9.5 C
Alba Iulia
Четвер, 26 Травня, 2022

Катери ВМС України типу “Гюрза” та “Кентавр” озброять британськими ракетами

Пропозиція озброїти новими ракетами Brimstone Sea Spear від MBDA катери типу “Гюрза” та “Кентавр”, що входять до складу ВМС України, обговорюється у рамках використання кредиту від Британського експортно-кредитного агентства (UKEF).

Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Defence Express.

Йдеться про кредит на суму 1,7 млрд фунтів стерлінгів, наданий Україні Великою Британією на десять років. Кредит передбачає виділення коштів на створення в Україні двох військово-морських баз, придбання у Сполученого Королівства двох тральщиків, будівництво восьми ракетних катерів і, власне, ракетного озброєння для цих катерів.

Нові ракетні катери, які спочатку було заявлено, будуть розроблені британською компанією Babcock, з подальшою локалізацією виробництва в Україні. У вересні “Укроборонпром” та Babcock на міжнародній військово-морській виставці DSEI-2021 підписали угоду про співпрацю. Ця угода, як стверджувалось, має стати одним з етапів на шляху втілення програми UNCEP (Ukrainian Naval Capabilities Enhancement Programme) з розвитку Військово-морських сил України, зокрема – з будівництва ракетних катерів для нашого флоту. Тоді ж з’явилися перші макетні зразки такого катеру.

blank
Ракетний катер Fast Inshore Attack Craft (FIAC) від компанії Babcock

Повідомлялось, “ракетні катери проєктуються спеціально для України, вони будуть оригінальними й матимуть довжину орієнтовно від 50 до 65 метрів, що забезпечуватиме швидкість у 40 вузлів”. Зазначимо, що такий розмір характерний для кораблів з загальною водотоннажністю до 500 тонн із доволі потужним озброєнням, яке складається з протикорабельних ракет, універсальної артилерійської установки, а іноді – і систем ППО.

Згодом стало відомо, що проєкт катеру з індексом P50U від Babcock має бути створений з урахуванням достатньо жорстких вимог від ВМС України та з залученням потенціалу ДП “Дослідно-проектний центр кораблебудування”, з 45-річним досвідом проєктування морських платформ різного призначення – від авіаносців до катерів.

blank
Фото: Думська

Так, за часів незалежності для ВМС України фахівці ДПЦК розробили такі проєкти, як корвет проєкту 58250 (серії “Володимир Великий”), броньовані десантно-штурмові катери проєкту 58503 (базовий проєкт “Кентавр”, який потім став “Кентавр-ЛК”), малі броньовані артилерійські катери проєкту 58155 (“Гюрза-М”) та швидкохідні ракетні катери проєкту 58260 (“Лань”).

Зараз триває робота над доопрацюванням проєкту ракетного катера P50U, який має задовольнити вимоги ВМС України. Проте відомо, що його протикорабельним озброєнням стануть не крилаті протикорабельні ракети зі значною дальністю, а керовані ракети Brimstone Sea Spear з дальністю пуску до 12 км, за якими веде роботи філіал компанії MBDA у Великій Британії.

blank

Загалом на закупівлю на закупівлю ракетного озброєння від MBDA Україна в рамках британського кредиту має витратити десь 730 млн фунтів стерлінгів.

Також, за інформацією видання Defense Express, комплекси керованого озброєння з ракетою Brimstone для морського використання у версії Sea Spear планується встановити й на малі броньовані артилерійські катери типу “Гюрза” та десантні катери типу “Кентавр”.

За попередніми даними, комплекси зі Sea Spear мають бути встановлені майже на двох десятках платформ ВМС України, включно з ще непобудованими ракетними катерами з індексом P50U.

blank

MBDA вже провела низку випробувань морського варіанту Sea Spear. Серед іншого, є повідомлення, що у 2014 році MBDA провела залповий пуск декількох ракет Brimstone Sea Spear зі стаціонарної морської платформи – для відбиття атаки п’яти ворожих цілей, що імітували швидкісні озброєні катери FIAC (Fast Inshore Attack Craft).

Під час випробувань одна з цілей, 15-метровий катер, рухалася зі швидкістю 20 вузлів. Було заявлено, що успішні випробувальні пуски продемонстрували здатність Sea SPEAR вражати численні окремі цілі. Інших повідомлень про актуальний стан проєкту Sea Spear поки немає.

Загалом на будівництво 8 нових ракетних катерів, та на оснащення “Гюрз” та “Кентаврів” ракетним озброєнням від MBDA планується скерувати 600 млн фунтів стерлінгів з британського кредиту на загальну суму у 1,7 млрд фунтів стерлінгів.

blank

У листопаді Посол України у Великій Британії Вадим Пристайко за дорученням Кабміну підписав українсько-британську рамкову угоду, яка деталізує фінансову сторону домовленостей. Зокрема, йдеться про розподілення коштів за шістьма напрямками. За “фінансовими” параметрами ця угода передбачає, що Україна отримає на розвиток ВМСУ 1,7 мільярда фунтів стерлінгів під 2,6% річних. Кредитні платежі за цією угодою можуть виконуватись у євро, доларах США або ж британських фунтах стерлінгів. Розпорядниками кредитних грошей від нашої держави є Мінфін України.

В угоді є опція, що за потреби ліміт в 1,7 мільярда фунтів стерлінгів може бути “перевищений”. Мінімум 50% кредитних грошей мають бути витрачені на купівлю саме британських “товарів та послуг”.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають