Через дуже швидке поширення коронавірусної інфекції у багатьох країнах уряд оголосив надзвичайний стан (НС). Про карантинних і підвищених заходах безпеки подбали й адміністрації областей України:
- Київської та самого Києва,
- Житомирській,
- Дніпропетровській,
- Тернопільській,
- Чернівецькій,
- Харківській,
- Івано-Франківській.
Населення цих областей сильно захвилювалися і люди стали придумувати, що влада обмежує їхні права. Інші ж навпаки вважають, що таких заходів для боротьби з Ковід-19 недостатньо і вимагають їх посилення. Однак важливо розібратися в тому, чим же оголошена надзвичайна ситуація відрізняється від надзвичайного стану (ПП), з яким ймовірно деякі і плутають НС.

Що таке режим надзвичайної ситуації
Саме рішення ввести режим НС в країні або на території певних регіонів приймається тільки під проводом Кабміну. Такий режим вводиться, якщо звична життєдіяльність руйнується через:
- епідемії,
- стихійного лиха,
- катастрофи техногенного характеру.
Які заходи включає в себе надзвичайна ситуація
- Зазвичай створюється штаб, який керує службами до ліквідації ситуації, що склалася — до спаду поширення вірусу і повної нормалізації обстановки.
- Ведеться безперервний моніторинг ситуації — виявлення хворих, їх коло контактів, взяття під спостереження або госпіталізація.
- Оголошується режим карантину, в рамках якого:

- Припиняють роботу торгово-розважальних центрів (театрів, кінотеатрів, великих торгових підприємств),
- і взагалі більшості підприємств, залишаючи тільки ті, які забезпечують життєздатність,
- обмежують рух громадського транспорту аж до заборони виїзду за певні межі,
- заборонені заходи з великою кількістю людей (мітинги, церковні та інші збори),
- проводиться санітарно-гігієнічна обробка громадських будівель і приміщень, доріг, а також транспорту й іншої техніки та багато іншого.
- Забезпечують посилену охорону громадського порядку та патрулювання населених пунктів, при цьому особлива увага приділяється об’єктам підвищеної небезпеки.
- Залучається необхідну кількість людей, а також коштів, для забезпечення роботи медичних установ та необхідної допомоги населенню в умовах епідемії.
Які при цьому зобов’язання громадян
Як ми вже сказали, режим НС не обмежує права і свободи громадян. Однак жителі України мають певні зобов’язання.
- Головне з них — це недопущення посилення, а також участь в ліквідації надзвичайної ситуації.
- Так, громадяни мають право об’єднуватися в добровільні формування та долучатися до захисту населення. До слова, в умовах НС їхні послуги можуть оплачуватися на законній підставі.
- Зобов’язані дотримуватися обмеження, запропоновані карантинним протоколом.

Чому режим надзвичайної ситуації не підходить для України
Однак в умовах НС люди мають право безперешкодно пересуватися по населеним пунктам, в тому числі густонаселеним, на власному транспорті, а також перетинати при цьому кордону областей. Це сприяє швидкому поширенню інфекції із зони її епіцентру на відносно безпечні епідеміологічно території. А також виключає можливість контролю ситуації спеціальними службами.
Таким чином, обмеживши рух громадського транспорту і скасувавши роботу пасажирського міжміського сполучення, влада не досягають необхідного результату. Його міг би забезпечити режим надзвичайного стану. Але при ПП ущемляється ряд і інших прав і свобод громадян. Що і є причиною занепокоєння українців.
Які заходи проводяться при надзвичайному стані
Режим надзвичайного стану в Україні передбачає досить жорсткі заходи. Такі як:

- Можлива загальна мобілізація,
- комендантську годину й обмеження вільного пересування громадян,
- квартирна і транспортна “повинність”,
- введення спеціального порядку розподілу продуктів харчування, а також товарів першої необхідності та багато інших.
Законодавчо надзвичайний стан в країні вводиться Президентом України. І згідно з Конституцією його тривалість 30 днів.
Надзвичайну ж ситуацію закон не обмежує. Її, як правило, скасовують при повному відновленні нормальної життєдіяльності країни.