9.5 C
Alba Iulia
Четвер, 9 Грудня, 2021

Як реалізують україно-канадський космічний проєкт з доставлення вантажів у космос (відео)

Два роки тому Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» презентувало світовій спільноті ракетно-космічний комплекс (РКК) «Циклон-4М». Комплекс розроблявся з досвідом успішного створення сімейств ракет-носіїв «Циклон» та «Зеніт». У результаті року напруженої роботи КБ визначило вигляд ракети-носія, яка б відповідала актуальним потребам і тенденціям ринку виведення космічних апаратів. Було виявлено що для пусків ідеально підходить провінція Нова Шотландія (Канада), адже має тисячі кілометрів океану на сході. Окрім цього фактору, Нова Шотландія надасть можливість відправляти корисне навантаження на низькі і середні кругові і еліптичні навколоземні орбіти, включаючи сонячно-синхронні орбіти. На відміну від космодрому «Байконур» тут не потрібно орендувати ціле місто з його населенням та на відміну від «Морського старту» – не потрібно обслуговувати стартовий майданчик. Крім того Україна та Канада мають свої морські порти, які розташовані недалеко від підприємств та місця розташування майбутнього космодрому. Тому не дивно, що зацікавилася комерційними пусками “Циклону” саме канадська компанія Maritime Launch Services Ltd. (MLS) та з власної ініціативи планує реалізувати цей амбітний проект виключно за рахунок власних коштів та фінансових інвестицій.

Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на facebook-сторінку КБ “Південне”

До нової кооперації зі створення ракетно-космічного комплексу також має намір долучитися ряд канадських, американських і українських компаній. Бюро «Південне» відповідатиме за розроблення, відпрацювання і експлуатацію ракети-носія та об’єктів і систем наземного комплексу, ВО «Південний машинобудівний завод» має стати виробником та постачальником ракети-носія «Циклон-4М» для компанії MLS. За оцінкою фахівців, реалізація цього проєкту створить нові можливості для України, дасть додатковий імпульс для подальшого розвитку вітчизняної ракетно-космічної галузі, а також поліпшить високотехнологічну та інвестиційну привабливість України як космічної держави.

На початку червня 2019-го року міністр охорони навколишнього середовища канадської провінції Нова Шотландія Гордон Вілсон дав схвальну відповідь компанії Maritime Launch Services щодо побудови космодрому в районі Хазел-Хілл-Кансо. Ухвала надійшла з деякими умовами, жодна з яких не становить загрози для зупинки проєкту, адже наявність такої ухвали була найважливішою складовою для отримання фінансування. Нещодавно глава компанії MLS Стів Матьє здійснив вже робочу поїздку в Україну на КБ «Південне» та Південмаш, щоб побачити, як просуваються роботи з будівництва компонентів для ракети «Циклон-4M». У складі делегації, яка була приємно вражена прогресом робіт, разом з паном Матьє в цьому візиті також був потенційний ключовий інвестор. Такий візит означає те, що перший комерційний космодром Канади стає вже не тільки цікавою перспективною ідеєю, але вже зроблені і реальні кроки щодо його реалізації.

blank

При створені першого ступеня РН «Циклон-4М» конструкторським бюро “Південне” були використані технології, які вже випробовані часом та успішно реалізовані в таких проєктах як «Зеніт» та «Антарес». Це зробить нову ракету надійною та екологічно чистою. Перший ступінь дооснащується новим українським кластерним двигуном тягою 319тс власної розробки КБ «Південне» – РД-874. Двигун складається з чотирьох двигунних блоків РД-870 та створений українськими конструкторами на базі перевірених конструктивних рішень. З метою обмеження максимального поздовжнього перевантаження у польоті першого ступеня, конструкторами КБ «Південне» закладено можливість випереджаючого вимкнення двох з чотирьох двигунних блоків РД-870, які виконані по схемі з допалюванням окисного газу, з турбонасосною системою подачі компонентів палива. На даний момент вже завершено ескізне проєктування двигуна РД-874 та випущено конструкторську документацію на двигунний блок РД-870. Наразі проводиться комплекс робіт з підготовки до виробництва матеріальної частини для подальшого проведення наземного експериментального відпрацювання окремих елементів двигуна та двигунного блоку в цілому. В якості другого ступеня ракетоносія використовується допрацьований третій ступінь РКН «Циклон-4» на висококиплячих компонентах палива.

blank

У якості маршового двигуна другого ступеня РКП «Циклон-4М» використовується двигун РД-861К номінальною тягою 7916 кгс у вакуумі. Двигун РД-861К двокомпонентний однокамерний рідинний ракетний двигун з турбонасосною системою подачі компонентів палива, виконаний за “відкритою“ схемою зі вдувом генераторного газу у закритичну частину сопла камери двигуна.Двигун забезпечує багаторазовий запуск (до 5 включень) в польоті. РД-861К виконаний за схемою без допалювання генераторного газу. Робоче тіло турбіни – відновлювальний газ, який виробляється в газогенераторі при згорянні основних компонентів палива.

blank

Наприкінці серпня 2019 року відбулися два успіщних цикли планових вогневих випробувань третього ступеня ракети-носія середнього класу «Циклон-4», який буде застосовано у якості другого ступеня РН «Циклон-4М». Конструкція та технічні характеристики двигуна РД-861К передбачають його п’ятиразове увімкнення в умовах космічного простору під час виведення корисного навантаження у цільову точку траєкторії.Вогневими стендовими випробуваннями була перевірка працездатності пневмогідравлічної системи подачі палива у двигун РД-861К, системи керування вектором тяги та рідинної реактивної системи, роботи безпосередньо двигуна РД-861К, у тому числі і його п’ятиразове увімкнення з різними інтервалами роботи.

Головний блок ракетоносія «Циклон-4М» це доопрацьована та дооснащена складова частина РН «Циклон-4». В головному обтікачу виключається система термостатування повітрям високого тиску, посилюються фітинги пірозамків кріплення головного обтікача до РН, в перехіднику головного блоку посилюється нижній торцевий шпангоут та застосовується адаптер космічного апарата нової вже власної розробки.Улітку цього року були проведені випробування відпрацювання системи розділення створок головного обтікача, які також були успішними.

blank

Ракетно-космічний комплекс «Циклон-4М» орієнтований на виведення корисного навантаження на низькі навколоземні орбіти (включаючи сонячно-синхронні, та, у разі потреби, виведення на орбіту Міжнародної космічної станції); має можливість запуску як одного, так і декількох космічних апаратів для розгортання їх угруповань та містить нову двоступенева конструкцію ракети, в основу якої покладено елементи та рішення з високим рівнем відпрацювання та надійності. Крім того існує можливість виготовлення ракет-носіїв виключно силами підприємств української кооперації.

Окрім самої ракети-носія КБ “Південне” також розробляє проєкт наземного комплексу з усією інфраструктурою, до складу якої входить зона пускового майданчика; зона монтажно-випробувального комплексу ;зона командного пункту. На даний момент вже завершено ескізний проєкт.

У поточному році фахівці КБ «Південне» розпочнуть випуск конструкторської документації на ракетно-космічний комплекс «Циклон-4М». Рішення щодо практичного втілення проекту та початку будівельних робіт на космодромі біля міста Кансо (провінція Нова Шотландія, Канада) буде ухвалено найближчим часом. Заплановано, що вже з другого півріччя 2022-го року ракетно-космічний комплекс «Циклон-4М» розпочне надавати послуги з доставки корисних вантажів масою до 5000 кг на низьку навколоземну орбіту на висоту 600 км. Очікувана вартість пуску – 45 млн дол. За ті ж кошти планується послуга з доставки вантажів до 3350 кг на сонячно-синхронну орбіту (600-800 км).

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають