9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 1 Липня, 2022

Україна в стислий термін може створити багаторазовий ракетоносій вітчизняного виробництва

Голова Державного космічного агентства України Павло Дегтяренко вважає, що при необхідності ракето-носій багаторазового використання подібний Falcon Ілона Маска в Україні можна створити за 3-5 років.

Виявляється досвід подібних розробок у нас є. Передає Національний промисловий портал, з посиланням на “Днепр вечерний“.

В Україні виготовлялися бокові прискорювачі ракети «Енергія-Буран». Це і були перші ступені ракети-носія «Зеніт». Коли ви побачите її фотографію, там на кожному з блоків будуть дві великі «валізи» – це парашутна система збереженого приземлення. Ми закладали відразу можливість багаторазового використання цих бокових прискорювачів.

На перших пусках це були лише оболонки систем. Але якби цей проект продовжився, багаторазове використання було б реалізоване. Зараз готового технічного рішення у нас немає, але створити його можна за 3-5 років, – розповів Павло Дегтяренко.

Однак на думку Дегтяренко, зараз немає сенсу наздоганяти Маска, оскільки попит на запуски поки ще низький і проект буде комерційно невигідний.

Нам бажано зберегти нашу ракету «Зеніт», бажано створити ракетний комплекс «Циклон-4М» (він комерційно привабливий). Якщо буде рости вантажопотік на орбіту, ми досить швидко зможемо пристосуватися, – додав Дегтяренко.

Ракета-носій “Енергія” була складовою частиною радянської багаторазової транспортної космічної системи (МТКС) «Енергія – Буран», але, на відміну від аналогічної американської МТКС «Спейс Шаттл», могла використовуватися автономно для доставки вантажів великих мас і габаритів в навколоземний простір, на Місяць, планети Сонячної системи, а також для пілотованих польотів.

Для використання ресурсу двигунів РД-170, розрахованих на 10 польотів, передбачалася система повернення і багаторазового використання блоків A першого ступеня. Система складалася з парашутів, ТТРД м’якої посадки й амортизувальних стійок, які розміщувалися в спеціальних контейнерах на поверхні блоків А, проте в ході конструкторських робіт з’ясувалося, що запропонована схема надмірно складна, недостатня надійна і пов’язана з низкою невирішених технічних проблем. До початку льотних випробувань система повернення не було реалізовано, хоча на льотних примірниках ракети були контейнери для парашутів і посадочних стійок в яких знаходилася вимірювальна апаратура.

Двигун бічних блоків «Енергії» РД-170, найпотужніший рідинний двигун в історії космонавтики, використовується на першій ступені ракети-носія «Зеніт», розробленої та що випускається в Дніпрі.

схема

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають