано роз’їзний катер

  До складу Військово-морських сил ЗС України зараховано рейдовий роз’їзний катер проєкту 1398Б «Аист».Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  Катери Морської охорони посилили кордон з Білоруссю

  Малий катер BG15 проєкту UMS-1000 Одеського загону Морської охорони Державної прикордонної служби посилив кордон з Білоруссю на річках Дніпро та Прип’ять.

  Представлено дослідження про використання золошлакових матеріалів у дорожньому будівництві

  На платформі Комітету екології та сталого розвитку Європейської Бізнес Асоціації в рамках круглого столу, присвяченого використанню золошлакових матеріалів - відходів ТЕС/ТЕЦ в...

  Як «Електронмаш» виготовляє нові трамваї для Львова (фото)

  На заводі «Електронмаш» розпочали виробництво десяти трамваїв для Львова. Вони будуть більш екологічними та матимуть кращий дизайн.Про це під...

  Тривають практичні випробування нового кулемета КТ-12,7 для БМ «Оплот» (відео)

  Протягом двох останніх тижнів тривають практичні випробування оновленого великокаліберного кулемета КТ-12,7 для БМ «Оплот».Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Defence...

  Розробку нового позашляховика для української армії продовжать п’ять приватних компаній

  Дослідно-конструкторські роботи за темою легкового автомобіля підвищеної прохідності для Збройних сил України погодилися продовжити п’ять приватних компаній.Перелік підприємств,...

  Учені-онкологи Академії наук створили підґрунтя для новітньої протипухлинної терапії

  В Інституті експериментальної патології, онкології і радіобіології імені Р.Є. Кавецького НАН України створено молекулярну систему для доставлення протеїнів у клітини за рахунок...

  Зараз читають

  «ХКБМ» спільно з військовими створює роботизований комплекс на базі БТР-4Е

  На ДП «ХКБМ» опрацьовують концепцію створення роботизованого наземного комплексу на базі колісного шасі БТР-4Е.

  У Києві відкрили другу чергу оновленої Пейзажної алеї

  У Києві презентували після реконструкції другу чергу Пейзажної алеї, повідомили у пресслужбі КМДА.Передає Національний Промисловий Портал з...

  Завершено один з етапів вогневих випробувань колісної САУ “Богдана” (відео)

  Дослідний зразок колісної САУ 2С22 "Богдана" пройшов один з етапів заводських випробувань на полігоні Широкий Лан.

  У Львові погодили проєкт будівництва канатної дороги на Високий замок

  Депутати Львівської міської ради погодили проєкт постанови про будівництво канатної дороги на Високий замок. На засіданні міськради...