9.5 C
Alba Iulia
Субота, 10 Червня, 2023

Українське суднобудування у 2021 році – частина перша

Уся країна попрощалася з 2021 роком, по істинні непростим для нашої промисловості. Національний Промисловий Портал започатковує серію авторських матеріалів-підсумків роботи окремих галузей української промисловості у 2021 році. Перші підсумки ми підбиваємо в галузі суднобудування.

Представляємо увазі шанованих читачів Першу частину публікації про українське суднобудування та судноремонт у 2021 році.

Не можна сказати, що 2021 рік став визначальним та й навіть успішним роком для українського суднобудування. Економічні негаразди, пандемія коронавірусу та завершення ряду програм з будівництва серії суден цивільних та військових проєктів не дозволяють галузі в цілому похизуватися великою кількістю успіхів. Проте для декількох українських суднобудівних підприємств 2021 рік став роком відродження. Велика робота проведена й щодо відновлення корабельно-катерного складу українських ВМС.

blank
Судно проєкту B5000M побудовано не верфі ТОВ СП «Нібулон». Фото пресслужби компанії

У цій частині ми будемо відштовхуватися від діяльності найбільших і найвідоміших суднобудівних та судноремонтних підприємств, розглядаючи роботу кожного з них. Мова піде про діяльність “Кузні на Рибальскому”, Київського суднобудівного-судноремонтного заводу, Херсонського державного заводу “Паллада”, Херсонського суднобудівного заводу, Миколаївського суднобудівного заводу “Океан”, заводу компанії “Нібулон”, Чорноморського суднобудівного заводу та Миколаївського суднобудівного заводу.

«Кузня на Рибальському»

Після зміни власника київського суднобудівного підприємства «Кузня на Рибальському», завод переживає не найкращі часи. Сьогодні новими власниками планується значне скорочення площ заводу та забудова цих ділянок з подальшою остаточною ліквідацією підприємства. Будемо відверті – частково з цими планами важко не погодитись. Багато території заводу не залучена до виробничого процесу і перебуває в міській межі.

blank
Ліквідація недобудованого корпусу судна проєкту 503 тип “Альпинист” на заводі “Кузня на Рибальскому”. Фото Олега Тоцького

З 2020 року на підприємстві проведена «утилізація» недобудованих корпусів риболовецьких траулерів, які знаходились на різних майданчиках підприємства та перебували у різній стадії готовності. Так, було утилізований недобудований корпус судна проєкту 503 тип «Альпинист» та мінімум один корпус судна проєкту 502ЭМ «Василий Яковенко» (всього, за інформацію редакції, на заводі залишалося до трьох корпусів цього проєкту).

Крім того, 1 січня 2021 року «Кузня на Рибальському» втратила статус компанії, яка може експортувати військову продукцію.

Не зважаючи на всі труднощі, «Кузня на Рибальському» продовжує реалізацію програм з будівництва (а фактично добудови) катерів та військових суден для ВМС України. Мова йде про середній розвідувальний корабель «Сімферополь» та два катери – восьмий корпус малого броньованого артилерійського катера та третій корпус десантно-штурмового катера «Кентавр-ЛК».

blank
Середній розвідувальний корабель «Сімферополь» ВМС України

Середній розвідувальний корабель «Сімферополь» за темою «Лагуна» був пущений на воду навесні 2019 року і наразі проходить державні випробування. Його добудову та усунення недоліків було перекладено на судноверф «Україна» в Одесі. Наприклад у квітні 2021 ми писали, що СРК в рамках державних випробувань відпрацював ухиляння від ракетної атаки.

Цьогоріч підприємство відновило будівництво двох катерів для ВМС України. Так у кінці вересня було спущено на воду восьмий корпус МБАКа для українського флоту. Триває добудова третього корпусу десантно-штурмового катера «Кентавр-ЛК».

blank
Восьмий броньований артилерійський катер (МБАК) під час спуску на заводі “Кузня на Рибальському” у Києві. Вересень 2021

Продовжується епопея з випробуваннями двох попередніх корпусів цього проєкту. Заводчани продовжують доопрацювання катерів. Крім того, десантно-штурмовий катер «Малин» пройшов доковий ремонт в Одесі у липні 2021.

Київський суднобудівний-судноремонтний завод

Київський суднобудівний-судноремонтний завод (КССРЗ) є одним з найбільших й найактивніших підприємств річкового судноремонту на Дніпрі. За 2021 рік завод виконав цілий ряд контрактів від постійних та періодичних замовників серед державних структур та приватних компаній на ремонт суден, понтонів та інших плавучих об’єктів.

blank

На початку 2021 року підприємство провело доковий ремонт водолазного бота «ЕПРОН», який належить столичній компанії з доброустрою “Плесо”.

blank

У березні КССРЗ спустив на воду після ремонту судно свого постійного клієнта – буксир “Джура”. На судні були виконані роботи по піскоструминному очищенню металу, виконане дефектування корпусу та ремонт гвинто-рульового комплексу.

blank
Гідропісконавантажувач «КИЙ» після ремонту на КССРЗ

У кінці березня київське підприємство на три тижні прийняло гідропісконавантажувач «КИЙ». Протягом цього часу було проведено повне дефектування судна, замінена ділянка підводної частини корпусу, здійснено фарбування та відновлення марки занурення з нанесенням ватерлінії.

blank
Несамохідна баржа-площадка «Т-3» після ремонту на КССРЗ

В рамках замовлення філії ДУ «Держгідрографія» прийнято на ремонт несамохідну баржу-площадку «Т-3». В ході проведення ремонтних робіт на судні працівниками підприємства було виконано роботи з очищення та дефектування судна, відновлення щогли, судових кнехт та кришок люків, заміни зовнішньої обшивки та набору підводної частини та заміна ділянок привального брусу, а також фарбування корпусу судна в середині та ззовні.

Крім того, на початку квітня 2021 року підприємством був спущений та переданий замовнику після виконання запланованих робіт плавкран СПК-2.

blank
Фото: КССРЗ

У травні 2021 року на воду був спущений на воду стоянковий несамохідний нафтоналивний бункерувальник «БАКУ-1» проєкту МА-01, після проведення чергового докового огляду та пред’явлення інспектору Регістра судноплавства України.

На початку літа Київський суднобудівний-судноремонтний завод спустив на воду одразу три судна.

В рамках оглядової кампанії київські ремонтники перевірили прогулянковий теплохід “Ріверест-5”, плавкран “КПЛ 5/30 №7” і судно “Миколаїв”.

blank
Прогулянковий теплохід Rosa Victoria після докового огляду. Фото: Київський суднобудівний-судноремонтний завод (КССРЗ)

У середині червня 2021 року КССРЗ спустив на воду пасажирський теплохід Rosa Victoria після проведення докового огляду.

blank
Плавкран “КПЛ-1402” після докового огляду на КССРЗ

8 липня фахівцями підприємства після проведення чергового докового огляду та пред’явлення інспектору Регістра судноплавства України, на воду було спущено плавкран “КПЛ-1402”.

blank
Буксир-штовхач «Вихор» після ремонту на КССРЗ

Під кінець липня 2021 року працівниками ПАТ «КССРЗ» було виконано роботи з очищення, дефектування та фарбування підводної частини буксира-штовхача «Вихор», дефектування та відновлення гвинто-кермового комплексу, заміна втулок Гудрича, а також заміна металу обшивки судна.

blank
Баржа-площадка «Р-0810» проєкту 775 після докового огляду на КССРЗ
blank
Баржа «БП-28» проєкту Д088 після докового огляду на КССРЗ

У вересні КССРЗ на воду було успішно спущено плавзасоби, які пройшли черговий доковий огдяд: баржа-площадка «Р-0810» пр.775 та баржа «БП-28» пр.Д088.

Протягом тривалого часу на суднах проведено роботи з очищення, дефектування та фарбування підводної частини. Також, завдяки ретельній роботі працівників – було виконано заміну ділянок зовнішньої обшивки.

blank
Науково-дослідне судно «Гідробіолог» під час ходових випробувань після докового ремонту. Жовтень 2021. Стоп-кадр з відео директора Інституту гідробіології НАН України Сергія Афанасьєва

Останньою новиною у 2021 році від Київського суднобудівного-судноремонтного заводу була інформація про завершення докового ремонту судна Національної академії наук України «Гідробіолог». Воно успішно пройшло ходові випробування.

«Гідробіолог» здатне брати на борт 24 науковці (а у випадку довготривалих морських експедицій – 12).

Контракт на доковий ремонт судна був підписаний у 2019 році. У серпні того ж року воно було піднято для ремонту на слід київського заводу.

Херсонський державний завод «Паллада»

Для Херсонського державного суднобудівного заводу “Паллада” 2021 рік ознаменувався розробкою та підготовкою до виробництва нового плавучого доку на 5000 тонн для хорватської компанії.

У листопаді минулого року стало відомо, що завод “Паллада” отримала контракт на виготовлення надсучасний плавучий док на 5000 тонн для “ISKRA SHIPYARD 1 LLC”.

blank
Проєктний вигляд плавучого доку Pallada 5000TLC. Зображення: завод «Паллада»

Вже в кінці 2021 року пресслужба заводу оприлюднила інформацію про проєкт “хорватського” дока. Новий плавучий док Pallada 5000TLC може забезпечити докування всіх типів цивільних суден, які мають докову масу до 5000 тонн і є завдовжки до 120 метрів. Плавучий док “Паллади” здатен приймати військові кораблі типу «корвет» та «легкий фрегат», а також дизель-електричні підводні човни.

Завдяки новому контракту підприємство буде повністю завантажене до кінця 2022 ріку.

Крім того, у 2021 році “Паллада” мала отримати замовлення та виготовити плавучий причал ПЖ-61У для Військово-морських сил України. Цей причал мав би бути другим у складі українського флоту і призначався для базування катерів типу Island на новій базі в порту Південний. Проте жодної інформації про отримання та виконання цього замовлення за 2021 рік (окрім обіцянок командувача ВМСУ контрадмірала Олексія Неїжпапи) не було.

Херсонський суднобудівний завод

У 2021 рік Херсонський суднобудівний завод, який перебуває в орбіті холдингової компанії Smart Maritime Group, увійшов з наявним великим контрактом від нідерландської компанії Handelskade Shipsales B.V на модернізацію шести суховантажних суден типу костер.

blank

В ході модернізації кожне судно подовжили новою вставкою довжиною 12 метрів. Таким чином нідерландські судна стали двотрюмними. При цьому сумарний обсяг трюмів збільшився більш ніж на 700 куб. м. Також фахівці херсонської корабельні провели фарбування баластних цистерн, зовнішньої обшивки та вантажних трюмів. Було прокладено нові системи трубопроводів та встановлено нові кришки люкових закриттів. Крім того, в кормовій частині судна встановлюється шлюпка, яка скидається самостійно у випадку надзвичайних ситуацій. Для оновлення кожного судна використали близько 190 тонн високоякісного металу.

Внаслідок модернізації максимальний дедвейт судна збільшився на 20%.

Судна типу костер побудовані у 2010 році та призначені для каботажних перевезень генеральних вантажів. Всі вони створені за типовим проєктом: максимальна довжина – 87.27 м, ширина – 11.42 м, дедвейт – 2620 тонн.

Вартість усього контракту, виконаного Херсонським суднобудівним заводом до осені 2021 року, склала близько 100 мільйонів гривень.

blank
Буї для ДП “Держгідрографія”, що виготовлені на Херсонському суднобудівному заводі

Крім того, у кінці листопада – початку грудня 2021 року ХСЗ виготовив і передав партію буїв для ДП «Держгідрографії».

Виготовлені п’ять корпусів буїв будуть доукомплектовані державним підприємством і забезпечуватимуть проходження суден у Дніпро-Бузькому лимані та на Дніпрі.

У “Держгідрографії” наголосили, що умовами тендеру до виготовлення буїв було забезпечення плавучості та стійкості, льодостійкості та спеціальна якість виготовлення сферичного корпусу.

Миколаївський суднобудівний завод «Океан»

Завод “Океан” у 2021 році продовжив відновлення і модернізацію виробництва. Підприємство виконало цілу низку контрактів на створення мостових балок, успішно завершило замовлення Миколаївської адміністрації на виготовлення міського флагштока, провело судноремонті роботи на дев’яти суднах (з відкритої інформації) та продовжило роботи з модернізації та добудови нового суховантажного судна проєкту 17620 типу “Буг”.

blank

Суховантажі проєкту “Буг” були основним продуктом підприємства у середині 00-х. З 2005 по 2007 рік було побудовано дев’ять суден тільки цього проєкту. На сьогодні на “Океані” залишилося два недобудованих корпуси цих суден. Для першого заводчани вже знайшли замовника.

В рамках робіт з модернізації, нове судно буде отримає нову циліндричну вставку. Збільшення дедвейту за тих же витрат палива дозволить знизити собівартість перевезень вантажів.

blank
Новий батопорт сухого доку виготовлений на заводі “Океан”

Надзвичайно важливим проєктом для заводу цього року стало створення нового затвору для сухого доку “Океана” – найбільшого в Україні.

В результаті кропіткої праці заводчан миколаївського підприємства, у грудні створення великої конструкції було повністю завершене. Відбувся монтаж усіх необхідних систем та проведення фарбування затвору. За повідомленням пресслужби “Океану”, фахівці підприємства розроблюють операцію з транспортування та встановленню батопорту, яка відбудеться найближчим часом.

blank
Фото: НікВісті

Відновлення повноцінної роботи сухого доку Миколаївського суднобудівного заводу “Океан” ознаменовує нову віху в історії підприємства. Відтепер тут зможуть відновити будівництво великовантажних суден у сухому доці або проводити роботи з судноремонту не тільки на менших потужностях.

blank

Безумовно цікавим проєктом для заводу у 2021 році було виготовлення 72-метрового флагштока, який встановили у Миколаєві з нагоди 30-ї річниці Незалежності України.

4 серпня флагшток, який складений з трьох щогл, виготовлених на “Океані”, встановили у сквері Юних Героїв міста Миколаєва. Для встановлення цієї конструкції використали два крани, один вантажністю 100, а інший – 200 тонн.

Згідно з наявною в автора інформацією, за 2021 рік миколаївський “Океан” прийняв і відремонтував дев’ять суден на замовлення приватних та державних замовників. Завод провів ремонт гідрографічного катера «А. Лисенко», катера РК-1 та Дністровець, судна SOLKA 2, земснаряду MAMORA, суховантажів Viktor Taratin, Maxal Paise та New Cap.

Окремо варто винести приймання Миколаївським суднобудівним заводом “Океан” для ремонту навчального катера “Південний” Військово-морських сил України.

За фото відремонтованих суден на “Океані” дякуємо Олександру Пономаренку.

blank
Дільниця відновлення валів на Миколаївському суднобудівному заводі “Океан”

Варто згадати й про ще один етап з відновлення виробництва на заводі “Океан”. Так підприємством обладнано дільницю відновлення валів. Вона складається з кількох позицій (етапів), де на кожній з низ виконуються певні операції. Це значно полегшує роботу судноремонтників і розширює цикл робіт на самому підприємстві.

Суднобудівно-судноремонтний завод «Нібулон»

Завод “Нібулон” у 2021 році продовжив реалізацію суднобудівної та судноремонтної програми компанії та окреслив певні перспективи в освоєнні й побудові корпусів алюмінієвих катерів для Морської охорони ДПСУ.

Минулоріч “Нібулон” спустив на воду два новозбудованих судна.

blank

У лютому побудували шосте несамохідне судно проєкту NBL-91. Головною особливістю суден цього проєкту є можливість працювати на мілководних річках, в першу чергу мова йде про Південний Буг.

Довжина нової баржі становить 90 м, ширина – 16 м, а висота борту – 4,2 м. Загальна місткість вантажних трюмів складає 5050 куб. м. Вантажопідйомність – 3000 тонн.

blank
Судно проєкту B5000M побудовано не верфі ТОВ СП «Нібулон». Фото пресслужби компанії

Впродовж першої половини 2021 року працівниками корабельні “Нібулон” проводилося будівництво несамохідного судна проєкту В5000М, довжиною 100 метрів. Крім того, влітку на “Нібулоні” заклали ще одне судно цього проєкту, яке наразі добудовують.

В результаті вже у серпні суднобудівники спустили на воду першу баржу проєкту В5000М. Дана серія несамохідних суден є модернізацією проєкту В5000, в який внесено зміни за результатами експлуатації.

Відзначимо, що цього року “Нібулон” перейшов до надання суден зі свого флоту у користування інших компаній. Так, у жовтні 2021 року, “ОТП Лізинг” (OTP Leasing) профінансувала операцію з передачі в користування двох несамохідних суден, побудованих компанією “Нібулон”, портовому оператору “Аскет Шиппінг”. Одним з переданих суден є новозбудована баржа проєкту В5000М.

blank
Фото: mil.in.ua

30 листопада 2021 року компанія «Нібулон» підписала угоду з французькою ОСЕА на будівництво п’яти патрульних катерів FPB 98 в інтересах Морської охорони Державної прикордонної служби України.

Таким чином, для українських прикордонників загалом мають побудувати 20 катерів FPB 98. На Французькій корабельні буде побудовано 15 катерів, а на верфі “Нібулона” – 5.

Крім того, у березні минулого року з’явилася інформація, що компанія OCEA розглядає “Нібулон” як партнера за тематикою будівництва патрульних катерів в інтересах замовників з африканських країн.

blank
Флагман ВМС ЗС України фрегат «Гетьман Сагайдачний» проєкту 11351 Фото: Facebook/Сергій Жолонко

Окрім виконання програм у власних інтересах, заводчани з “Нібулона” торік прийняли на ремонт флагман ВМС України – фрегат “Гетьман Сагайдачний” проєкту 1351 “Нерей”.

blank
Багатоцільовий аварійно-рятувальний корабель “Олександр Охрименко” ВМС України

У 2021 році “Нібулон” двічі приймав на ремонт пошуково-рятувальне судно ВМС України “Олександр Охрименко” (A715).

Основні роботи на судні стосувалися робіт на головній енергетичній установці (ГЕУ) судна. Крім того, на ньому провели ремонт корпусу, різних систем життєдіяльності та інші роботи.

Чорноморський суднобудівний завод

У 2021 році завершилась історія відомого на всю країну, та й за далеко за її межі, Чорноморського суднобудівного заводу. 25 червня 2021 року Господарський суд Миколаївської області підтвердив ліквідацію ПАТ “Чорноморський суднобудівний завод”.

Важливо зазначити, що в контексті новини про ліквідацію ЧСЗ мова йде не про саме підприємство, а саме про юридичну особу, яка майже не мала під контролем приміщень чи обладнання.

У відео вище представляємо вам позицію останнього керівника ЧСЗ щодо ліквідації юрособи. Коментарі до висновків і тверджень Олександра Остапенка залишаємо на ваш розсуд.

На сьогодні на території колишнього ЧСЗ функціонує Миколаївська верф холдингу SMG, а також здається в оренду ряд промислових потужностей та площ в інтересах приватних компаній, які займаються судноремонтом. Так, за інформацією наших колег з ресурсу “Миколаїв – місто корабелів”, свою діяльність на території колишнього ЧСЗ у 2021 році вели компанії “Югсудоремонт” та “СП ТЕХФЛОТ”.

Таким чином, навесні минулого року ТОВ «Югсудоремонт» прийняло в ремонт буксир AUSTRALIA.

blank
Корабель Морської охорони спеціального забезпечення «Титан».

А вже під кінець року компанія “СП ТЕХФЛОТ” провела ремонт і дообладнання корпусу для Морської охорони ДПСУ. В результаті плідної праці українських судноремонтників, прикордонники отримали у своє розпорядження відремонтований корабель спеціального забезпечення “Титан”, який повернувся до порту постійного базування і готовий до виконання завдань, у тому числі й транспортування вантажів і особового складу на острів Зміїний.

Миколаївський суднобудівний завод

Черговий рік для найстаршого суднобудівного підприємства Миколаєва проходить без будівництва нових суден. Проте варто віддати належне, 2021 року завод був доволі непогано завантажений судноремонтними контрактами, які надходили від Військово-морських сил України.

Минулого року підприємство прийняло на ремонт шість військових корпусів.

blank
Патрульний катер Р170 «Скадовськ» заходить на ремонт на ДП «Миколаївський суднобудівний завод». Фото: «Миколаїв – місто корабелів»

У травні 2021 року “Миколаївський суднобудівний завод” здобув замовлення на ремонт патрульного катера «Скадовськ» проєкту 1400 “Гриф-М” ВМС України.

Вже у жовтні катер українського флоту зайшов для проведення докового ремонту на миколаївське підприємство.

blank
Катер “Прилуки” ВМС України виходить з акваторії підприємства “Миколаївський суднобудівний завод” (МСЗ). Фото: НикВксти.

У серпні після докового ремонту з територій підприємства вийшов катер “Прилуки” – одна з основних одиниць українського флоту. За час ремонту на підприємстві відновили зовнішню обшивку катера, його гвинто-рульовий комплекс, силові установки та механізми. Проведено й ряд інших менш значущих робіт.

blank
Рейдовий тральщик “Генічеськ” ВМС України після ремонту на суднобудівному підприємстві “Миколаївський суднобудівний завод”. Фото: Миколаїв – місто корабелів

Вже під кінець вересня до місця постійного базування з МСЗ вийшов відремонтований рейдовий тральщик “Генічеськ”. В рамках замовлення ВМС Україні було повністю відновлено зовнішню обшивку, настил палуби та конструкції корпусу й надбудови судно. Відремонтовано донно-бортову арматуру, гвинто-стерновий пристрій, цистерни та корабельні системи, а також проведено ряд інших робіт.

blank
Дві одиниці ВМС України – А512 «Переяслав» та А782 «Сокаль» у доку ДП «Миколаївський суднобудівний завод». Фото: Миколаїв – місто корабелів

У листопаді 2021 року “Миколаївський суднобудівний завод” завершив докову частину ремонту ще двох суден для ВМС України –  малого розвідувального корабля “Переяслав” та санітарного катера “Сокаль”.

На цьому етапі ремонту було відновлено зовнішню обшивку кораблів, проведено ремонт гвинто-стернових пристрої та донно-бортової арматури.

blank
Санітарний катер «Сокаль» (А782) проєкту СК620 та малий розвідувальний корабель «Переяслав» (А512) проєкту 1824Б ВМС України. Фото: «Миколаїв – місто корабелів».

Зазначимо, одиниці ВМСУ “Переяслав” та “Сокаль” зайшли на ремонт на МСЗ у кінці серпня 2021 року, після проведення морського параду з нагоди відзначення 30-ї річниці Незалежності України в Одесі.

blank
Пошуково-рятувальне судно “Олександр Охрименко” заходить на ремонт на “Миколаївський суднобудівний завод”. Фото: Миколаїв – місто корабелів

Останній у 2021 році суднозахід на ремонт до найстаршого миколаївського суднобудівного підприємства відбувся 23 грудня. Тоді на території заводу з майданчика компанії “Нібулон” було переведе пошуково-рятувальне судно “Олександр Охрименко”. До кінця року судно встигли поставити у плавучий док. Це вже третій етап ремонту для цієї одиниці ВМСУ за останні півроку.

Не можемо не згадати про новину, яка з’явилася у першій половині минулого року і полягала у твердженні, що МСЗ буде демілітаризовано в рамках реформи державного концерну “Укроборонпром”. Це дозволить залучати заводу нових інвесторів та легше вести діяльністю з отримання нових контрактів. Крім того, варто очікувати спрощення будуть спрощення процедур щодо використання акваторії заводу.


blank

Завершуючи першу частину матеріалу про українське суднобудування у 2021 році, зазначаємо, що наведена інформація може бути неповною, враховуючи доволі широку діяльність окремих підприємств у непрофільних сферах або ж абсолютну інформаційну ізоляцію щодо діяльності деяких заводів яку ми, звісно ж, хотіли б змінити на відкритість і інформування про свої здобутки та просту виробничу діяльність. Звісно, що це за умови приватних або державних контрактів, які не є секретними.

Для нас важливо показати, що галузь суднобудування в Україні переживає хоч і не найкращі часи, проте виконує значний обсяг роботи. Ряд підприємств відновлюють виробничі потужності та отримують нові контракти, а десь, на жаль, ми бачимо зворотні процеси, але це економіка і конкуренція, ефективність управління і комунікабельність, багато інших факторів.

У другій частині ми спробуємо осягнути невідому для багатьох тему – мале суднобудування в Україні, згадаємо окремі контракти на судноремонт на невеликих підприємствах та річкових заводах, оглянемо новини, які приніс нам 2021 рік з точки зору перспектив відновлення військового кораблебудування. Залишайтеся з нами, обіцяємо, буде цікаво!

Останні новини:

Зараз читають