9.5 C
Alba Iulia
Понеділок, 2 Серпня, 2021

Як українські технології допомагають американській ракеті літати у космос

 • У програмі “Антарес” були використані технології ракети-носія “Зеніт”.

  Повідомляє Національний промисловий портал, з посиланням на прес-службу КБ “Південне”

  У 2005-2007 роках за ініціативою КБ «Південне» були проведені контрактні роботи з корпорацією Orbital Sciences Corporation (США) по визначенню участі українських підприємств під загальним керівництвом КБ «Південне» в створенні та експлуатації нової американської ракети космічного призначення «Таурус-II» (в 2011 році РКН отримала нову назву – Antares) і ракетно-космічного комплексу з її застосуванням. Основними учасниками проекту стали: корпорація Orbital Sciences (США), КБ «Південне», ВО «Південмаш», компанія Aerojet (США), компанія Alliant Techsystems Inc. (США), НВО «Хартрон-АРКОС» та інші.

  Створення нового комплексу з РКН Antares стало одним з перших комерційних проектів космічної галузі України з ракетобудівними компаніями США.
  На даний час фірма Orbital Sciences має замовленням на доставку вантажів до Міжнародної космічної станції (МКС) за допомогою РКН Antares та вантажного космічного корабля Sygnus, створеного також Orbital.
  Ракета космічного призначення розроблена компанією Orbital Sciences в двоступеневій і триступеневій модифікаціях.
  Перший ступінь – рідинний, на компонентах палива рідкий кисень і гас RP-1.
  Другий ступінь розроблено на базі твердопаливного двигуна Castor-30 (Alliant Techsystems Inc), що встановлюється на перший ступінь всередині циліндричного перехідного відсіку, виготовленого з композиційних матеріалів.
  Опціонально може бути присутнім третій ступінь – рідинний, на висококиплячих компонентах палива, на базі рушійної установки малої тяги супутникової платформи Star Bus (розробки Orbital Sciences); або твердопаливний на базі РДТП Star48 (AlliantTechsystems).
  Головний обтічник ракети виконаний з композиційних матеріалів.
  Енергетичні можливості двоступеневої РКН при виведенні на кругову орбіту висотою 300 км і нахилом 51,6 ° становлять 4400 кг, а на кругову орбіту висотою 1265 км – 500 кг.
  Енергетичні можливості триступеневої РКН при виведенні на кругову орбіту висотою 300 км і нахилом 28,5 ° становлять 4900 кг, а на кругову орбіту висотою 2000 км – 2500 кг.
  Основна конструкція першого ступеня РКН «Антарес» і частина наземного обладнання розроблена Конструкторським бюро «Південне», виготовлена Південним машинобудівним заводом в кооперації з українськими підприємствами «Хартрон-АРКОС» (Харків), «Київприлад» (Київ), «Хартрон-ЮКОМ» (Запоріжжя), «ЧеЗаРа», «РАПІД» (Чернігів) та іншими.
  До сфери відповідальності КБ «Південне» входять наступні відсіки і системи першого ступеня РКН:
  – бак окислювача;
  – бак пального;
  – хвостовій відсік;
  – пневмогідравлічна система;
  – система управління витрачанням палива;
  – система контролю заправки;
  – система контролю температур;
  – елементи системи управління;
  – елементи системи вимірів.
  Крім того, КБ «Південне» розробило відсік утримання, призначений для установки РКН на ПУ і який залишається при старті на Землі.
  Конструкція першого ступеня РКН має габаритний діаметр 3,9 м і розроблена з використанням технічних рішень, реалізованих на першому ступені РН «Зеніт».
  Обичайки бака пального, міжбакового і хвостового відсіків виконані вафельними, обичайки бака окислювача – гладкі (за винятком нижніх двох секцій, де закріплені балони системи наддуву, що знаходяться всередині бака окислювача). Днища мають гладку конструкцію і опуклу сферичну форму, але нижнє днище має увігнуту центральну частину, що дозволяє скоротити довжину і масу хвостового відсіку. По осі бака пального проходить тунельна труба, в якій знаходиться магістраль подачі окислювача в систему маршових двигунів. Система наддуву баків – газобалонна. Наддув виконується холодним гелієм з титанових шаробаллонів. Поплавкові датчики системи СУРТ обох баків проходять близько до їх поздовжньої осі, датчики СКЗ знаходяться у верхніх днищах баків.
  Виготовлення та постачання матчастини на космодром забезпечує ВО ПМЗ.
  У НВО «Хартрон-АРКОС» розроблено ряд блоків по системам управління і вимірів РН.
  Розробка другого і третього ступенів, а також головного аеродинамічного обтічника знаходиться у веденні компанія Orbital і її субпідрядників.
  Наземний комплекс для РКН «Антарес» створено компанією Orbital на території вже існуючого космодрому Уоллопс, розташованого на однойменному острові біля північноатлантичного узбережжя США.
  На космодромі проводиться остаточна зборка першого ступеня і РКН за участю фахівців українських підприємств. Для робіт з РН на космодромі була застосована технологія горизонтальній збірки на монтажно-стикувальних візках і транспортування на стартовий комплекс.
  Українська сторона розробила і поставила на космодром частину механіко-технологічного обладнання (монтажно-стикувальні візки, комплекти засобів обслуговування, стенд стикування хвостового відсіку і рушійної установки і т.п.), окремі компоненти стартового комплексу і комплексу засобів транспортування першого ступеня РН.
  Повністю зібрана ракета-носій доставляється транспортно-установочним агрегатом на стартовий комплекс, де проводяться її підйом і установка на пусковий стіл. Заправка першого ступеня ракети космічного призначення компонентами палива виконується з нової стаціонарної системи.
  Підготовка ракети-носія на стартовому комплексі, починаючи з заправки першого ступеня компонентами палива, здійснюється в дистанційному автоматичному режимі зі збереженням можливості переходу на ручне дистанційне керування в післяопераційному і індивідуальному режимах.
  Перший демонстраційний пуск ракети космічного призначення «Антарес» з Центру космічних польотів на острові Уоллопс (США) відбувся 22 квітня 2013 року. 21 травня 2018 року було виконано вже 8-й пуск. У листопаді 2018 року планується здійснити ще один.
  Українські фахівці беруть безпосередню участь в підготовці і проведенні пусків.

  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  “Нова Пошта Глобал” запустила доставлення з онлайн-магазинів Туреччини

  "Нова Пошта Глобал", що входить до групи компаній "Нова Пошта", почала доставляти товари з онлайн-магазинів Туреччини.

  У Миколаєві представили власний проєкт оновлення трамваїв КТМ-5 (фото)

  У Миколаєві з вагоноремонтних майстерень вийшов на обкатку оновлений вагон моделі «КТМ-5» під бортовим номером 1089.Про це повідомив...

  Миколаївський суднобудівний завод спустив на воду катер «Прилуки» та тральщик «Генічеськ»

  У п'ятницю, 30 липня, в Миколаєві спустили на воду катер «Прилуки» та рейдовий тральщик «Генічеськ».Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  Для Повітряних сил розробили модернізовану заряджальну машину до комплексу С-300ПС (фото)

  ДП "171 Чернігівський ремонтний завод", яке входить до складу ДК "Укроборонпром", розробило вдосконалену версію заряджальної машини 5Т99/22Т6, що входить до складу зенітно-ракетного...

  В одеському аеропорту з наступного року відкриють вантажний термінал

  Вантажний термінал в міжнародному аеропорту Одеса запрацює у 2022 році, повідомив генеральний директор аеропорту Володимир Семенченко.Передає Національний Промисловий Портал з...

  Перший серійний дивізіон протикорабельного комплексу “Нептун” стане на бойове чергування в середині 2022 року

  Командувач Військово-морських сил України контрадмірал Олексій Неїжпапа дав інтерв’ю виданню "Радіо Свобода", в якому розкрив плани розвитку національного військового флоту.

  «Азовсталь» розпочала виготовляти рейкові скріплення за новими стандартами

  МК «Азовсталь» Групи Метінвест успішно пройшов атестацію на відповідність рейкових скріплень за новими ДСТУ, які виготовляються підприємством.Передає Національний...

  Полтавщина отримала 18 нових українських шкільних автобусів Ataman

  На початку липня 18 шкільних автобусів Ataman виробництва АТ «Черкаський автобус» отримали 16 шкіл у 15 громадах Полтавської області.

  Зараз читають

  Дослідно-проектний центр кораблебудування захистив технічний проєкт модернізації катерів типу Island для ВМС України

  Миколаївський Дослідно-проектний центр кораблебудування передав Міністерству оборони технічний проєкт, який передбачає три варіанти можливої модернізації патрульних катерів...

  Миколаївський суднобудівний завод спустив на воду катер «Прилуки» та тральщик «Генічеськ»

  У п'ятницю, 30 липня, в Миколаєві спустили на воду катер «Прилуки» та рейдовий тральщик «Генічеськ».

  Компанія «Рубін-2017» випробовує власний 155-мм снаряд до САУ «Богдана»

  Приватна компанія «Рубін-2017» випробовує власний 155-мм снаряд до самохідної артилерійської установки (САУ) 2С22 «Богдана».

  Харківський автомобільний завод відремонтує 20 військових тягачів МАЗ-537 для Збройних сил України

  ДП «Харківський автомобільний завод» (ХАЗ) отримало 24-мільйонний контракт Міністерства оборони України на ремонт за технічним станом двадцяти...