9.5 C
Alba Iulia
Субота, 4 Грудня, 2021

Вибір клею — класифікація та види

Що ми хочемо отримати в результаті, коли вибираємо клей? Відповідь проста: міцне і стійке з’єднання. А ось реальна ситуація: відійшла лицьова панель шафки у ванній кімнаті, і ви вирішили купити клей ЕВА для його ремонту. Через кілька тижнів вона знову відклеїлась. В чому причина?

Як варіант, можна послатися на невідповідну якість клею. Але практика показала, що в більшості випадків причиною відклеювання стає недотримання умов експлуатації. У нашому прикладі використовувався клей з термостійкістю 60°С, в той час як термостійкість клею, який використовується при виробництві та ремонті меблів для ванних і кухонь, повинна бути 100°С.

Тепер все зрозуміло: справа в неправильно підібраному клеї. Про те, як не потрапити в подібну ситуацію, читайте далі. Ми детально розглянемо, які види клею бувають, і наведемо розшифровку найбільш поширених символів на упаковці. Наведемо приклади на клеях фірми Soudal в Україні.

Які бувають види клею?

Fix All Ultra Power Гібридний клей

За складом

 • Органічні — базовими елементами є синтетичні полімери та олігомери, наприклад: епоксидні смоли, каучуки, поліуретани та ін. Скріплюють елементи при застиганні (твердінні) – це термореактивні склади, при охолодженні — термопластичні клеї, а також при вулканізації — гумові склади. Органічні клеї в свою чергу мають власну класифікацію:
  – природні — клеї рослинного походження: крохмаль, каучук і т.д., а також тварини: альбумінові, колагенові клеї.
  – штучні — на основі природної сировини, наприклад, нітроцелюлози;
  – синтетичні — базуються на синтетичних смолах і каучуку.
 • Неорганічні — в основі містять різні метали або неметали. До цієї групи належать керамічні клеї — на базі кремнію, магнію; металеві — на рідкому металі, наприклад, ртуті, і силікатні клеї — на рідкому склі.

За кількістю вологи

 • Висихаючі — головними в складі є Полімеризується речовини. Процес з’єднання відбувається завдяки випаровуванню з клею вологи або розчинника (в залежності від того, що входить до складу). До цього типу належать силікатний, столярний клеї, ПВА тощо.
 • Не висихаючі — склеюють деталі незалежно від температури і вологості, тому широко використовуються у вигляді самоклеючих смужок, наприклад, для склеювання розбилася вази, приклеювання полички або для ремонту меблів. Зроблені на основі акрилових смол або каніфолі.

По призначенню

Виділяють універсальний, побутової, канцелярський, взуттєвої, столярний клей і ін. З наведених назв зрозуміло, що існують спеціалізовані склади, що клеять, які розроблені для певного матеріалу, а є універсальні, якими можна користуватися для склеювання і пластика, і шкіри, і папери, і кераміки.

За термічним характеристикам

 • Термореактивні – тверднуть під впливом різних факторів, наприклад, підвищення температури, при цьому процес незворотній. Це епоксидні, фенолформальдегідні і інші клеї.
 • Термопластичні – під час склеювання деталей їх структура не змінюється, проте, на відміну від термореактивних, процес звернемо: при підвищенні температури вони знову стають клейкими.

За умовами склеювання

 • Контактні – дві деталі можна склеїти, не докладаючи ніяких зусиль, тобто без тиску на них. Потрібно лише почекати, поки клей схопиться.
 • Липкі – склеюють практично моментально – за кілька секунд. Тиснути на деталі не потрібно.

За характером склеювання

 • Оборотні – після того як ви склеїли декілька елементів, застиглий клеїть може знову стати рідким під впливом будь-яких чинників, наприклад, при зануренні в розчинник.
 • Необоротні – застигають остаточно під впливом деяких факторів: УФ-випромінювання, високої температури або при контакті з водою.

За вологостійкості

 • Висоководостійкі — міцно фіксують з’єднання навіть в киплячій воді.
 • Водостійкі — зберігають міцність з’єднання тільки в воді кімнатної температури (20-25°С).
 • Не водостійкі — відразу розпадаються при найменшому контакті з водою.

За консистенцією і виду

Склеювальні склади бувають твердими, капсульованих, у вигляді розплаву і дисперсійними.

По доступу навантаження

Виділяють 4 групи клеїв.

 • D1 – рекомендується використовувати всередині приміщення, при цьому відсоток вологості не повинен бути понад 15%, а температура не повинна опускатися нижче 50°С.
 • D2 – застосовується також для роботи з деталями, які згодом будуть знаходитися в приміщенні. Ненадовго витримує підвищення вологості до 18%.
 • D3 – може використовуватися як всередині, так і зовні будівлі. При цьому в складі враховані можливі впливи погодних умов.
 • D4 – підходять для застосування всередині приміщення навіть при високій вологості і температурі. Якщо вам потрібно скористатися ним на відкритому повітрі, то рекомендується покрити місце з’єднання, наприклад, лаком або фарбою, щоб зберегти його міцність.

Розшифровуємо етикету клею

blank

Тепер розберемо важливі терміни, які часто зустрічаються на етикетках клею, і вкажемо головні характеристики складів.

Водневий показник (кислотно-лужний) – в цьому випадку ви дізнаєтеся, чи потрібні вам рукавички при роботі з даним видом клею. Захист для рук не знадобиться, якщо значення водневого показника в межах від 0 до 6. При інших цифрах обов’язково скористайтеся рукавичками.

Точка вибілювання — оптимальні параметри — температура повітря що скріплює матеріал.

Час відкритої витримки — часовий інтервал, протягом якого клей ще не схопився і ви можете підкоригувати положення деталей один щодо одного.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають