9.5 C
Alba Iulia
Середа, 27 Вересня, 2023

Канада та Україна спільно займатимуться дослідженнями щодо можливостей колонізації місяця

Канадське космічним агентство та Державне космічне агентство України підписали Меморандум про взаєморозуміння

Серед пріоритетів співпраці є дослідження Сонячної та Земної взаємодії, фізики Сонця й планет. Серед них також є проекти з проведення досліджень, що стосуються колонізації Місяця й планет Сонячної системи.

Іншим перспективним напрямком може стати створення спільного ракетного комплексу. ДКАУ очікує від меморандуму максимальне сприяння канадським компаніям у співпраці з українськими. Зі свого боку, керівництво космічного агентства пообіцяли таку ж підтримку для українських підприємств у співпраці з канадськими.

Космічні дослідження – досить дорога забаганка, тому науковці усіх країн намагаються об’єднатись, аби знизити цей фінансовий тягар. Один робить щось одне маленьке, інший – щось інше. Чотири-п’ять країн чи університетів об’єднуються над вирішенням одного завдання, домовляючись спільно використовувати результати дослідження. Як наслідок, кожен вкладає менше ресурсів, а віддачу отримує повну, – говорить керівник ДКАУ Павло Дегтяренко

Зараз українські підприємства вже співпрацюють з канадськими над проектом створення українського супутника зв’язку «Либідь». Паралельно з цим розпочинається новий великий спільний проект над створенням ракетно-космічного комплексу «Циклон 4М» на території Канади. Раніше ДКАУ втілювало його разом із Бразилією, однак два роки тому бразильці розірвали контракт та припинили угоду в той час як Україна виконала близько 90% своїх зобов’язань по проекту. Тепер місце Бразилії може зайняти Канада, бо для них цей проект дуже цікавий, оскільки підвищує незалежність у доступі до космічного простору.

Керівник ДКАУ вважає що така співпраця є вигідною для обох сторін, адже Україна має свої ракети, але немає космодрому, побудувати який на території України неможливо, через щільність населення. Канада ж має доступ до Атлантичного океану, тому є спільний інтерес у реалізації цього проекту і з канадського, і з українського боку.

Також, очільник ДКАУ відмітив корисність нещодавно введеного режиму вільної торгівлі між Канадою та Україною, але зазначив, що окрім традиційної Угоди про вільну торгівлю, треба ухвалювати ще й низку додаткових документів, що дозволять в обидва боки поставляти матеріали й продукцію.

Йдеться у спільному меморандумі й про колонізацію місяця:

Ми дійсно обговорювали це, але йдеться про астрономічно дорогі проекти, які є непідйомними навіть для європейської спільноти. Для їх втілення необхідно об’єднувати зусилля усього космічного світу. Хтось виготовлятиме одні комплектуючі, хтось – інші, хтось буде їх інтегрувати, хтось будуватиме пасажирський корабель, хтось – міжорбітальні буксири, хтось – посадкові модулі, хтось доставлятиме паливо на орбіту. Робота знайдеться усім.

Україна має сучасні технології двигунобудування й досить недорогі ракети-носії, тож зможе забезпечити частину вантажопотоку на орбіту. Місце для України в таких проектах беззаперечно є, вважають обидві сторони.

Останні новини:

Зараз читають