9.5 C
Alba Iulia
Неділя, 28 Листопада, 2021

Селище на небесних крилах, або як у містечку на Запоріжжі збирають легкомоторні літаки

B 130 км від Запоріжжя, посеред безкрайнього степу є село Широке, а за ним – два ангари. Тут, в цих ангарах, “від великих доріг і станцій у віддаленні” (до найближчого промислового міста – Мелітополя більше години їзди по розбитій дорозі) збирають червоно-білі літаки. Маленькі, одномоторні і дуже красиві. А потім на них навчаються літати.

Посилається Національний промисловий портал на репортаж створений журналістом Анатолієм Дмитрівом у журналі Фокус.

Кожні дві години з ангара з’являється залізна комаха, розганяється і відлітає в небо. В цей час йде на посадку інший літак. Знижується, гальмує, зупиняється. З машини вибирається пілот. Коли він підходить ближче, розумію, що льотчик – африканець.

– Я пріехаль з Ангола. Мене зовуть … – представляється ламаною російською невисокий темношкірий студент, вимовляючи щось нерозбірливе.

З п’ятої спроби я нарешті виводжу в блокноті: “Мхомбо Хельда Сунда” і показую йому. Хлопець з кислим обличчям розглядає виведений мною рядок, потім махає рукою і несподівано вимовляє: “Зійде!”

У льотній школі нині навчаються кілька іноземних студентів: з Африки, Азії та Латинської Америки. Кожен з них платить за навчання. На ці кошти і збираються одномоторні літачки під маркою “ХІАТ” (Хімічні авіаційні технології). Частина з них йде на експорт.

Хто, як і коли примудрився створити в глухому українському степу високотехнологічне підприємство?

Хто він

Віталій Яригін. Він сидить в вигорілій на сонці траві, задумливо жує травинку і дивиться в небо – на свої крилаті створіння. Льотна куртка такого ж кольору, як степова трава навколо. Здається, що за довгі роки життя тут він злився в одне ціле зі степом.

У 1990-ті Яригін займався в цих краях авіахімроботами – розкидував з літаків на поля добрива і корисних комах. Подробиці з’ясувати не вдалося: він не любить згадувати про минуле. Тепер воно здається йому нереальним. Вулиці рідного Києва змішуються в пам’яті з вулицями Ленінграда, де він навчався у військово-морському училищі. Після цього закінчив ще три вузи.

Після об’єднання навколишніх сіл в Веселівську територіальну громаду її глава, Петро Кияшко, запропонував Віталію Яригіну 28,5 га вільної території, заваленого сміттям, – практично безхозну, непридатну для сільського господарства землю. Ніякого власного інтересу при цьому не заклав.

– Я знайшов цій землі застосування, – говорить генеральний директор компанії “Хімічні авіаційні технології” і льотний директор Української льотної академії Віталій Яригін, не випускаючи з рота травинку.

Він щось помічає в небі і дає зрозуміти, що розмову закінчено.

– Завтра може бути дощ, і погода буде нельотна, – неголосно зауважує Яригін, піднімаючись з трави і показуючи на темні перисті хмари на обрії. – Так що сьогодні літаємо по повній.

Він йде роздати підлеглим якісь розпорядження, а у мене з’являється можливість поговорити зі студентами. За польотами спостерігають троє. Один з них – нещодавно приземлився Хельдіо з Анголи, другий – латиноамериканець, третій – азіат.

blank

Хто вони

Латиноамериканець представляється Джонатаном Оняти з Еквадору. Найлегше з азіатом: він бездоганно розмовляє російською. Його звуть Даніяр Аширов, він з Туркменістану. Гельд спілкується з іншими в основному англійською. А з іспаномовних Джонатаном говорить на португальському – той вловлює загальну суть.

Джонатан – єдиний з усіх говорить по-українськи. Він цілий рік вчив його нарівні з російською, щоб вступити в Кропивницьку льотну академію Національного авіаційного університету. У цій академії протягом чотирьох років викладають повний курс льотної теорії, а практику студенти повинні проходити самостійно – в закладах, подібних школі Віталія Яригіна. Без свідоцтва про закінчення такої школи і без 150 годин нальоту Державіаслужба не видає льотну ліцензію.

– Як вас занесло в таку далечінь? – питаю Джонатана. – Скільки до Еквадору?

– Одинадцять тисяч кілометрів, – відповідає він по-українськи, щоб ще раз блиснути знаннями екзотичного для іноземців мови. – Дуже Довго летіти треба.

Еквадор – в Південній Америці, на узбережжі Тихого океану.

– Невже ближче льотної школи не знайшлося? – не вірю я.

– Такої дешевої немає у всьому світі, – посміхається Джонатан, переходячи на російську мову, який знає все ж краще української. – В Україні на навчання потрібно витратити десь $ 15 тис. У Росії – $ 20-25 тис., В Європі ще більше. Ми з батьками порахували, і вийшло, що навіть з щорічними перельотами з Південної Америки Україна все одно дешевше.

До нас підходить Яригін і додає:

– У розвинених країнах, щоб стати льотчиком великий авіації, треба витратити близько $ 150 тис. Але зарплати пілотів боїнгів в великих авіакомпаніях окупають ці витрати: їм платять близько $ 10-15 тис. На місяць і забезпечують повним соцпакетом. Багато моїх випускники стільки заробляють. Так що гра варта свічок!

Яригін підморгує і, повернувшись, крокує до чорної пащі ангара.

– Мій родич, який закінчив цю школу, вже давно літає по всій Африці, – гордо зауважує Хельдіо, безбожно перекручуючи російські слова – в Кропивницькому він проходив навчання в основному англійською.

– Мої брати теж навчалися тут, а тепер вже літають на великих літаках, – додає Даніяр. – У будь-якій країні, правда, потрібно підтверджувати український диплом, здавати там спеціальний іспит, але це не дуже складно і не катастрофічно дорого.

– Так значить, отримаєте пілотські ліцензії – і додому? – питаю я.

Курсанти згідно кивають, посміхаючись. Всі, крім Даніяра.

– Я тут залишаюся, – каже він, звузивши і без того розкосі очі. – Мені в Веселому (найближчий райцентр і одночасно центр Веселівської громади) подобається. Не нудне селище …

blank

Хлопець не особливо хоче розповідати про причини свого рішення не повертатися додому. Але мені все ж вдається з’ясувати правду. Виявляється, причина ця цілком зрозуміла, і у неї “Чорнії брови, карії очі”. Даніяр вже кілька місяців живе в цивільному шлюбі з дівчиною з райцентру і їхати від неї не хоче. Йому до душі Україна, і за сім років навчання він, так само, як і Віталій Яригін, вріс в тутешні землю і небо.

Є й матеріальний фактор, через який симпатичний туркмен вирішив залишитися в Україні. Справа в тому, що в серйозних авіакомпаніях новачків на роботу не беруть. Наприклад, в США, щоб сісти за штурвал Боїнга, потрібно мати в льотній книжці мінімум 1500 годин нальоту. Частково тому в Штатах близько 200 тис. Судів малої авіації. Для порівняння: в Україні їх зареєстровано всього 700.

Щоб не їхати з таврійських степів, Даніяр вже домовився з Віталієм Яригіним про місце інструктора в льотній школі.

– Через кілька років, коли наберуся досвіду, подивлюся, може, кудись і поїду, – посміхаючись, каже хлопчина. – Але навіть тоді я навряд чи буду шукати роботу в Туркменії.

Насамперед – літаки

Ближче до вечора заходимо в ангар. Тут стоять невеликий американський літачок Beechcraft-ВЕ76 і три “ХІАТ” -650. Третій “ХІАТ” поки ще важко назвати літаком: він не пофарбований, в кабіні немає ні приладового щитка, ні крісел. Двигун і приладове обладнання надходять з США, решта збирають на місці. У цьому процесі задіяні близько тридцяти співробітників “Хімічних авіаційних технологій”, які можуть виробляти по чотири літаки в місяць.

– За двадцять років ми випустили кілька десятків таких літачків, частина, до речі, продали за кордон, і жоден з них не зазнав аварії, – гордо заявляє Віталій Яригін. – Це говорить насамперед про якість збірки. За ці роки ми навчилися збирати непогані машини.

Ангар наповнюється ревом двигуна, направленого прямо на нас, немов величезний вентилятор, гаряче повітря: ще один літак, який виконав денну програму, переможно вкочується в ангар.

– Палива вистачає на 5-6 годин польоту, максимальна висота підйому – 4000 м, літак може нести вантаж в 500 кг, – чеканить Даніяр, перекриваючи шум мотора. – Вартість однієї машини “ХІАТ”-650 становить від $ 150 до $ 200 тис. В залежності від комплектації.

blank

Ще одна важлива деталь: оскільки всі комплектуючі, крім двигуна, у літака українські, його експлуатація обходиться набагато дешевше, ніж у закордонних аналогів. Говорячи про технічні характеристики, Яригін ділиться своєю виробничою філософією:

– Розташування виробництва визначає вартість ресурсів, які власник витрачає на нього. Це тільки в Києві посеред міста (на заводі Антонова) можуть дозволити собі будувати літаки. Наприклад, у Франції так ніхто не робить. По-перше, тому, що такого виробництва потрібно багато землі, а в великих містах вона шалено дорога. По-друге, літаки проблематично відчувають себе над містом, тому виникають певні проблеми з їх логістикою. По-третє, в мегаполісах кваліфіковані кадри і унікальні розробки дуже швидко переходять до конкурентів. А тут, в степу, це неможливо. Мої фахівці не знайдуть собі роботу в радіусі як мінімум двохсот кілометрів.

Нескінченний таврійський степ, колихався за дверима ангара, шумить під вітром, підтверджуючи слова Яригіна.

Коріння

У невеликому офісі Яригіна, відгородженому від виробництва тонкою перегородкою, ми, попиваючи каву, розмовляємо про земні проблеми небесного бізнесу. Віталій зізнається, що хоча його компанія і не збиткова, особливого прибутку вона не приносить.

– Літак – це тільки інструмент, такий же, як плуг, відро, граблі, – говорить він. – Не можна успішно виробляти і продавати граблі, якщо поблизу немає городів або з якоїсь причини не розвивається сільське господарство. Зараз сільськогосподарська мала авіація майже нікому не потрібна, тому що не потрібні високі врожаї. Того, що дає земля, вистачає з надлишком, навіщо ще якісь літаки і складні технології залучати? А ті, хто все-таки приваблюють, економлять кожну копійку. Тому літають в Україні в основному без ліцензії. Ось недавно ми підробляли на авіахімроботі в Чернігівській області, так з 24 бортів навколо нас тільки у двох була ліцензія. Але державі до цього діла немає.

– Ну, рано чи пізно і до літаків руки дійдуть, – намагаюся підбадьорити я.

– Ось на це я майже не сподіваюся, – зітхає Яригін, задумливо помішуючи каву в чашці. – Я роблю ставку на інше. Як тільки в Україні відкриють ринок землі, наш бізнес почне розвиватися. Адже людина, яка заплатить, скажімо, $ 4 тис. за гектар, захоче отримувати з нього не 30 центнерів зерна, як зараз, а 80. В Угорщині рік, в який зібрали 30 центнерів з гектара, вважають провальним, а у нас радісно рапортують про високі урожаї.

– А ви з місцевими фермерами говорили?

Яригін скептично посміхається:

– Пропонував якось місцевим підвищити врожайність їх полів, використовуючи нашу авіатехніку, вони думали-думали, а потім відповіли: “Розумієш, у нас елеватор розрахований на 50 тис. тонн. Якщо зберемо більше, нам нікуди буде дівати зерно”. Тобто мало врожаю – біда, а багато – ще більша біда.

– На що ж тоді сподіваєтеся?

Яригін якийсь час мовчить, потім відповідає:

– Для того щоб земля не тягнула до себе, одних крил мало. Потрібні ще й коріння. Іншими словами, щоб літати, потрібно бути заможною людиною.

Коли він вимовляє цю фразу, мені здається, що слово “літати” варто розуміти не тільки буквально, але і як метафору.

blank

Поглядаючи на кавову гущу в чашці, Яригін продовжує:

– Після того, як навколишні села об’єдналися в громаду, у нас тут з’явилися деякі перспективи. Голова громади Петро Кияшко запропонував мені 28,5 га землі під будівництво сонячної електростанції. І ось що дивно: собі особисто нічого натомість не зажадав. Орендну плату, сказав, оплачуйте, і податки, а більше нічого не треба. Нас таке ставлення дуже здивувало і мотивувало.

Мені здається, даремно Яригін не сподівається, що у держави руки до літаків не дійдуть. Насправді ці “руки” доходять, але вони невидимі. Зрештою, те, що навколишні села об’єдналися в громаду і у голови з’явилася можливість розпоряджатися новими землями і ресурсами, як раз і дало Яригіну нові бізнес-можливості. Це наслідок однієї з небагатьох успішних реформ – децентралізації влади.

– Ми взяли кредит і вже в цьому році почнемо продавати державі електроенергію за спеціальним зеленим тарифом, – розповідає Віталій. – А ще Петро Кияшко запропонував створити на базі Веселівської аграрного ліцею авіаційний коледж з теоретичної підготовки пілотів сільськогосподарської авіації. Щоб у нас тут був повний цикл підготовки льотчиків. У наступному році ми плануємо набрати дві групи. Ось такі у нас коріння.

Ми говоримо довго: коли виходимо з кабінету, в ангарі вже нікого немає. За його дверима згущується південна ніч. У траві скрекочуть коники. Пахне морем, до якого звідси кілометрів сто. Шумить вітер, обіцяючи швидкий дощ. У хостелі, де живуть іноземні студенти, золотими плямами горить світло. З боку села Широкого доноситься собачий гавкіт.

Крила

Я не сумніваюся, що мрії Віталія Яригіна стануть дійсністю. Буде у тутешньої громади і сонячна електростанція, і льотна академія, а врожаї на навколишніх полях поб’ють усі рекорди. І над ними будуть носитися маленькі червоно-білі літачки.

Коли я їхав з Широкого, приємні враження від поїздки перемішувалися з сумними спогадами. Справа в тому, що незадовго до поїздки в Широке я знову побував на могилі юнака в селі Білозір’я недалеко від Черкас. Я з ним познайомився на Майдані. Прямо з барикад 21-річний Вітя Єременко пішов на війну і загинув через три місяці.

Скільки разів мене питали потім: заради чого все це було? Скільки разів я сам собі задавав те ж питання. І ось тепер тут, у селі Широкому, я вкотре спробував відповісти на нього.

Іноді варто говорити пафосні речі. Так ось: я вірю, що одна з цілей всього того що було, полягає в тому, щоб у забитих, майже знищених сіл з’явилося своє “завтра”. Щоб всі ми знайшли свої “коріння” і “крила”.

blank

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають