Спецодяг, або ЗІЗ — це спеціальний одяг, яка створена з однією певною метою, захищати працівника від різних шкідливих і небезпечних для здоров’я впливів на робочому місці. Спецодяг на підприємстві застосовується на виконання правил захисту праці і залежить від типу виробництва.
Колись, і не існувало спецодягу. Працівникам доводилося трудитися в тому одязі яку приносили зі свого помешкання. Одяг швидко зношувалися, ставала не пригодною до використання.
Але більшу роль в появі спецодягу стало те що працівники отримували великий рівень травм на роботі – людей обпікав гарячий метал, також отримували механічно і хімічні ушкодження, одяг потрапляв у верстат і роблячи цим людей інвалідами. А зараз на сьогодні робочий одяг — має бути присутня обов’язково. Якщо на працівника не буде правильною і зручною одягу і яка буде захищати людину від небезпеки то просто працівника не допустять до роботи самої роботи. Тому треба купляти робочий одяг торнадо.Спецодяг ділиться на жіночу і чоловічу. Також буває літня і зимова тепліша. Спецодяг повинен захищати людину від:
- саден,
- пилу,
- холоду,
- вологості,
- води,
- бруду,
- іскор і підвищених температур,
- шкідливих випромінювань,
- струму,
- токсичних речовин,
- комах,
- хімічних речовин,
Та інших небезпек, і може також нести сигнальну функцію (наприклад, жилети працівників доріг).
Спецодяг може відрізнятися за кольором, фасоном, може часто на форму наносять логотип фірми.
Особливості спецодягу
Відмінними рисами спецодягу завжди були:
- перевага функціональності над естетикою
- простота і дешевизна матеріалів виготовлення
- використання вузькоспеціалізованих матеріалів
- відповідності вимогам до робочого одягу
Логотип наносять в основному, для того що б виділити компанію серед собі подібних компаній і створити образ фірми у покупців. Нанесення логотипу на виріб так само надає солідність і в якійсь мірі допомагає продавати товар.
Фірмовий cтиль і образ забезпечує сприйняття товарів, послуг і інформації, що виходять від фірми або торгової марки до споживача. Ще одна важлива якість, це те що спецодяг – захищає і забезпечує комфорт людині. Якщо в робочій формі пересуватися і працювати незручно, а самому працівнику жарко або холодно це значить що працівник буде відвернений від своєї роботи і буде думати про те як ему вилізти з цієї форми. Тобто при шиття робочого одягу слід віднести особливу увагу на матеріали для пошиття і фасон вироби.
Роботодавець зобов’язаний забезпечити видачу та й повне утримання засобів захисту відповідно до його роботою. У договорі про роботу повинно це прописуватися. Якщо ж форма псуватися з вини співробітника то працівник сам замінює свій костюм, якщо ж ні то роботодавець сам міняти своїм коштом. Якщо працівник сам купує собі додатковий захист то роботодавець повинен відшкодувати всі витрати на цей одяг. Компанія повинна і забезпечити спеціально відведене місце де буде зберігатися робочий одяг. Спецодяг, також, розділяється по типам: спецвзуття, одяг, рукавички, маски, каски і т.д. У різних сферах праці використовуються різні елементи в будь-якій небезпеці виробництва.
https://tornado.kiev.ua/ua/spetsodezhda-rabochaya