9.5 C
Alba Iulia
Четвер, 2 Грудня, 2021

Нова Армія: Міноборони унормовує розробку нарукавних знаків

Головним управлінням розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗС України розроблені методичні рекомендації щодо окремих питань військової символіки.

Передає Національний Промисловий Портал, з посиланням на Ukrainian Military Pages.

Ймовірно, що документ про який йде мова (і який наведений нижче) наразі перебуває в статусі проекту, принаймні офіційні відомості про його затвердження відсутні.

Документ, повна назва якого «Методичні рекомендації щодо окремих питань розвитку і впровадження військової символіки у Збройних Силах України» підготовлений з метою:

 • формування основ мілітарної культури особового складу ЗС України;
 • створення єдиних підходів до розробки, впровадження і використання декоративно-інформаційних елементів оздоблення однострою військовослужбовців ЗСУ;
 • визначення меж і ступеню відповідальності посадових осіб органів управління та інших військових формувань ЗС України у питаннях військової символіки ЗСУ.

ГУ РСМЗ ЗСУ надається виключне право щодо розробки, впровадження, контролю якості виробництва предметів військової символіки, підготовки нормативно-правових актів стосовно окремих питань з геральдики, військової символіки, уніформістики, емблематики, фалеристики, вексілології, що пов’язані з одностроєм військовослужбовців ЗС України.

Запроваджуються герби та визначається, що право на володіння гербом мають:

 • Міністерство оборони України;
 • Генеральний штаб ЗС України;
 • вищі військові навчальні заклади, що належать до компетенції МОУ і ГШ ЗСУ;
 • військові формування яким указом Президента присвоєно почесне найменування.

blank

У класичній геральдиці використовуються:

сім кольорів, що поділяються на два метали – золото і срібло;

п’ять емалей – червоний, синій, чорний, зелений, пурпуровий та два хутра – білка, горностай.

Зазначається, що герб військової частини може не містити окремі елементи класичного геральдичного герба.

Документом визначається, Почесний стяг як вид колективної відзнаки військової частини, особовий склад якої виявив мужність, хоробрість і звитягу під час виконання бойових завдань у ході бойових дій із захисту незалежності, конституційного ладу і територіальної цілісності України, навчально-бойових завдань у ході бойової підготовки військ.

Детально визначаються вимоги до нарукавних знаків, порядок їх розроблення.

Нарукавний знак розробляється з урахуванням:

 • історії українського війська, а також новітніх бойових традицій військової частини, що виникли під час війн і збройних конфліктів – для військових частин, що сформовані під час війни (збройних конфліктів);
 • записів у журналі бойових дій (історичному формулярі) з моменту переходу військової частини у правове поле України з оголошенням Незалежності у 1991 році;
 • специфіки діяльності військової частини, її належності до певного виду (роду військ або служби) ЗСУ з урахуванням кольорів поля і канту, що традиційно пов’язуються з певним видом збройних сил чи родом військ (наприклад, ДШВ – темно-бордовий, танкові частини – чорний, артилерія – червоний і т.п.).

При цьому допускається:

 • стилізоване зображення основного виду зброї або її частин (мечі, гарматні стволи, шабля, мушкет і т.п.), предметів спорядження (парашут, ремінь і т.п.), інструментів або устаткування (сокира, шестерня, колесо тощо). Припустимим є використання символів, що є усталеними та однозначно асоціюються з певними видами або родами військ (якір, пропелер, блискавка, трак і т.п.);
 • зображення усталених атрибутів фольклорних чи міфологічних персонажів (жезл Ескулапа, ліра Аполлона, крила Меркурія і т.п.);
 • зображення тварин, птахів, риб, комах, фантастичних істот (дракон, єдиноріг, кентавр тощо);
 • місця дислокації військової частини (пунктів дислокації) без використання територіальної та/або муніципальної символіки місцевих громад, органів місцевого самоврядування.

Використання окремих елементів територіальної та/або муніципальної символіки місцевих громад, що є виключною їх компетенцією, дозволяється лише з дозволу уповноважених на це органів місцевого самоврядування.

Розміщення написів-девізів допускається тільки на додатковому елементі нарукавного знаку – нашивці-стрічці, коли в інший спосіб неможливо відобразити особливості військової частини, спадковість її традицій або відтворення девізу чи особливої назви.

Види основних геральдичних щитів для оформлення нарукавних знаків (оновлено 09.11.18):

blank

Також, з метою врегулювання питань щодо розробки та затвердження нарукавних знаків (емблем) створено експертну групу у складі:

ГАЙДУКЕВИЧ Віталій Віталійович
КАРПОВ Віктор Васильович
РУДЕНКО Олексій Валерійович
ПАВЛОВ Василь Борисович
СОПІН Олексій Ігорович
ХАРУК Андрій Іванович
ВИТРИХОВСЬКИЙ Євген Андрійович (секретар групи)

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають