9.5 C
Alba Iulia
Вівторок, 6 Грудня, 2022

Відео: В одеській академії працюють над створенням людиноподібного робота InMoov

В комп’ютерній академії «Шаг» у світлій і просторій лабораторії вирощують людиноподібного робота. Одеські розробники та інженери приєдналися до проекту InMoov, над яким паралельно працюють тисячі ентузіастів по всьому світу.

Про це повідомляє Національний промисловий портал, з посиланням на “Думская“.

Задум InMoov дуже простий і коротко описується двома словами: Open Source (відкритий вихідний текст). Ця методика дуже популярна серед незалежних груп, що створюють некомерційні продукти. Найвідоміші openSource-проекти – «Вікіпедія», а також сімейство операційних систем Linux, на яких працює більшість інтернет-серверів. Ніщо не заважає використовувати такий підхід і в інших сферах – наприклад, при проектуванні роботів.

Ініціатор проекту InMoov – французький скульптор і інженер Гаель Ланжво (Gaël Langevin). Таке рідкісне поєднання талантів привело його до ідеї створити робота, максимально схожого на людину як зовні, так і за способом спілкування з ним.

У 2012 році Гаель опублікував свої напрацювання – у вигляді моделей для роздруківки на 3D-принтері, креслень керуючої електроніки та базового програмного забезпечення. Він відмовився від виняткових авторських прав на свої розробки та опублікував їх під спеціальною ліцензією. Тепер кожен бажаючий може отримувати, змінювати, розповсюджувати й застосовувати результати в некомерційних цілях.
З того часу безліч любителів робототехніки по всьому світу використовують напрацювання Гаеля для своїх експериментів, розвиваючи таким чином платформу InMoov. Ланжво залишається головним ідеологом і координатором проекту, до якого за ці роки приєдналися сотні ентузіастів і лабораторій на всіх континентах.

«Одеський» робот InMoov – поки єдиний в Україні. Ідея приєднатися до проекту належить Сергію Ляшенко, який завідує ШАГівскою лабораторією робототехніки. Захоплений людина, він зумів захопити своїм ентузіазмом керівництво академії, і з минулого року людиноподібний робот, результат багаторічної творчості тисяч людей з усього світу, «прописався» в лабораторії на Єврейській вулиці. В Одесі під керівництвом Ляшенко їм займається група студентів у віці від 12 до 42 років.

Робота InMoov вирощують, точніше – малюють на 3D-принтері. Спочатку роблять складові «частини тіла» – шкіру і кістки. Потім вони обростають «м’ясом»: двигунами, які відповідають за рух, «нервовою системою» з проводів, датчиками – органами почуттів і, звичайно, «мізками» – керуючими контролерами, які обіймають керівні посади рухом і поведінкою робота. Відзначимо, що найголовніший мозок в InMoov не “головний”, а “спинний» – загальне керівництво його поведінкою виконує спеціальний планшет, розташований у відсіку на спині робота.

InMoov для Ляшенко – як велика дитина. Його доводиться вчити абсолютно всьому: слухати, розмовляти, рухати головою і руками, виконувати різні дії – від найпростіших до більш складних. Все, як у людей, хіба що памперси міняти нема потреби. Під час фотосесії Сергій Іванович поводився, наче люблячий батько, дитина якого йде на ранок в дитадок: поправляв проводки, дбайливо знімав порошинки й жваво радів кожному успіху свого підопічного. Цікаво, ревнують рідні Сергія до його дітищу?

blank
Фото: Думская

Сьогодні в одеського робота є тулуб, дві руки та голова з двома відеокамерами очей, голосовим динаміком і нижньою щелепою, яка рухається в такт словам. Керують одеським роботом голосом (з ним можна говорити англійською мовою), він вміє виконувати прості команди, стежити за співрозмовником. Зараз одесити хочуть навчити його складніших речей – наприклад, дізнаватися і запам’ятовувати людей по обличчю – для цього знадобляться програмні й апаратні напрацювання в області розпізнавання образів і комп’ютерного зору.

Розвиток нашого робота InMoov – поки ще факультатив. Але я впевнений: робота з ним повинна стати частиною програми навчання наших програмістів. Дуже важливо, щоб випускники мали не тільки досвід управління картинками на екрані і цифрами на серверах (хоча і це дуже важливо), але навчилися також управляти реальними об’єктами в реальному житті, – вважає Ляшенко.

Керуючі програми для робота пишуть на мові Java, який входить в навчальну програму академії, тому знайти спільну мову з ним студентам нескладно.

Як і належить маленькій дитині, робот росте не по днях, а по годинах, стає все більш розумним і розвиненим. Так, буквально сьогодні він обзавівся потужним підсилювачем, і тепер його слова будуть добре чутні навіть в найбільших і багатолюдних аудиторіях.

Скоро одеський InMoov обзаведеться власними ногами – вони вийдуть «з-під пера» ШАГівского 3D принтера. Сергію Ляшенко та його помічникам належить нова важлива робота: робота потрібно буде навчити ходити, тримати рівновагу і координувати свої рухи.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають