9.5 C
Alba Iulia
Вівторок, 3 Жовтня, 2023

Українські астрономи відкрили унікальну галактику

Вчені з Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України відкрили унікальну галактику. Особливість в тому, що вміст у ній всіх хімічних елементів, важчих за гелій – найнижче серед усіх відомих галактик з активним зіркоутворенням. Групу вчених очолює український академік, астрофізик Юрій Ізотов (в 2005 році він разом з американським колегою відкрив одну з наймолодших галактик Всесвіту).

Результати спостережень вчені опублікували в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Передає Національний Промисловий Портал, з посиланням на AIN.ua

Сучасна астрофізика досліджує фізичні характеристики так званих первинних галактик – вважається, що це перші об’єкти Всесвіту, які з’явилися в газовому середовищі з водню і гелію, яка практично не містила інших елементів. Первинні галактики створювалися, коли її вік становив кілька мільйонів років (зараз вік Всесвіту – порядку 13 млрд років). Вони відігравали важливу роль в еволюції ранньому Всесвіті, наприклад, в них почався синтез елементів, важчих за гелій (азоту, кисню, заліза, вуглецю) і т.д.

Первинні галактики були невеликими за розміром і масою (в десятки тисяч разів менше за масою, ніж, наприклад, Чумацький Шлях). Ця обставина не давало вивчити їх як слід, тому астрономи шукають їх аналоги, розташовані ближче. До цього часу було відомо лише кілька подібних галактик, серед них і та, яку астрофізики Юрій Ізотов і Наталя Гусєва відкрили в 1990 році.

У 2017 році колектив вчених (який очолював Ізотов, і в якому брала участь Гусєва) зробив нове відкриття. На попередньому етапі дослідження автори шукали такі галактики серед 4 млн і знайшли кілька кандидатів. Найвірогіднішим з них виявилася галактика J0811+4730. Її спостереження проводили на одному з найбільших телескопів світу – Великому бинокулярном телескопі, який знаходиться в Арізоні, США. У нього є два дзеркала, кожне – діаметром 8,4 м.

Відкрита галактика розташована на відстані 600 млн світлових років і є досить маленькою. За розміром вона в десятки разів менше, а по масі – в сто тисяч разів менше, ніж типова спіральна галактика.

Останні новини:

Зараз читають