ДП завод «Арсенал» розробив модернізацію ЗСУ-23-4 «Шилка», внісши певні конструкційні зміни та значно поліпшивши можливості радянської розробки минулого століття.
Про це повідомляє Національний промисловий портал, з посиланням на «Новости N».
«Шилка» являє собою зенітну самохідну установку, яка призначена для прикриття військ і об’єктів Сухопутних військ від ударів з повітря, знищення повітряних і наземних цілей з короткою зупинки та в русі. Її здатність ефективно вражати цілі зчетверена автоматичної 23-мм гарматою, рухаючись разом з підрозділами в бойовому порядку, а також надійність та простота експлуатації стали головними перевагами ЗСУ при виконанні бойових завдань. За період більш ніж півстолітньої експлуатації в зонах конфліктів і на територіях 39 країн по всьому світу, де ЗСУ була прийнята на озброєння, вона досить успішно себе зарекомендувала. Незважаючи на свій похилий вік, «Шилка» до сих пір залишається в бойовому строю, в тому числі і в Україні.
Однак, в даний час ЗСУ-23-4 істотно застаріла. Вона вже не в повній мірі відповідає сучасним викликам і загрозам. Потребує оновлення РЛС, а також більшість вузлів, блоків і агрегатів. Проте, ще рано «списувати» «Шилку», адже потенціал його можливостей ще не до кінця вичерпаний. Це довели фахівці ДП завод «Арсенал», які провели модернізацію установки, надавши їй абсолютне нові можливості.

В результаті проведеної роботи фахівцями підприємства на світ з’явилася українська модернізація «Шилки», яка отримала назву ЗСУ-23-4М-А. У новій установці проведена заміна РЛС 1РЛ33М багатофункціональну РЛС з цифровою антенною решіткою (ЦАР) «Рокач-АС», встановлені нові оптико-локаційна система і ракетний канал, проведена заміна розрахунково-обчислювального пристрою на цифрову обчислювальну систему, інтегровані нові бойові алгоритми управління зброєю, проведена заміна інших вузлів і блоків, планується заміна газотурбінного агрегату на більш економічний агрегат живлення.
Безумовно, ключовим оновленням з усього переліку є розроблена ДП завод «Арсенал» РЛС з ЦАР «Рокач-АС». Вона здатна працювати в режимах кругового огляду, пошуку та автосопровождения. РЛС впевнено виявляє і супроводжує навіть БПЛА з ефективною поверхнею розсіювання близько 0,01 кв.м на відстанях до 7 км. Новий радар значно перевершує можливості свого попередника. Так, якщо сектор сканування старої РЛС був 15 градусів, а при супроводі ширина діаграми спрямованості була 1 градус, то в новому радарі огляд простору здійснюється вже одночасно в секторі 18 градусів як по азимуту, так і по куту. Ця особливість дозволила вирішити важливу проблему, яка була пов’язана з функціонуванням попередньої штатної РЛС – тривалий час пошуку і виявлення цілей як по цілевказівки, так і в автономному режимі.
Нова РЛС з ЦАР здатна досить швидко виявляти цілі як самостійно, так і за даними зовнішнього цілевказування. Крім того, вона дозволяє одночасно супроводжувати декілька цілей, які знаходяться в межах діаграми спрямованості, а в разі обстрілу однієї мети, практично миттєво переходити на підготовку стрільби по наступній.
І, нарешті, якщо раніше радар 1РЛ33М займав весь периметр вежі в всередині «Шилка», то зараз це невеликий пристрій розміщений зверху в контейнері. З’явилося чимало місця в середині машини, не тільки створює комфортні умови для перебування екіпажу, а й дозволяє встановлювати додаткове обладнання, наприклад, систему життєзабезпечення екіпажу.
Дослідні випробування, які проводилися підприємством на Чернігівському полігоні, показали, що можливості радара із супроводу цілей (в тому числі малорозмірних) дуже високі.
Крім РЛС з ЦАР на «Шилці» також встановлена оптико-локаційна система, яка має в своєму складі телевізійний і телевізійний канали, а також лазерний далекомір. Вона призначена для виявлення, автоматичного супроводу, видачі координат і параметрів цілей в цифрової обчислювальної системи в автоматичному чи напівавтоматичному режимах. Система дозволяє здійснювати моніторинг повітряного простору, а також контроль за враженням цілей. Вона здатна забезпечувати захоплення цілей і їх автоматичний супровід на відстані до 10 км. Виявляти цілі система може на дальності до 12 км