9.5 C
Alba Iulia
Неділя, 26 Березня, 2023

Здоров’я людей чи Економічна стабільність? Бізнес голосує за баланс пріоритетів

У понеділок 23 березня провідні бізнес-асоціації та спільноти заявили про своє неприйняття поспішних дій уряду, які ведуть до економічної кризи країни. 

Першою вийшла спільна заява Європейської бізнес-асоціації (ЕБА) та 9 провідних бізнес-спільнот та асоціацій, в якій зазначається, що прийняті урядом заходи є надто жорсткими як для початкового стану пандемії в Україні. Автори попереджають про можливе падіння ВВП до 9% і зростання курсу гривні до 35 грн/долар. Вони пропонують уряду 7 кроків для запобігання цієї ситуації, серед яких «не допустити значної втрати робочих місць» шляхом, зокрема, «залучення бізнес-спільноти до розробки покрокових планів дій».

Асоціація «підприємств промислової автоматизації України» (АППАУ) заявила, що головний виклик країни полягає в збалансуванні пріоритетів – охорони здоров’я громадян та економіки. АППАУ закликає уряд ввести заходи, які стимулюють економічну діяльність. Уряду необхідно прийняти постанови, які дозволяють «армії» цифрових розробників реально застосувати свої активи для критичних потреб підприємств промисловості, енергетики та інфраструктури. Це збереже робочі місця та прискорить процеси цифрової трансформації підприємств. АППАУ закликає учасників ринку до взаємодії на регіональному та галузевому рівнях, а всі цифрові спільноти – до об’єднання з урядом для подолання наслідків кризи.

Про економічну кризу уряд попереджають провідні економісти. Співзасновник платформи «Нова країна» Валерій Пекар разом з групою економістів пропонує цілий антикризовий пакет, включно з податковими та кредитними стимулами, регуляторними заходами, можливостями для зайнятості.  

Директор економічних програм Інституту майбутнього Анатолій Амелін пропонує спланувати пакет антикризових заходів у 15 млрд доларів. «Найшвидше простимулювати зайнятість (отже, й споживання), а також внутрішній попит можна через інфраструктурні проєкти. По-перше, необхідно  збільшити обсяги будівельних робіт (дороги, портова інфраструктура, житлове і комерційне будівництво тощо). Інструменти – бюджет, кредитування або держгарантії інвесторам інфраструктурних проєктів, запуск довгострокової іпотеки. Обсяг пакету може бути до 4 млрд доларів».

Сьогодні багато країн світу вдаються до подібних заходів з метою швидкого регулювання та надання дотацій певним секторам економіки, які стають пріоритетними в умовах кризи. Окремі уряди країн, наприклад США, планують «роздавати гроші» споживачам, щоб підтримати економічну активність і споживання. 

Зазначені пакети заходів з боку АППАУ та Інституту майбутнього значно перевищують прийняті урядом і парламентом на минулому тижні. Серед них перелік заходів, що стосуються податкових перевірок, тимчасового скасування штрафів, фінансових умов для підприємців тощо. Уряд мобілізував ряд великих фінансово-промислових груп на боротьбу з пандемією, в областях створюються штаби, куди входять менеджери від бізнесу та обласних адміністрацій. Однак це не вирішує проблем масового безробіття, яке незабаром може розпочатись у країні.

Як далі реагуватиме український уряд? В яких напрямах рухатись? Поки писалась ця стаття – уряд уже відреагував. Денис Шмигаль підтвердив готовність уряду співпрацювати з аналітичними центрами країни в реалізації економічних викликів. І це добра новина. 

Юрчак Олександр, аналітичний центр Industry4Ukraine

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають