9.5 C
Alba Iulia
Вівторок, 29 Листопада, 2022

Boeing готовий опрацювати постачання в Україну винищувачів F-15EX та T-7 з локалізацією складання на ДП “Антонов” – Лось

Постачання та кінцеве складання американських воєнних літаків в Україні може стати реальністю вже найближчим часом. Американський авіагігант Boeing розглядав можливість складання воєнних літаків на потужностях ДП “Антонов”.

Про це в інтерв’ю Defense Express розповів ексочільник ДП “Антонов” Олександр Лось, передає Національний Промисловий Портал.

Водночас, за ще не підтвердженою інформацією, замість цієї унікальної пропозиції у Кабінеті Міністрів України “народилась” ідея замість бойових літаків купити пасажирські Boeing 737.

“Україна зверталась до Boeing щодо можливості постачання найновішої версії багатофункціонального винищувача F-15EX та легких T-7 Red Hawk для потреб Збройних Сил України. Що більше, американська сторона розглядала можливість кінцевого складання новітнього T-7 на потужностях ДП “Антонов”. Але весь цей масштабний проєкт “завис” у повітрі на українській стороні, – розповів ексочільник ДП “Антонов” Олександр Лось в ексклюзивному інтерв’ю Defense Express.

Як виявилось, у 2019 році Міноборони України звернулось до Boeing з пропозицією отримати бойові та учбово-тренувальні літаки за програмою уряду США Foreign Military Financing.

В ньому йшла мова про нову версію F-15, який зараз відомий під індексом EX, легкий літак T-X, який в армії США вже отримав індекс T-7 Red Hawk.

blank
Кормова секція планера літака T-7A Red Hawk. Фото: Saab

Цей лист розглянутий Boeing і взятий в роботу, але процес подальших перемовин загальмував з української сторони.

“У вересні 2019 року відбувся офіційний візит представників Державного департаменту та Департаменту оборони США на ДП “Антонов”. Бо Boeing подав запит на отримання експортної ліцензії щодо можливості постачання Т-7 в Україну саме через “Антонов”. Була перевірена система безпеки підприємства, рівень секретності, порядок зберігання державної таємниці. Станом на літо 2020 року T-7 був попередньо погоджений до постачання в Україну. За проєктом ДП “Антонов” міг би стати центром локалізації літака. Наступним кроком було б постачання версії T-7 як легкого винищувача. Після реалізації цього проєкту – постачання до України F-15EX”, – розповів Олександр Лось.

blank
Винищувач F-15EX Eagle виробництва компанії Boeing

“Візія полягала в тому, щоб сформувавши в Україні флот літаків T-7, створити в Україні центр підготовки льотчиків для літаків 5-го та 4++ покоління та надавати послуги з підготовки та тренування льотчиків не лише українських Повітряних Сил, а саме країн НАТО, які, зокрема, переходять на літаки F-35. Тобто ще до вступу України в НАТО розпочати реальну роботу в напрямку взаємосумісності в бойовій авіатехніці та льотно-технічній роботі”, – зазначив Олександр Лось.

Загалом ця пропозиція дозволяє України вирішити стратегічно важливу задачу – провести заміну всього парку ще радянських бойових літаків, які відповідно до Візії Повітряних сил мають бути списані до 2035 року.

Окрім того, увійти у кооперацію з Boeing, що дозволяє дати поштовх до сучасного розвитку всієї авіаційної галузі України, отримавши доступ до західних технологій та стати частиною світової авіаційної індустрії на рівні партнера з одним з найпотужніших виробників літаків у світі.

“Як це не дивно, але цей проєкт йде, як компенсація за борг української сторони перед Boeing за проєкт “Морський старт”. Справа в тому, що “Південмаш” та КБ “Південне” з 2016 року винні 193,5 млн доларів, до яких за ці роки додалась пеня і загальний борг вже складає близько 250 млн доларів. Тобто для України це просто унікальна win-win пропозиція, за яку треба триматись та робити все для її реалізації. А наразі Уряду України потрібно лише продовжити рух відповідно до процедури FMS/FMF, беручи до уваги рішучу підтримку України Сполученими Штатами Америки за стількома багатьма напрямами, що було вчергове підтверджено під час нещодавньої зустрічі Президентів Байдена та Зеленського”, – наголосив Олександр Лось.

Водночас, як стало відомо Defense Express з власних джерел, зараз в Кабінеті Міністрів України з’явилася ідея замість того, щоб за програмою Foreign Military Financing отримати бойові літаки Boeing та увійти з ним у кооперацію – придбати пасажирські Boeing 737.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають