9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 9 Грудня, 2022

Новий український міномет МП-120 пройшов державні випробування

Завершилися державні випробування нового міномета МП-120 калібру 120 мм, які тривали майже півтора року.

Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

Протягом цього часу міномет прискіпливо тестували в різних умовах експлуатації.

Заявлено, що було здійснено повний настріл ресурсу ствола — понад 5000 пострілів.

Виробник — приватне підприємство ТОВ «Українська бронетехніка», яке, окрім випуску бронеавтомобілів, починаючи з 2016 року опанувало виготовлення лінійки мінометів.

blank
Інженер-випробувач Володимир Ковтун

Розробники вдосконалили форму опорної плити, оснастивши її трьома сошниками та V-подібними вставками.

Ці елементи підгортають під себе ґрунт, не даючи опорній плиті глибоко загрузати під час ведення інтенсивної стрільби з міномета.

Відповідно це дозволяє в разі необхідності швидко змінити позицію, не витрачаючи додатковий час на відкопування опорної плити.

Конструкція плити дозволяє здійснювати стрільбу з міномета в її горизонтальному положенні, що зручно для бойової роботи мінометного розрахунку.

На приведення міномета в бойове положення та підготовку до стрільби витрачається від двох до трьох хвилин.

Іншою відмінністю нового міномета МП-120, що покращило його експлуатаційні якості, є відсутність мідного обтюруючого кільця між стволом і казенником.

blank
Міномет калібру 120 мм МП-120 від компанії “Українська бронетехніка”

Проблема полягала в тому, що в процесі експлуатації міномета мідне кільце вигоряло та деформувалося.

Через це в мінометного розрахунку часто виникали певні труднощі із заміною або встановленням мідного обтюруючого кільця під час експлуатації.

«Ми вирішили відмовитися від обтюруючого кільця, зробивши замість нього додаткові лабіринтні ущільнення в казеннику», — інженер-випробувач компанії Володимир Ковтун.

blank
Міномет калібру 120 мм МП-120 від компанії “Українська бронетехніка”

Це створює в кільцевих порожнинах додатковий тиск, який не дозволяє пороховим газам прориватися крізь різьбове з’єднання казенника.

У новому мінометі, на відміну від аналогів, застосований інший спосіб кріплення двоноги до труби підйомного механізму.

На старих версіях радянських мінометів елементи двоноги фіксували методом звичайного зварювання.

Це призводило до термічної деформації в місті кріплення і не дозволяло щільно закріпити циліндр в трубі підйомного механізму, тож він просто бовтався всередині.

Це збільшувало горизонтальну хиткість міномета, і, як наслідок, розсіювання мін.

blank
Міномет калібру 120 мм МП-120 від компанії “Українська бронетехніка”

Розробникам МП-120 вдалося вирішили цю проблему, застосувавши замість зварних швів механічні муфти, які надійно з’єднали елементи двоноги.

Це має зменшити горизонтальну хиткість міномета, бічне розсіювання мін і покращує купчастість стрільби.

До того ж циліндр підйомного механізму дещо піднятий над рівнем поверхні в бойовому положенні, що не дозволяє йому торкатися ґрунту.

blank
Міномет калібру 120 мм МП-120 від компанії “Українська бронетехніка”

Вже не потрібно, як раніше, витрачати додатковий час на викопування лунки під нього. Отже, зменшується час на підготовку вогневої позиції для стрільби.

Особливу увагу розробники приділили доопрацюванню такого важливого елементу конструкції міномета, як запобіжник від подвійного заряджання.

У процесі державних випробувань загалом здійснено близько десятка вдосконалень безпосередньо запобіжних механізмів.

Запобіжників від подвійного заряджання мінометів радянського зразка були суттєві вади конструкції.

Через це вони швидко виходили з ладу — ламалися, траплялося, що кінчики пружин запобіжних механізмів висувалися зі своїх посадочних місць, а стопори запобіжних механізмів припиняли гальмувати лопатки у відкритому положенні або взагалі руйнувались.

Аби це не позначилося на скорострільності, мінометні розрахунки часто знімали ці запобіжні механізми, що рано чи пізно неодмінно призводило до закидання у ствол другої міни, коли ще не відбувся постріл попередньою.

Як наслідок — розрив ствола, загибель особового складу.

Аби цього не допустити, у новому мінометі МП-120 реалізовано низку конструктивних рішень, спрямованих на забезпечення надійної роботи пружин та стопорів запобіжних механізмів, принципового виключення всіх чинників, які призводили раніше до їхніх поломок.

blank
Міномет калібру 120 мм МП-120 від компанії “Українська бронетехніка”

Окрім того, для покращення ергономічних властивостей міномета редуктор підйомного механізму з нижнього положення перемістили у верхнє — до вертлюга.

Це дозволило навідникові за допомогою відповідних рукояток одночасно утримувати й контролювати положення як підйомного, так і поворотного механізмів.

Раніше ж це доводилося робити двом номерам мінометного розрахунку: один крутив підйомний механізм, другий — поворотний.

Конструкція редуктора унеможливлює жорсткі удари шестерень під час пострілів та поломки зубців, що доволі часто траплялось, коли застосовували міномети старої конструкції.

Міномет комплектується прицілом імпортного виробництва, який має вже готові світлодіодні підсвітлювачі шкал прицілу, кульок рівнів та прицільної сітки візиру.

Балістичні характеристики ствола залишилися ті самі, зокрема, максимальна дальність стрільби становить 7100 метрів.

Водночас збільшилася живучість ствола за рахунок нової технології виготовлення: його проковують ізсередини та ущільнюють.

blank
Міномет калібру 120 мм МП-120 від компанії “Українська бронетехніка”

Внаслідок цього на гарантованому ресурсі у 5000 пострілів отримано знос ствола не більше ніж 0,2 мм, максимальний, за чинними нормативами, становить 0,4 мм.

Також цей ствол має подвійний запас міцності за максимальним тиском порохових газів, що дозволяє використання перспективних мінометних пострілів підвищеної потужності та дальності стрільби.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають