9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 14 Травня, 2021

Автопарк української армії налічує 218 марок і моделей автотехніки та потребує уніфікації

 • Основним засобом забезпечення тактичної та оперативної рухомості частин і підрозділів армії залишається військова автомобільна техніка. Її широко застосовують для розв’язання різноманітних завдань: транспортування озброєння й техніки, буксирування причіпних систем різного призначення, перевезення особового складу та військово-технічних вантажів. Також вона є базою під монтаж комплексів ОВТ, спеціального обладнання та рухомих засобів обслуговування й ремонту. Відповідно від її досконалості безпосередньо залежить рівень бойової готовності війська.

  Національний промисловий портал представляє статтю Сергія Воронкова, кореспондента інформаційного агентства Міністерства оборони України АрміяInform.

  У ЗСУ налічується близько 218 марок і моделей автотехніки

  До складу військової автомобільної техніки (ВАТ) входять автомобілі, спеціальні колісні шасі, гусеничні машини, транспортери й тягачі, трактори, причепи та напівпричепи. Загалом нині у ЗС налічується близько 218 марок і моделей автотехніки. І це зумовлює певні складнощі в забезпеченні їх запчастинами, виконанні технологічних процесів з техобслуговування й ремонту, оснащенні військ ремонтно-технологічним і діагностичним обладнанням, підготовці водіїв і фахівців-ремонтників.

  Нині в основі автомобільного парку нашого війська – технічно застаріла автотехніка, виготовлена ще за радянських часів. Найчисельнішими марками автопарку ЗСУ є УАЗ-3151,-469, ГАЗ-66, ЗіЛ-131, Урал-4320, КамА-4310 та їхні модифікації. Причому виробництво ГАЗ-66 та ЗіЛ-131, які становлять значну частину цього автопарку, взагалі припинено, а авто УАЗ, Урал і КамАЗ випускають у РФ.

  Аналіз стану та досвід застосування автомобілів у районі проведення АТО/ООС на Донбасі виявив їхню значну технічну недосконалість, застарілість, різномарочність, відсутність уніфікованих сімейств і невідповідність сучасним вимогам і світовим тенденціям розвитку військової автотехніки.

  Звісно, в армії є сучасні вітчизняні зразки, наймасовіші з них: КрАЗ-6322, -5233, -6446, «Богдан» (МАЗ)-6317, -5316, -6425, «Богдан-2351».

  За шість років прийнято на озброєння та допущено до експлуатації 19 зразків військової автотехніки

  Як розповів АрміяInform полковник Олександр Гребеник, профільні фахівці Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки ЗСУ, починаючи з 2014 року, вели науково-технічний супровід процесу створення і випробування сучасних зразків автотехніки. Багато в чому саме завдяки їхнім зусиллям за шість останніх років у ЗС України прийнято на озброєння й допущено до експлуатації 19 зразків військової автомобільної техніки.

  А саме, прийнято на озброєння бронеавтомобіль «БАРС-8»; спеціалізований броньований автомобіль «КОЗАК-2»; броньовану бойову колісну машину «КОЗАК-2М1»; броньовану медичну машину МТ-ЛБ С.

  Крім того, допущено до експлуатації спеціалізований бронеавтомобіль «ВАРТА» (нині проходить державні випробування); спеціалізований бронеавтомобіль «НОВАТОР»; автофургон броньований Renault Sherpa Light Scout; спеціалізовані броньовики «Козак 001», «Козак 2М» і «Козак 3»; автомобіль КрАЗ-6322-WP; автомобільне шасі КраЗ-63221-WP; автомобіль КрАЗ-5233ВЕ-WP; автомобільне шасі КраЗ-5233НЕ-WP; авто «Богдан-6317» і «Богдан-5316»; сідельний тягач «Богдан-6425»; автомобілі «Богдан-6317-WP», «Богдан-2351», Renault Midlum D14 Hight 300 E3; важковозний напівпричіп транспортний КВСЗ-5001.

  Слід акцентувати увагу, що до початку АТО/ООС на озброєнні та постачанні ЗСУ не було зразків броньованих колісних машин.

  Військова автотехніка потребує вдосконалення

  На думку начальника науково-дослідного відділу ЦНДІ ОВТ ЗС України полковника Олександра Гребеника, військова автомобільна техніка потребує вдосконалення. Основою процесу має стати розроблення перспективного Типажу військової автомобільної техніки ЗСУ з подальшими етапами реалізації концептуальних засад розвитку:

  • розроблення легкого багатоцільового автомобіля та його модифікацій (колісної формули 4×4 вантажопідйомністю 0,75-1,5 т) як для перевезення особового складу та дрібних вантажів, так і для монтування ОВТ;
  • розроблення легкого сімейства авто колісної формули 4×4 і 6×6 вантажопідйомністю 2-4 т;
  • завершення розроблення сімейства автомобілів колісної формули 4×4, 6×6, 8×8 вантажопідйомністю 6-25 т;
  • розроблення гусеничного багатоцільового броньованого тягача;
  • розроблення сімейства броньовиків на автомобільних шасі;
  • розроблення перспективних рухомих засобів техобслуговування, ремонту та евакуації зразків ОВТ.

  Необхідно замінювати й кузови-фургони, які широко використовують для монтажу військової техніки, різноманітного обладнання, засобів техобслуговування й ремонту ОВТ та контрольно-перевірочної апаратури на кузови-контейнери. Водночас це уможливить оперативну заміну шасі авто, зменшить штатну чисельність авто в розташуванні у пунктах постійної дислокації, збільшить термін служби обладнання.

  Бажано не забувати й про розроблення та використання автопричепів (напівпричепів) для сімейств уніфікованих автомобілів та сідельних тягачів, як і автономних напівпричепів зі змонтованим ОВТ.

  Варто поступово зменшувати кількість базових моделей у новому типажі ВАТ з високим ступенем поагрегатної уніфікації із застосуванням модульного принципу конструювання й компонування.

  Крім цього, розроблення автомобілів з комбінованими (гібридними) силовими установками та трансмісіями дасть змогу підвищити автономність дій, а головне – зменшить імовірність виявлення (помітності) від технічних засобів розвідки та наведення високоточної зброї, особливо це актуально для машин розвідувальних та аеромобільних підрозділів і машин підрозділів Сил спеціальних операцій.

  Розробляти автомобілі з підвищеною захищеністю доцільно через: запровадження конструктивних рішень з підвищення захищеності, що не призводять до збільшення спорядженої маси авто; встановлення додаткових захисних елементів кабіни чи бронекабіни для захисту екіпажу.

  Слід упроваджувати інформаційно-керувальні системи автоматизації процесів управління двигуном і трансмісією, що дає змогу значно заощаджувати пальне та збільшити прохідність й експлуатаційний ресурс зразків.

  Пріоритет – роботизовані автомобілі

  Надалі основним з перспективних напрямів розвитку ВАТ має стати розроблення роботизованих автомобілів. Їхнє використання дасть змогу уникнути втрат особового складу та працемістких і вартісних робіт із захисту кабін. Зрештою – використання у конструкції перспективних зразків автотехніки передових технологій призведе як до зменшення спорядженої маси, так і суттєво покращить основні тактико-технічні характеристики та експлуатаційні властивості зразків, збереже життя їхніх екіпажів.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Державі повернули землі Уманського військового аеродрому

  Ділянка військового аеродрому в Умані у Черкаській області площею 500 га внесена до реєстру і таким чином...

  Два патрульні катери типу Island відправлять із США в Україну до кінця місяця

  Два патрульних катери «Суми» та «Фастів» типу Island відправлять зі США в Україну до кінця цього місяця.Про це...

  “Укрзалізниця” побудує стаціонарну тягову підстанцію в Ковелі

  На станції Ковель незабаром "Укрзалізниця" планує почати будівництво стаціонарної тягової підстанції. Вже завершені проєктні роботи, найближчим часом очікується підписання договору на проведення...

  “Укравтодор” спільно з ЄБРР запускають проєкт розвитку інфраструктури для електротранспорту

  "Укравтодор" спільно з ЄБРР розпочинає проєкт розвитку інфраструктури для електротранспорту. Так, 29 квітня, була проведена зустріч з розробки Плану дій з розвитку...

  У Туреччині готують нові ударні безпілотники Bayraktar TB2 для України (відео)

  У Туреччині для України готують до передачі нові ударні середньовисотні безпілотні літальні апарати Bayraktar TB2.Про це йдеться у сюжеті ТСН,...

  В Україні спростили систему підготовки та дипломування моряків

  Міністерство юстиції України зареєструвало затверджений Міністерством інфраструктури України наказ від 6 квітня 2021 року №201 "Про внесення змін до нормативно-правових актів Міністерства...

  Міжнародна служба замовлення таксі Bolt починає працювати у Чернівцях

  Міжнародна платформа для замовлення поїздок Bolt оголосила про запуск сервісу в Чернівцях.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на ЦТС.

  Крюківський вагонобудівний завод з початку року отримав 72 мільйони гривень збитків

  ПАТ "Крюківський вагонобудівний завод" в січні-березні 2021 року отримало чистий збиток у розмірі 72,12 мільйона гривень, тоді як за аналогічний період 2020...

  Зараз читають

  Оголошено тендер на будівництво мосту через Дністер на кордоні з Молдовою

  Служба автомобільних доріг у Вінницькій області оголосила тендер на будівництво мосту через річку Дністер на українсько-молдовському кордоні...

  Два патрульні катери типу Island відправлять із США в Україну до кінця місяця

  Два патрульних катери «Суми» та «Фастів» типу Island відправлять зі США в Україну до кінця цього місяця.

  В Україні працюють над створенням центру з підготовки фахівців аерокосмічного напрямку

  В Україні мають намір створити Мережевий науково-навчальний центр з підготовки фахівців аерокосмічного напрямку.Передає Національний...

  КБ «ЛУЧ» працює над розробкою зенітно-ракетного комплексу корабельного базування

  Державне київське КБ «ЛУЧ» здійснює науково-технічне супроводження ДКР «Корал» з розробки зенітного ракетного комплексу корабельного базування.