9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 18 Червня, 2021

Чи вдасться відновити евакуйоване з Донецька виробництво “Кольчуг”

 • Війна на Донбасі поставила багато питань про сучасний озброєнні та оснащенні вітчизняної армії…

  Одним з досить проблемних моментів стала наявність і ефективність засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ). Хоча до початку війни наша військова промисловість виробляла досить сучасні зразки, однак грошей їх купувати не було і всі вони йшли на експорт.

  Національний Промисловий Портал презентує перекладену статтю військового історика Михайла Жирохова, що була опублікована у виданні “Деловая столица“.

  Типовий приклад – донецьке ВАТ “Топаз”, яке виробляло станцію радіотехнічної розвідки “Кольчуга-М”, а також комплекс перешкод засобам радіозв’язку “Мандат-Б1Е”.

  Принцип роботи “Кольчуга-М” заснований на пасивному відпрацюванні радіосигналу засобів радіолокації противника. На думку більшості фахівців, така технологія дозволяє звести нанівець встановлені на літаках і вертольотах елементи стелс-технологій. До того ж виявлені об’єкти не зможуть дізнатися про те, що вони виявлені, і, відповідно, вжити заходів чи виявити сам комплекс.

  А “Мандат-Б1Е” призначений для придушення наземних каналів зв’язку, а також постановки радіоперешкод як по частоті і часу, так і загороджувальних – в зоні 60 км по глибині і 90 км по фронту.

  Ці два зразки досить активно виготовлялися і експортувалися – та ж “Кольчуга” до Китаю, Туркменістану, Грузії та Ефіопії. До чотирьох “Кольчуг” було закуплено і для потреб української армії.

  Навесні 2014 року один такий комплекс був захоплений росіянами в Криму. Крім того, ще два комплекси стали російськими трофеями в травні-червні 2014 року безпосередньо при окупації Донецька.

  Влітку 2014 року наші спецслужби провели безпрецедентну за своїми масштабами операцію, коли буквально з-під носа росіян з підприємства-виробника була вивезена документація як на “Кольчугу”, так і на “Мандат”. І, що найголовніше, евакуйовані основні фахівці з сім’ями.

  В результаті вже з 2016 року в Запоріжжі на підприємстві “Іскра” йдуть роботи по відновленню виробництва унікального комплексу. Однак, судячи з останніх даних, без російських комплектуючих простіше створити абсолютно новий комплекс з нуля.

  Тому “запорожці” зосередилися на іншому, більш перспективному, на їхню думку, проєкту – співробітництво з провідним виробником РЕБ в світі французькою фірмою Thales Group.

  Вже у 2015 році для “Іскри” вдалося закупити чотири комплекти портативних тактичних систем радіоелектронної розвідки і пеленгації TRC6200-DF, а на наступний рік – кілька комплектів систем радіоелектронної протидії TRC274 SDJ. Останній дозволяє глушити вибухові пристрої з радіопідривачем на дальності до 500 м. І ось не так давно були куплені ще 3 TRC6200-DF і 2 TRC274 SDJ на суму $ 8,926 млн.

  КП «НВК «Іскра»

  У 2018 році пішли бадьорі заяви керівництва заводу “Іскра” про те, що дуже скоро буде запущено спільне виробництво нових зразків систем РЕБ. Йшлося про розробку спільного зразка контрбатарейної РЛС і оглядової радіолокаційної станції.

  Однак, як видно, на нинішньому етапі мова може йти максимум про викруткове складання з використанням окремих елементів вітчизняного виробництва. Адже відставання в елементній базі від Заходу все-таки досить значне, а варто визнати, що створювані до 2014 року зразки були здебільшого продовженням радянської традиції на все тій же радянській елементній базі. Проте вони користувалися попитом у традиційних покупців подібних пострадянських систем.

  У той же час бойові дії проти кадрових частин російської армії, озброєних подібними зразками, уже вимагають інших підходів і іншої філософії виробництва і застосування.

  З наявних сил і засобів в початковий період війни на додаток до двох вже існуючих батальйонів РЕБ, були сформовані дві роти РЕБ. Також почався пошук шляхів закупівлі нових зразків озброєння за кордоном і модернізації штатних зразків.

  Так, в 2014 році в Німеччині були закуплені кілька пристроїв PR100 фірми Rohde & Schwarz для контролю радіоефіру в діапазоні від 9 кГц до 7,5 ГГц. Причому, незважаючи на те що цей пристрій незначної дальності (всього лише до 30 км) і навіть проходять як цивільні, через те що Міністерство оборони ФРН не видавало ліцензії, їх довелося закуповувати через Сінгапур.

  Різними шляхами з 2014 року в Німеччині і Франції вдалося закупити лише 39 комплектів РЕБ, що дозволило дещо знизити потреби в подібній техніці тактичного призначення. Однак уже апарати ротного рівня і вище нам пропонувалося розробляти самостійно.

  Таким чином, можна говорити, що в такій складній сфері, як виробництво засобів радіоелектронної боротьби, дуже непросто очікувати якихось значних успіхів за такий малий термін. Проте завдяки тому що за час незалежності вдалося в основному зберегти виробничий потенціал, вже в найближчі пару років ми можемо побачити ефективні зразки, які будуть якимось гібридом західних і пострадянських технологій.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Український всюдихід «Nomad» дебютував на виставці «Зброя та безпека» (фото)

  Новий український колісний всюдихід «Nomad» вперше представили широкому загалу в рамках міжнародної виставки «Зброя та безпека –...

  В Україні розробляють термобаричні снаряди для систем залпового вогню

  В Україні працюють над створенням 122-мм термобаричними снарядами до реактивної системи залпового вогню (РСЗВ).Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  Lockheed Martin презентує в Україні винищувачі F-16

  На міжнародній виставці «Зброя та безпека - 2021» компанія Lockheed Martin Україні презентують винищувачі F-16.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  Національний університет оборони України представив свої досягнення на виставці «Зброя та безпека»

  На міжнародній зброярській виставці «Зброя та безпека – 2021» Національний університет оборони України імені Івана Черняховського уже традиційно презентує результати своїх досліджень...

  “Нова Пошта” відкрила автоматизовані термінали у трьох містах України (фото)

  Щоб зберігати швидкість доставлення при зростанні обсягів відправлень, компанія "Нова Пошта" продовжує відкривати автоматизовані термінали. У травні три нових об'єкти були запущені...

  Alstom готовий локалізувати до 35% виробництва локомотивів в Україні

  Французький концерн Alstom готовий поступово локалізувати до 35% виробництва і обслуговування локомотивів в Україні, а продуктивну діяльність планується перенести в Україну, починаючи...

  «ВК Система» представила на «Зброя та безпека» нову броньовану медичну машину (фото)

  У Києві на міжнародній виставці «Зброя та безпека - 2021» науково-виробнича компанія «ВК Система» представила одну з новинок заходу - броньовану медичну...

  Військовим метрологам передали сучасну мобільну лабораторію

  Метрологічний центр військових еталонів Збройних Сил України, який розташований у Харкові, отримав нову пересувну лабораторію вимірювальної техніки УА2-4/А на базі автомобіля МАЗ.

  Зараз читають

  “Інтерпайп” переміг у тендері на постачання “Укрзалізниці” понад чотирьох тисяч залізничних коліс

  Компанія "Інтерпайп НТЗ" стала переможцем тендеру в системі Prozorro на постачання АТ "Укрзалізниця" 4,4 тисячі одиниць суцільновальцьованих...

  Суднобудівний завод «Нібулон» упродовж 2022 року збудує всі п’ять катерів для Морської охорони України

  Суднобудівний-судноремонтний завод компанії «Нібулон» згідно з планом упродовж 2022 року збудує всі п’ять катерів для Морської охорони...

  Техніку ЗСУ почали оснащувати вітчизняною тепловізійною системою нічного керування Atri Tinds (фото)

  Військову техніку Збройних сил України почали оснащувати тепловізійною системою нічного керування Atri Tinds, яка розроблена приватною компанією...

  У Києві показали українську універсальну станцію постановки перешкод «Прометей-МФ5»

  На міжнародній зброярській виставці «Зброя та безпека – 2021» презентували станцію перешкод універсальну «Прометей-МФ5».