9.5 C
Alba Iulia
Середа, 19 Січня, 2022

Український внесок в роботу SpaceX: Як інженер з Житомиру допомагає саджати ракети Falcon

Весь світ гуде про успішний запуск ракети-носія надважкого класу Falcon Heavy, яку компанія Ілона Маска здійснила 6 лютого. Це без перебільшення історична подія, всі причетні до нього люди стали героями.

Один з них – українець Олексієм Пахуновим, який зіграв важливу роль в космічні пригоди SpaceX. Він був відповідальним за успішну посадку Falcon 9 у 2015 році, а 6 лютого сидів в першому ряду Mission Control, повідомляє Національний промисловий портал.

Олексій Пахунов родом з Житомира, освіту здобув в Хмельницькому Технологічному університеті «Поділля» (тепер Хмельницький Національний Університет) за спеціальністю «Комп’ютерні системи та мережі».

У 2004 році переїхав до Данії, працювати в офісі Microsoft в Копенгаген. До цього також встиг пожити та попрацювати в Румунії. У 2006 році перевівся в команду Windows Kernel і переїхав в Редмонд, штат Вашингтон. Потім працював в одній з груп Microsoft Research. А в 2012 році перейшов в Google, де працював над Chrome Remote Desktop.

Олексій поїхав з України на початку 2000-х і сьогодні цурається розмов про політику, намагаючись по можливості уникати навколополітичних тем.

Головним чином через вкрай низького ККД подібних суперечок. А вже після подій останніх років – так і тим паче, – підкреслює він.

В середині 2013 року з Олексієм зв’язався рекрутер з SpaceX і зробив йому пропозицію, від якого українцеві було складно відмовитися.

Я міг поєднати два своїх улюблених хобі: програмування і космос, – згадує Пахунов.

Сьогодні він працює старшим розробником ПО у групі Flight Software, SpaceX.

blank

До того моменту компанія була вже занадто великою і з Ілоном Маском Олексій інтерв’ю не проходив. Особисто з засновником і головний виконавчим директор компанії він перетинався всього декілька разів.

Перший – на товариських посиденьках у ресторані, другий – у досить стресових обставинах, коли потрібно було швидко прийняти складне рішення. Посиденьки в ресторані мені сподобалися більше, – зізнається Олексій.

Ілон непогано розбирається в інженерній справі; у нього хороше чуття на працюючі вирішення складних інженерних проблем. Більш того, у нього добре виходить вирішувати інженерні проблеми бізнес-методами. Скажімо, ви зіткнулися з проблемою, що ваш основний додаток занадто повільно обробляє дані. Наївний інженерний підхід для вирішення цієї проблеми – витратити X годин на оптимізації коду. Трохи менш наївний підхід – купити в десять разів більше серверів. Це, напевно, не дуже ефективно, але може бути виправдано, якщо мова йде про основну функцію компанії. Маск в цій ситуації може сказати, що взагалі-то оптимізація обробки даних – абсолютно не та проблема, якою потрібно займатися. Потрібно просто зменшити потік вхідних даних і не паритися. Це не лише дасть змогу розв’язати вихідну проблему, а й допоможе в десятці інших місць, де великий обсяг даних створював проблеми. Залишилося тільки знайти спосіб зменшити обсяг входять даних …

Мені здається, що таке «концептуальне» мислення – це одночасно і причина, чому у Маска виходить, і причина, чому терміни постійно повзуть вправо.

blank

У команді Олексія Falcon Software працює близько десяти чоловік. Вони пишуть код для ракет і наземної інфраструктури. У польоті і системах, обслуговуючих політ, використовується С ++ і Linux. У менш критичних системах – широко використовується Python і інші мови.

За словами Олексія, від будь-якого іншого коду ПО для Falcon відрізняється високими вимогами до надійності й передбачуваності поведінки.

Якщо Word або сторінка в браузері можуть впасти з мінімальними наслідками, то на ракеті це загрожує багатомільйонними втратами та можливими людськими жертвами. Це впливає на архітектуру, способи обробки даних і стиль написання коду, – пояснив Пахунов.

Абсолютна продуктивність коду менш важлива, ніж стабільний час виконання. Вітається простий код – його легше перевірити й протестувати.

Пов’язане зображення

Режим роботи інженерів SpaceX дійсно жорсткий, хоча Пахунова це, схоже не бентежить.

Час на відпочинок і особисте життя залишається, хоча, якщо ви запитаєте мою дружину, вона зі мною не погодиться. У SpaceX легко працювати хоч цілодобово, – говорить він. У компанії намагаються організувати робочий процес таким чином, щоб звести позаурочну роботу до мінімуму, але повністю виключити її не вдається.

Час запуску залежить від орбіти, а не від робочого розкладу. Передстартова підготовка відраховується від часу запуску. Я б сказав, що я працюю 45-50 годин в тиждень.

Через те, що SpaceX потрапляє під обмеження ITAR (закон про контроль зброї, серед іншого доступ іноземців до потенційно військових технологій), працівниками компанії можуть стати тільки громадяни США або постійні резиденти (щасливі власники грін-карти). Також є варіант отримати так звану ліцензію на експорт.

У SpaceX є як чисто програмістські позиції, так і позиції для програмістів-фізиків. Перші пишуть код, другі розробляють алгоритми керування та навігації. Якщо говорити про перші, то компанія дивиться насамперед на здатність фахівця писати надійний код на С ++ з розумінням того, як працює комп’ютер на різних рівнях, і вмінням застосовувати ці знання для вирішення практичних завдань.

blank

Один з моїх улюблених питань на інтерв’ю звучить так.

Розкажіть максимально докладно, що відбувається з моменту, коли мережева карта отримала пакет з останнім шматком HTML-сторінки, і до того моменту, коли браузер перемалюю зображення на екрані. Це питання дозволяє поговорити про взаємодію з залізом, планувальник процесів, мережеві протоколи, менеджмент пам’яті, обробку подій, ізоляцію додатків один від одного, JIT-компіляцію, графічну підсистему і т.д.

За словами Пахунова, в SpaceX не шукають якихось спеціальних «аерокосмічних програмістів». Відповідним досвідом роботи (на С++, ближче до заліза) часто мають вихідці з ігрової індустрії, системні розробники, розробники вбудованих/серверних додатків.

ДжерелоAIN.UA

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають