9.5 C
Alba Iulia
Субота, 2 Грудня, 2023

Макс Поляков та Firefly Aerospace: на шляху до приватного космосу

Компанія Firefly Aerospace Макса Полякова тестує Firefly Lightning - новий двигун для запуску ракет у космос. Команда розробляє найбільш доступні ракети-носії в світі. Макс Поляков прагне зробити космос доступним для невеликих компаній.

Максим Поляков та Firefly Aerospace вже пройшли половину шляху до приватного космосу

Космічна індустрія завжди була відома програмами великих масштабів, повільними темпами реалізації проектів, державним регулюванням і прямою залежністю від оборонпрому. Однак остання декада показала, що космічна індустрія може розвиватися і іншим шляхом. Такі компанії як Virgin Galactic, Blue Origin та SpaceX почали справжню революцію в цій сфері і проторили шлях  для розвитку приватного космосу. Серед цих компаній знаходиться і Firefly Aerospace Макса Полякова (Max Polyakov), яка розвивається досить швидкими темпами і за останні кілька років організувала налагоджений процес створення своєї першої ракети. Зараз флагманський двигун Lightning 1 від Firefly проходить регулярні випробування. А запуск своєї першої ракети, Alpha, компанія Firefly Aerospace і Максим Поляков (Max Polyakov) планують здійснити до кінця 2019 року. Вражає і той факт, що, не маючи готового прототипу, компанія вже готує свої виробничі потужності до щомісячного планового випуску 2 ракет в 2021.

Завдяки інвестиціям керуючого партнера Noosphere Ventures і співзасновника Асоціації Ноосфера Макса Полякова, в березні 2017 року компанія була врятована від банкрутства. Після того, як активи компанії були придбані на аукціоні, компанія була переформована під новою назвою Firefly Aerospace, після чого пройшов повторний набір ключових співробітників підприємства. Основна команда, яку очолює СЕO Том Маркусик (Thomas Markusic), залишилася вже в оновленій компанії. Уже в нових реаліях, менш ніж за два роки, було завершено розробку двох важливих продуктів: базова ракета Firefly Alpha та двигун Lightning.

blank
Джерело: Новини про нові технології (Medium)

Alpha – це двоступенева ракета, яка використовує киснево-гасові двигуни власної розробки Firefly. Ракета-носій може доставити 600 кг на 500-кілометрову орбіту (сонячно-синхронна) і до 1000 кг – на низьку навколоземну. «Ми вважаємо, що ракета-носій, яка здатна вивести на орбіту одну тонну буде найбільш перспективною», – сказав виконавчий директор Firefly Том Маркусик (Thomas Markusic) на конференції Satellite 2018.

У Firefly впевнені, що Alpha складе серйозну конкуренцію індійському Polar Satellite Launch Vehicle (PLSV), який є лідером в доставці невеликих супутників. Alpha і PLSV можна порівняти за вартістю, але пропозиція від компанії Максима Полякова – більш приваблива.

Firefly також розробляє двох з половиною ступеневу ракету-носій під назвою Beta. Її конструкція аналогічна Falcon Heavy від SpaceX. Beta зможе доставити до 4000 кг вантажу на низьку орбіту Землі. Але, так як на ринку великогабаритних ракет-носіїв представлена достатня кількість рішень, в першу чергу компанія Макса Полякова зосереджена на малогабаритних ракетах-носіях.

Головний офіс і завод компанії Firefly Aerospace розташовані в місті Сідар Парк, Техас. Крім цього, компанія володіє випробувальним майданчиком розміром понад 800 000 квадратних метрів в місті Брігс, Техас. А також має  R&D центр в Дніпрі, Україна, який в травні цього року відвідав Президент України Петро Порошенко разом з Максимом Поляковим.

Огляд ринку

blank
Джерело: phys.org

На початку 1980-х років інженери намагалися робити супутники менше і легше попередніх. У той же час ракети-носії для доставки їх на орбіту ставали все більшими. Тенденція до створення більших ракет – це спроба знизити витрати на запуск за рахунок використання нових технологій. Наприклад, з’явилися ракети-ноносії, які повертаються на місце запуску, що дозволяє використовувати їх повторно. Компанії Blue Origin та SpaceX, тримають лідерство на ринку таких ракет. Але Макс Поляков (Max Polyakov) стверджує, що дана тенденція змушує багато організацій відмовлятися від запуску, так як фактично це не скоротило вартість доставки вантажів на орбіту, в той час як ускладнило сам процес.

Сьогодні багато інженерів проектують невеликі супутники і наносупутники стандарту CubeSat. При використанні великогабаритних ракет-носіїв, такі пристрої зараз можуть відправлятися в космос тільки в ролі додаткового вантажу. Тому часто компаніям доводиться чекати своєї черги по кілька років, щоб запустити свій невеликий супутник на орбіту.

На думку Максима Полякова, компанії, які надають послуги по спільній доставці вантажів в космос на борту однієї ракети (прим. ред. з анг. ridesharing launch services), зазвичай пропонують тільки компромісні варіанти доставки. Наприклад, пропонують доставити вантаж на іншу орбіту, не ту, що необхідна замовнику. Також ці організації можуть пропонувати знижки за умови, що цільова орбіта вантажу буде змінена. Це дозволяє компаніям заощадити на паливі і часі для доставки основного вантажу.

Не можна сказати, що на ринку малих ракет-ноносіїв не існує пропозицій. Послуги з перевезення додаткового вантажу до 1000 кілограм пропонує Китай, Росія та Індія. Але такі послуги коштують в середньому 30-40 тис. доларів за кілограм. Макс Поляков (Max Polyakov) планує змінити середні розцінки малих орбітальних запусків, надаючи послуги індивідуального запуску на будь-яку низьку навколоземну орбіту всього за 10 тис. доларів за кілограм вантажу.

За останні 10 років витрати на проектування і запуск ракет скоротилися в 5-10 разів. Firefly Aerospace додатково планує знизити нинішню середню вартість запуску в 3-4 рази, що додатково сприятиме запуску супутників на орбіту.

Такі стартапи, як Millennium Space Systems створюють доступні, високопродуктивні наносупутники CubeSats, які підходять в якості вантажу для ракети Firefly Alpha. Низькі витрати на виробництво таких супутників дозволяють регулярно використовувати їх в космічних місіях. Коли CubeSats тільки з’явилися, вони погано підходили в якості додаткових вантажів. Сьогодні ж майже кожен комерційний запуск не обходиться без супутників CubeSats.

- Advertisement -

Максим Поляков (Max Polyakov) стверджує, що запуск ракет-носіїв легкого класу користується великим попитом і не задовольняється ринком в повному обсязі. Адаптація ракет до класу супутника і вимогам до запуску дозволить використовувати їх більш ефективно. Тому Firefly Aerospace та її розробки мають величезний потенціал у цій ніші.

Перспективи розвитку

"Firefly Aerospace"
Джерело: www.spacenewsmag.com

Як тільки ракета Alpha буде готова до запуску, компанія Макса Полякова Firefly Aerospace планує запустити їх у масове виробництво та створюватиме одну ракету-носій кожні два тижні, з можливістю подальшого масштабування.

Компанія вже підписала контракти з урядом США, а також угоди про наукові дослідження і розробки з Управлінням перспективних дослідницьких проектів Міністерства оборони США (DARPA). Firefly Aerospace також проходить сертифікацію у Військово-повітряних силах США, хоча для орбітальних запусків це не обов’язкова умова.

Однак Firefly Aerospace планує виконувати не тільки державні замовлення. Макс Поляков (Max Polyakov) підтвердив, що компанія має намір продавати свої послуги переважно приватному бізнесу. Відповідаючи на питання, наскільки обґрунтованими були додаткові витрати на сертифікацію у Військово-повітряних силах США, Максим Поляков (Max Polyakov) сказав, що первинна вартість космічного польоту – це не витрати на сам запуск. У більшості випадків кращий показник цінності для клієнта – це не мінімальна вартість запуску, а повноцінність самої послуги і гарантія успіху місії. А сертифікація в ВПС США, є додатковим підтвердженням надійності послуг Firefly.

Саме надійність, і, як наслідок, репутація компанії, є ключовими критеріями на ринку, де більшість гравців працюють понад півстоліття. Boeing та Lockheed Martin є гігантами космічної індустрії впродовж десятиліть. А сам стереотип у мисленні людей, що стартапи не можуть увійти в цю сферу і запропонувати свій інноваційний шлях її розвитку, розвінчали зовсім недавно.

Раніше космічна індустрія була переважно урядовою прерогативою з вкрай негнучкою політикою щодо впровадження сучасних hightech рішень. Однак ряд прогресивних технічних напрямків, таких як 3D-друк, комп’ютерне моделювання та мікромініатюризація супутників привів до поворотного моменту, коли нові компанії змогли вийти на ринок і почали конкурувати з великими гравцями. Однією з таких компаній як раз і стала Firefly Aerospace Максима Полякова (Max Polyakov).

Незважаючи на високу вартість використання сучасних технологій, Максим Поляков (Max Polyakov) сказав, що для успішного існування Firefly Aerospace потрібно хоча б 4 запуску в рік. А враховуючи, що в передзамовленні компанія уже має кілька десятків запусків, Firefly Aerospace з великою ймовірністю досягне успіху.

Уже в червні 2018 року FireFly Aerospace оголосила про підписання угоди про надання послуг із запуску ракети Alpha для Surrey Satellite Technology Limited (SSTL). У документі, укладеному між компанією Макса Полякова і SSTL йдеться про шість запусків в період з 2020 до 2022 роки. Саме використання малогабаритної Alpha дозволить без проблем розміщувати супутники Surrey Satellite Technology Limited на необхідній їм орбіті.

Так, SSTL стала першим клієнтом FireFly, який розмістив замовлення на повномасштабні запуски. За словами Сари Паркер (Sarah Parker), керуючого директора компанії Surrey Satellite Technology Limited, підхід, який пропонує компанія Максима Полякова забезпечить клієнтам зручний, доступний і надійний доступ в космос. Також вона додала, що SSTL не збирається обмежуватися тільки цим замовленням і впевнена, що після успішного виконання місії CARBONITE-4 на початку 2020 року, співробітництво між FireFly і Surrey Satellite Technology Limited буде продовжено.

Новий космодром

blank
Джерело: afspacemuseum.org

На початку травня 2018 року ВПС США схвалили передачу стартового майданчика Space Launch Complex 2 West (SLC-2W) Каліфорнійської військово-повітряної бази приватній компанії Firefly Aerospace.

Пусковий комплекс в даний час використовується для ракети-носія Delta 2 від United Launch Alliance, фінальний запуск якої запланований на вересень цього року. Вона виведе на орбіту космічний науковий супутник NASA, який використовується для збору даних про зміни льодовикового покриву Землі.

Бред Оброкто (Brad Obrocto), директор з проведення запусків в Firefly, підтвердив, що компанія буде тісно співпрацювати і з NASA і ВПС США, щоб передача комплексу пройшла без будь-яких проблем. Бред Оброкто (Brad Obrocto) впевнений, що компанія збереже велику частину інфраструктури комплексу і навіть вдосконалить його, щоб забезпечити 100% запуск ракети Alpha.

Команда Firefly Макса Полякова розраховує підготувати майданчик для проведення запуску Alpha до середини 2019 року. Очікується, що компанія проводитиме щомісячні запуски ракет-носіїв  вже до кінця 2020 року.

Візит президента України в дослідницький центр Firefly

blank
Джерело: Noosphere (Facebook)

У 2018 році Firefly Aerospace, заснована Максом Поляковим (Max Polyakov), відкрила дослідницький центр в місті Дніпро, Україна. Ця ініціатива привернула увагу та отримала схвалення з боку українського уряду. У травні 2018 R&D центр відвідав президент України Петро Порошенко.

В рамках офіційного візиту до Дніпропетровської області Петро Порошенко зустрівся з Максом Поляковим. Вони обговорили експериментальне виробництво і можливість застосування космічних технологій в аграрному секторі. Крім керівництва центру, глава держави також спілкувався з пересічними інженерами і розробниками. Всього в FireFly Aerospace Макса Полякова працює близько 300 осіб. Більше половини з них працюють в українському дослідницькому центрі.

R&D центр в Дніпрі став першим науковим представництвом американської компанії за межами США. Крім цього, створено ще один винятковий прецедент. Вперше американський уряд співпрацює з приватною компанією, чий центр досліджень та розробок розташований за межами США.

У центрі будуть займатися не тільки науково-теоретичними розробками, але й виготовлятимуть, тестуватимуть деталі ракет та наземних пускових комплексів. Для цього в центрі встановлено найбільший в Україні 3D-принтер. Пристрій дозволяє друкувати великі металеві деталі за кілька годин.

Firefly Aerospace Макса Полякова постійно підтримує і впроваджує концепцію «нового космосу». Це концепція, покликана зробити космос доступним не тільки для компаній-гігантів, а й для більш дрібних бізнесів завдяки здешевленню і спрощення виробництва ракет-носіїв.

R&D центр уже встиг принести користь Україні. На його потужностях були виготовлені комплектуючі для системи управління вогнем артилерійських підрозділів ArtOS, яка використовується українською армією. Firefly Aerospace стрімко розвивається і налагоджує виробництво. Компанія планує стати лідером в сфері доставки невеликих вантажів на орбіту Землі.

Аерокосмічна промисловість зазнала багато змін за останнє десятиліття. Вони включають в себе не тільки розробку нових технологій, матеріалів, але і новий підхід до освоєння космосу. Останній є більш рентабельним і зможе відкрити дорогу новим гравцям. Firefly Aerospace, компанія, заснована Максом Поляковим, безумовно стане одним з них і увійде в історію Нового Космосу.

Останні новини:

Зараз читають