9.5 C
Alba Iulia
Субота, 19 Червня, 2021

Українська артилерія та ракетна зброя – підсумки 2019 року

 • Підсумки щодо розвитку ракетно-артилерійського озброєння в Україні, надходження артсистем та боєприпасів на озброєння ЗСУ у 2019 році за версією видання Ukrainian Military Page. Передає Національний Промисловий Портал.

  Для підготовки публікації використовувалася інформація доступна з відритих (насамперед офіційних) джерел, тому аналіз може не включати відомості, які широко не висвітлювалися, мають закритий характер тощо. Згодом публікація може бути уточнена та доповнена.

  Достеменно відомо, що у 2019 році на озброєння Збройних Сил України прийнято 122-мм реактивну систему залпового вогню «Верба», комплекс автоматизованого управління вогнем артилерії «Оболонь-А», радар контрбатарейної боротьби 1Л220УК «Зоопарк-3».

  Фото: Олег Катков

  КБ «Південне» провело успішні вогневі випробування маршових двигунів і розпочало дослідницькі випробувальні пуски модернізованих ракет для комплексу 9К79-1 «Точка-У». Також КБ продовжувало наземне експериментальне відпрацювання вузлів і систем пускової установки вітчизняного ОТРК «Сапсан». Ведеться відпрацювання автономної системи керування з використанням програмного забезпечення власної розробки.

  Пуски реактивного снаряду «Тайфун-1» Фото: КБ «Південне»

  Розпочаті випробування 122-мм реактивного снаряда «Тайфун-1». На його базі створюється керований «Тайфун-1М» та принципово нові 220-мм «Тайфун-2» і 400-мм «Тайфун-4». Тривають проєктні роботи зі створення надзвукової крилатої ракети «поверхня-поверхня» і КР з дорозгінним ступенем, що поєднає переваги надзвукових та дозвукових ракет.

  НВК «Іскра» працювала над створенням вдосконалених контрбатарейних РЛС. Це зокрема два види виробів – 1Л220Е та 1Л221Е, основною відмінністю яких є тип передавача та база.

  ХК «Укрспецтехніка» розробила легкий контрбатарейний радар «Бісквіт-КБ», що виконаний на базі цифрової активної антенної решітки, який проходив заводські випробування.

  5 червня, наказом МО №279, до експлуатації допущені 23-мм стволи КБА40 до автоматів 2А14 зенітної установки ЗУ-23-2 (індекс 2А13). Їх виробник, КБ «Артилерійське озброєння», крім того освоїло виробництво стволів для 82-мм мінометів 2Б9 «Васильок».

  Також, Укроборонпром планував об’єднати КБАО з Заводом точної механіки (ЗТМ) з метою пришвидшення розробки перспективних 30-мм та 40-мм автоматичних гармат під боєприпаси стандарту НАТО, якими озброять вже існуючі зразки бронетехніки (БТР-3, БТР-4), а також новітні розробки (наприклад нову БМП). Про реалізацію цих планів не повідомлялось.

  РСЗВ БМ-21 УМ «Берест»

  Шепетівський ремонтний завод освоїв виробництво всіх комплектуючих, що входять до складу артчастини БМ-21 «Град», останніми, у липні 2019 року випробували направляючі труби. А також продовжував випробування бойової машини РСЗВ БМ-21 УМ «Берест».

  Павлоградський хімічний завод проводив відновлення реактивних снарядів великих калібрів та опанував виробництво нового палива для коригованих ракет вітчизняного комплексу «Вільха».

  КБ «Луч» на виставці «Зброя та безпека 2019» представило 130/152-мм універсальну керовану ракету Р-10, що може застосовуватися проти бронетехніки та повітряних цілей.

  З’явилася інформація, що Старокраматорський машинобудівний завод (СКМЗ) вже півтора роки постачає серійні 125-мм танкові гармати та 152-мм гармати для САУ 2С3 «Акація». Також завод виробляє стволи для 60, 82 та 120-мм мінометів. На «Зброя та безпека 2019», СКМЗ на спільному з Краматорським заводом важкого верстатобудування стенді, представив стволи 125-мм та 152-мм гармат, мінометні стволи, а також 120-мм міномет «Бучарда».

  Нова виробнича лінія на “Шосткинському казенному заводі “Імпульс” Фото: Укроборонпром

  На КП «Шосткинський казенний завод «Імпульс» запустили новітній виробничий центр, який замикає повний цикл виробництва артилерійських боєприпасів та ракетного озброєння. Підприємство готове до випуску підпривачів В-429, В-429Е, РГМ-2М та інших елементів вогняних ланцюгів артилерійських боєприпасів.

  ТОВ «Українська бронетехніка» та Краматорським заводом важкого верстатобудування (КЗВВ) у грудні розпочато вогневі випробування вітчизняної 155-мм САУ 2С22 «Богдана», що затримались через відсутність 155-мм снарядів, які в Україні наразі не виробляються. Для проведення випробувань у жовтні в Туреччині було закуплено:

  • 134 навчальних пострілів Mod 272 (без заряду, підривача та запалювача)
  • 33 пострілів M107HE (без заряду, підривача та запалювача)
  • 217 підривачів М557
  • 234 підривачів M82
  • 32 порохових заряди МЗА1
  • 197 порохових зарядів М4А2
  Запуск ракети Р-360 ракетного комплексу РК-360 “Нептун” Стопкадр з відео РНБО

  До фіналу випробувань наблизились наземний варіант комплексу протикорабельних ракет РК-360МЦ «Нептун» (вперше продемонстрований у квітні) та РСЗВ «Вільха-М» (збільшеної дальності), також продемонстрували новий дизайн пускової установки. А 107-й реактивний артполк, якій першим озброюється РСЗВ «Вільха», з початком 2019 року було реорганізовано у бригаду. Штатні розрахунки бригади вже встигли відстрілятися з РСЗВ «Вільха-М».

  Надходження артсистем, контрбатарейних РЛС та боєприпасів:

  Цього року армія не лише продовжувала отримувати відремонтовані зразки радянської техніки, а й отримала першу батарею самохідних автоматизованих 120-мм мінометів на базі бронеавтомобілів Барс-8 та першу 100-ню серійних ракет «Вільха».

  Стрільби під час випробувань “Барс-8ММК” Стопкадр з відео Укрспецекспорт

  Через обмеженість доступної офіційної інформації щодо надходження артилерійського озброєння, наведена інформація може дуже відрізнятися від реальної, тому всі кількісні оцінки слід розуміти як «щонайменше». Відомо, що цього року надійшли:

  • 6 мобільних автоматизованих 120-мм мінометів БАРС-8ММК 4909 120 А
  • 6 одиниць 122-мм САУ 2С1 «Гвоздика»
  • 2 батареї 82-мм мінометів
  • 2 контрбатарейні РЛС AN/TPQ-36 (передано США, тепер у ЗСУ 13 РЛС AN/TPQ-36)
  • 50 000 мінометних мін калібру 60-мм
  • 100 серійних ракет «Вільха»
  • розпочато закупівлю вітчизняних стволів до ЗУ-23-2
  • закуповувались запчастини до 82-мм мінометів УПІК-82
  • закуповувались 152-мм снаряди до артсистеми «Гіацинт» (але не у ДАКХ «Артем» де запустили лінію 2018-му, а за меншу ціну у не названої приватної компанії )
  • ймовірно продовжили надходити вітчизняні ПТРК «Корсар» і «Стугна», але ця інформація не висвітлювалася

  Також у грудні 2019 року Міноборони повідомило про укладення та оплату контракту на другу партію ПТРК «Javelin» (погоджений обсяг – 150 ракет, 10 ПУ та супутні послуги за $39,2 млн)

  Відомо, що українськими спецекспортерами за кордоном було закуплено (щонайменше):

  • 16 вживаних 122-мм САУ 2С1 «Гвоздика» за $1,6 млн та 2 башти із гаубицями 2А31
  • 152-мм постріли до Д-20 і 2С3 «Акація» ВОФ-546 (2000) і ВОФ-546У (3000) за $5 млн
  • 30-мм постріли з осколково-фугасним снарядом УОФ-8 (50 000) та з осколково-трасуючим снарядом УОР-6 (25 000) для гармат 2А38 ЗРГК 2К22 «Тунгуска»
  Легкий танк на базі 2С1

  Також варто згадати, що Україна продала М’янмі комплект технічної документації для складального виробництва 122-мм самохідної гаубиці 2С1У на базі багатоцільового шасі МТ-ЛБ та допомагає налагодити виробництво.

  Щодо експортних поставок, то йорданська компанія «Jadara Equipment», ще з 2018 року розпочала ліцензійне виробництво версії українського легкого ПТРК «Корсар» від КБ «Луч». Крім того протягом 2019 року продовжили активно продаватися за кордон ПТРК «Скіф» та «Корсар». ПТРК від КБ «Луч» засвітилися й на новому грузинському БпЛА.

  Підписано контракт на постачання Туреччині 120-мм керованих ракет «Конус» (КБ «Луч») для стрільби з танкових гармат. Продано понад 100 турецько-українських модулів Serdar ATMLS (теж із ракетами КБ «Луч»).

  Також за кордон постачалися 100-мм постріли до гармат 2А70 бойових машин піхоти БМП-3.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Для Збройні сили України замовили десяток броньованих гусеничних тягачів БТС-4

  В інтересах Збройних Сил України замовлено десяток модернізованих броньованих гусеничних тягачів БТС-4.Про це...

  Компанія «Радіонікс» розробляє активну головку самонаведення нового покоління

  Науково-виробниче підприємство «Радіонікс» розробляє активну головку самонаведення нового покоління.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.Про нові...

  Авіакомпанія “Мотор Січ” отримає в лізинг два літаки Ан-140

  Державний концерн Укроборонпром планує підписати з авіакомпанією "Мотор Січ" договір про завершення будівництва і передачі в лізинг двох літаків Ан-140 до кінця...

  КВБЗ готовий виготовити всі замовлені “Укрзалізницею” дизель-потяги до кінця цього року

  Крюківський вагонобудівний завод планує завершити складання шести одиниць тривагонних дизель-потягів ДПКр-3 до кінця 2021 року. Виробництво даних складів передбачено контрактом з "Укрзалізницею"...

  Міноборони оприлюднило дані про програму ремонту автотехніки у 2021 році

  Міноборони України розказало про масштаби ремонту автотехніки для Збройних Сил України у 2021 році, що будуть замовлені у підрядників.

  Український всюдихід «Nomad» дебютував на виставці «Зброя та безпека» (фото)

  Новий український колісний всюдихід «Nomad» вперше представили широкому загалу в рамках міжнародної виставки «Зброя та безпека – 2021».Повідомляє...

  В Україні розробляють термобаричні снаряди для систем залпового вогню

  В Україні працюють над створенням 122-мм термобаричними снарядами до реактивної системи залпового вогню (РСЗВ).Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  Lockheed Martin презентує в Україні винищувачі F-16

  На міжнародній виставці «Зброя та безпека - 2021» компанія Lockheed Martin Україні презентують винищувачі F-16.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  Зараз читають

  Єгипет запрошує українські компанії інвестувати в особливу економічну зону Суецького каналу

  Влада Єгипту запрошує український уряд та українські компанії інвестувати в особливу економічну зону Суецького каналу (SCZone).

  У Києві представили бронеавтомобілі «Новатор» з ударним БПЛА та бойовим модулем (фото)

  Компанія «Українська бронетехніка» продемонструвала на виставці «Зброя та безпека - 2021» дві нові версії спеціального броньованого авто...

  “Інтерпайп” переміг у тендері на постачання “Укрзалізниці” понад чотирьох тисяч залізничних коліс

  Компанія "Інтерпайп НТЗ" стала переможцем тендеру в системі Prozorro на постачання АТ "Укрзалізниця" 4,4 тисячі одиниць суцільновальцьованих...

  В Україні розробляють термобаричні снаряди для систем залпового вогню

  В Україні працюють над створенням 122-мм термобаричними снарядами до реактивної системи залпового вогню (РСЗВ).