9.5 C
Alba Iulia
Субота, 25 Березня, 2023

В Україні планують створити аерокосмічний концерн

Український аерокосмічний концерн повинен об’єднати компанії зі сфери космосу та авіації у свого роду аналог американського NASA.

Про це розповів в інтерв’ю керівник Державного космічного агентства України Володимир Усов. Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Крила.

За його словами, космічна галузь знаходиться у сфері управління космічного агентства, вона не керується оборонним концерном і, відповідно, тут більше можливостей по залученню інвестицій. Водночас, українська авіаційна промисловість, той же ДП «Антонов», наприклад, є частиною державного концерну «Укроборонпрому».

Ось тому, якщо буде створено аерокосмічне агентство, яке об’єднає потенціал двох важливих галузей, це відкриє вікно для інвестицій.

Це будуть корпоратизовані галузі, завдяки чому можна буде отримувати фінансування і розвивати технології, створювати спільні проєкти з міжнародними партнерами.

Як приклад Володимир Усов привів проєкт повітряного старту, який покликаний використовувати авіацію в якості першого ступеня. Це дає можливість відмовитися від спорудження космодрому. Крім того, тут є точка зростання, коли, з одного боку, космічна галузь займається розробкою ракетоносія, рухових установок, а, з іншого — авіаційна промисловість створює літак, обладнаний під повітряний старт.

“Повітряний старт — це підхід, а не конкретний літак. В України є тут вже розроблені та відпрацьовані технології набагато більш високого рівня, ніж повітряний старт у тій же американської системи Pegasus або тих систем, які створює американський підприємець Річард Бренсон c компанією Virgin Orbit під легку ракету, — розповів керівник ДКА. – Українська «Мрія» – це єдиний літак, який будувався під систему повітряного старту. Однак тут є нюанс: для такого цільового використання необхідно, щоб в системі стабільно працювали не один, а відразу два літаки. Другий є страхувальним на той випадок, якщо з першим трапиться неполадка.

“Мрія-2″ вже 35 років стоїть на землі, і щоб вона була побудована, знадобиться, за найскромнішими підрахунками, близько мільярда доларів. Більш того, ракета, яка повинна бути під «Мрію» – це важка машина, під яку у нас не відпрацьований запуск. Однак я, як людина, яка хоче щоб Україна мала незалежний доступ до космосу при нашому житті, маю намір сфокусуватися на повітряному старті не «Мрії», а інших повітряних суден «Антонова». Або ж інших літаків: у нас є в розпорядженні Іл-76-ті. Тут мова йде про фюзеляжний пуск — найбезпечніший варіант, коли ракета відстрілюється з люка літака. Якщо ми зможемо розвинути цю платформу, то зможемо запускати й багаторазові космічні апарати в наступних ітераціях. Але почнімо з того, що ми вже сьогодні зможемо реалізувати”.

За словами Володимира Усова, в Україні вже була випущена конструкторська документація по декількох проєктах повітряного старту. І ось один з них повинні внести в космічну програму. Однак це буде зроблено на конкурсній основі. І яке держкомпанія або приватне підприємство запропонує найкраще рішення, таке і буде замовлено. Все це створить здорову конкуренцію, ринок запрацює.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають