9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 8 Грудня, 2023

Що планує приватна космічна компанія Firefly Aerospace в Україні

Скасування обмежень на роботу в Україні приватних компаній космічного сектора вже давно на порядку українсько-американських відносин – Firefly Aerospace.

Приватний американський розробник ракетно-космічної техніки Firefly Aerospace Inc. пов’язує перспективи та наповнення співпраці з українською ракетно-космічною галуззю з її реформою та скасуванням діючих обмежень на роботу в Україні приватних компаній космічного сектора. Передає Національний промисловий портал, з посиланням на Інтерфакс-Україна.

Найчастіше нові можливості відкриваються в результаті реформування галузі та менеджменту галузі. Зміна законодавчого поля, допомога приватним компаніям у галузі, оновлення підходів і завдань сприятимуть приходу як інвесторів, так і замовників в українську ракетно-космічну галузь, – сказав власник Firefly Aerospace Inc., засновник венчурного фонду Noosphere Ventures, виходець з України Максим Поляков в ексклюзивному інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.

Пострадянський менеджмент, як правило, закритий для кооперації та не готовий видавати будь-які гарантії для інвесторів, – пояснив він, зауваживши: Держава має гарантувати не кредити, що залучаються держпідприємствами під проект, а комфортні умови роботи для інвесторів і партнерів в Україні.

Уточнюючи на прохання агентства завдання українського офісу Firefly Aerospace в Дніпрі, з роботою якого нещодавно ознайомився глава держави, М.Поляков сказав:

Насамперед робота українського офісу Firefly спрямовуватиметься на взаємодію в R&D (Research&Development, англ. – дослідження та розробки, або НДДКР і ДКР – ІФ) завданнях, які виникають у процесі розробки ракет-носіїв Alpha і Beta головним американським офісом компанії в Техасі. Поки що ми обмежилися готовністю залучити до вирішення цих завдань українських фахівців, які володіють значним досвідом і знаннями в цій сфері. Але надалі ми плануємо розглядати українські компанії галузі як підрядників.

З урахуванням чинного законодавства та кон’юнктури галузі ми поки що не бачимо можливості та доцільності в базуванні всього технологічного циклу з виробництва та експлуатації ракет-носіїв в Україні, тому основні можливості ми вбачаємо саме в міжнародній кооперації американської компанії з її українським офісом, – сказав М.Поляков, уточнивши: Це дає нам змогу діяти в рамках правового поля обох держав і використовувати наявний потенціал і досвід українських розробників.

Оцінюючи на прохання “Інтерфакс-Україна” можливі терміни здійснення багаторазової анонсованої структурної реформи української ракетно-космічної галузі, а також імовірність скасування чинних законодавчих обмежень на роботу в Україні приватних компаній космічного сектора, М.Поляков зазначив:

Ми, безумовно, вітаємо такі зміни та готові брати участь у їх імплементації, але не завмерли в їх очікуванні та не встановлюємо навіть для себе якісь терміни.

Відповідаючи на запитання щодо доцільності внесення питання скасування чинних законодавчих обмежень для роботи в Україні приватних компаній космічного сектора до порядку денного українсько-американського двостороннього співробітництва, співрозмовник агентства сказав:

Це питання давно вже на порядку денному, і не останню роль у його обговоренні відіграють саме приватні компанії.

У зв’язку з цим М.Поляков акцентував:

Приватні компанії можуть відкрити безліч можливостей – починаючи від розміщення тих чи інших замовлень, створення робочих місць і стимулювання підготовки фахівців у галузі, закінчуючи відкриттям міжнародних ринків для українських підприємств.

Оцінюючи на прохання агентства перспективи участі ракетно-космічної галузі України, що вже отримала офіційну підтримку ВПС США (USAF), у галузевій програмі Firefly Aerospace, власник Firefly сказав: “Про включення цієї програми до частини державних космічних програм України поки що не йдеться – ні від ДКАУ, ні від українських підприємств галузі не надходило жодних пропозицій стосовно участі в програмі”.

Firefly Aerospace (раніше Firefly Space Systems) – створена в 2014 році в Техасі приватна американська компанія, яка здійснює розробку сімейства РН легкого класу нового покоління.

Firefly Aerospace входить до складу прихильників ідеї т.зв. Нового космосу – руху в аерокосмічній галузі, що бере за мету розширення доступу до космосу за рахунок використання інновацій для зниження вартості пусків, а також за рахунок подолання адміністративних і логістичних обмежень, пов’язаних із залежністю від національних космічних інститутів. Сьогодні ідею “Нового космосу” найбільш активно просувають на ринку американські Virgin Galactic, Blue Origin, SpaceX.

Штаб-квартра Firefly базується в Техасі, офіси компанії працюють у Вашингтоні, Токіо (Японія) та Дніпрі (Україна). Фінансування Firefly забезпечує венчурний фонд Noosphere Ventures (Менло-Парк, Каліфорнія), заснований вихідцем з України бізнесменом М.Поляковим, відомим, насамперед, проектами в IT-секторі.

Останні новини:

Зараз читають