9.5 C
Alba Iulia
Четвер, 28 Вересня, 2023

Командування вітчизняного флоту вивчає ринок іноземних багатофункціональних катерів

Переваги сучасних американських Mark VI та ізраїльських Super Dvora Mk3 — швидкість, маневреність, оснащення зброєю, яка здатна завдавати прицільні удари по цілях противника, малопомітність — цілком органічно вписуються в концепцію розвитку «москітного флоту» ВМС України.

Передає Національний Промисловий Портал, з посиланням на Military Navigator.

За словами заступника начальника штабу Командування ВМС ЗС України з євроатлантичної інтеграції капітана 1 рангу Андрія Риженка, керівництво Національного флоту вивчає ринок іноземних багатофункціональних катерів. Сьогодні американські катери Mark VI за своїми морехідними характеристиками є одними з кращих патрульних катерних платформ у світі.

Чому ж військових моряків зацікавили саме ці катери? Насамперед через те, що на сьогодні в умовах обмежених ресурсних можливостей на перший план виходять такі критерії, як якість малотоннажних катерних платформ, їхні бойові спроможності та, звісно, вартість.

Приміром, американський катер Mark VI має схожі з нашим малим броньованим артилерійським катером (МБАК) типу «Гюрза-М» розміри і практично однакову ціну (вартість одного — близько 8–10 млн доларів), але в нього значно вищі бойові можливості й значно ефективніші морехідні характеристики.

— Патрульні катери Mark VI здійснюють операції в затоках, річках, бухтах і прибережних ділянках моря, — розповідає капітан 1 рангу Андрій Риженко. — Їхнє головне завдання — забезпечення безпеки торговельних портів, об’єктів морської інфраструктури і підтримка операцій основних сил ВМС. Патрульні катери Mark VI можуть мати різні конфігурації обладнання: десантно-штурмову, протидиверсійну і протимінну. Отже, ми зможемо використовувати їх для виконання різних завдань. Екіпаж — 5 осіб, за потреби додатково залучаються ще 2 особи. Також катер може вмістити 11 десантників, що дозволить здійснювати транспортування підрозділів морської піхоти або Сил спеціальних операцій. Озброєний двома 25-міліметровими гарматами Mk 38 Mod 2, плюс є кулемети, гранатомети, ракети BGM-176B Griffin, інша зброя тощо.

Його водотоннажність лише 72 тонни, що робить катер дуже маневреним. Водночас Mark VI стійкий до хитавиці на морі. Однією з його особливостей є те, що він може вести ефективний прицільний вогонь по морських цілях навіть під час шторму.

Силову установку Mark VI становлять два дизельні двигуни і два водомети, які забезпечують катеру максимальну швидкість — 45 вузлів. Дальність ходу цього катера за крейсерської швидкості в 30 вузлів — близько 750 миль. З урахуванням довжини берегової лінії України це може стати серйозним аргументом для флоту під час виконання завдань у Азово-Чорноморському регіоні.

Окрім того, катер Mark VI має алюмінієвий корпус, а його ходова рубка, двигуни і паливний бак захищені бронею, що здатна витримати влучення зі стрілецької зброї.

— Важливо, що американські катери мають великий запас для модернізації. Є можливість встановити спеціальне обладнання, наприклад, підводні й надводні апарати для ведення ефективного моніторингу морської обстановки та пошуку вибухонебезпечних предметів в акваторії моря, протимінних та гідроакустичних засобів тощо. У приміщеннях катера можна розмістити постраждалих або поранених під час проведення евакуації, тобто ці катери цілком реально можна застосовувати навіть у ході пошуково-рятувальних операцій, — наголошує капітан 1 рангу Андрій Риженко.

На думку представника штабу Командування ВМС ЗС України, 7–8 патрульних катерів Mark VI у складі вітчизняного флоту забезпечать постійну присутність наших надводних сил у ближній морській зоні Азово-Чорноморського регіону.

blank

Ще один перспективний представник багатофункціональної «москітної» платформи у світі — ізраїльський швидкісний катер Super Dvora Mk3. У період 2004–2016 років компанією Israel Aerospace Industries побудовано 19 таких катерів для ВМС Ізраїлю та Шрі-Ланки. Їхні габарити близькі до нашої «Гюрзи-М», розміри 27,4 х 5,5 м, водотоннажність 60 тонн. Швидкість сягає до 50 вузлів, крім того в ізраїльського катера поліпшені можливості маневрування на високій швидкості. Дальність плавання становить 700–1000 миль. Автономність — 4 доби. Призначений для доставки підрозділів сил спецоперацій або морської піхоти, патрулювання та перехоплення кораблів противника в морі. Катер може дозаправлятися у морі, спроможний діяти як у прибережних водах, так і на океанському просторі, адже стійкий до хитавиці. Завдяки осадці 1,2 метра може доставляти десант на практично не обладнане узбережжя. Озброєння катера становлять гармати типу Typhoon, важкі кулемети, 40-мм гранатомети, ракети AGM-114 Hellfire, системи спостереження і застосування зброї Raytheon та Elbit/El-Op. Катер має модульну конструкцію, що полегшує заміну озброєння і устаткування. Екіпаж — 9–12 осіб.

— Такі характеристики дозволяли б йому домінувати у своєму класі катерів і на Азові, і на Чорному морі, поступаючись тільки новітньому американському катеру Mark VI , — додав капітан 1 рангу Андрій Риженко.

На даний час є два варіанти їхнього отримання: закупити за кордоном уже готові катерні платформи Mark VI чи Super Dvora Mk3 або ж придбати ліцензії на їхнє виробництво, підготувати фахівців та розпочати будівництво на власних суднобудівних підприємствах. Такий досвід кооперації вже давно використовують провідні морські держави світу.

Нагадаємо, що в Державній програмі розвитку озброєння і військової техніки Збройних Сил України до 2020 року чітко зазначено, що на короткострокову перспективу корабельно-катерний склад ВМС України мають поповнити малотоннажні, швидкісні, малопомітні та добре озброєні катери різного функціонального призначення, побудовані на українських суднобудівних підприємствах або закуплені за кордоном.

Останні новини:

Зараз читають