9.5 C
Alba Iulia
Субота, 24 Липня, 2021

Відео: В одеській академії працюють над створенням людиноподібного робота InMoov

 • В комп’ютерній академії «Шаг» у світлій і просторій лабораторії вирощують людиноподібного робота. Одеські розробники та інженери приєдналися до проекту InMoov, над яким паралельно працюють тисячі ентузіастів по всьому світу.

  Про це повідомляє Національний промисловий портал, з посиланням на “Думская“.

  Задум InMoov дуже простий і коротко описується двома словами: Open Source (відкритий вихідний текст). Ця методика дуже популярна серед незалежних груп, що створюють некомерційні продукти. Найвідоміші openSource-проекти – «Вікіпедія», а також сімейство операційних систем Linux, на яких працює більшість інтернет-серверів. Ніщо не заважає використовувати такий підхід і в інших сферах – наприклад, при проектуванні роботів.

  Ініціатор проекту InMoov – французький скульптор і інженер Гаель Ланжво (Gaël Langevin). Таке рідкісне поєднання талантів привело його до ідеї створити робота, максимально схожого на людину як зовні, так і за способом спілкування з ним.

  У 2012 році Гаель опублікував свої напрацювання – у вигляді моделей для роздруківки на 3D-принтері, креслень керуючої електроніки та базового програмного забезпечення. Він відмовився від виняткових авторських прав на свої розробки та опублікував їх під спеціальною ліцензією. Тепер кожен бажаючий може отримувати, змінювати, розповсюджувати й застосовувати результати в некомерційних цілях.
  З того часу безліч любителів робототехніки по всьому світу використовують напрацювання Гаеля для своїх експериментів, розвиваючи таким чином платформу InMoov. Ланжво залишається головним ідеологом і координатором проекту, до якого за ці роки приєдналися сотні ентузіастів і лабораторій на всіх континентах.

  «Одеський» робот InMoov – поки єдиний в Україні. Ідея приєднатися до проекту належить Сергію Ляшенко, який завідує ШАГівскою лабораторією робототехніки. Захоплений людина, він зумів захопити своїм ентузіазмом керівництво академії, і з минулого року людиноподібний робот, результат багаторічної творчості тисяч людей з усього світу, «прописався» в лабораторії на Єврейській вулиці. В Одесі під керівництвом Ляшенко їм займається група студентів у віці від 12 до 42 років.

  Робота InMoov вирощують, точніше – малюють на 3D-принтері. Спочатку роблять складові «частини тіла» – шкіру і кістки. Потім вони обростають «м’ясом»: двигунами, які відповідають за рух, «нервовою системою» з проводів, датчиками – органами почуттів і, звичайно, «мізками» – керуючими контролерами, які обіймають керівні посади рухом і поведінкою робота. Відзначимо, що найголовніший мозок в InMoov не “головний”, а “спинний» – загальне керівництво його поведінкою виконує спеціальний планшет, розташований у відсіку на спині робота.

  InMoov для Ляшенко – як велика дитина. Його доводиться вчити абсолютно всьому: слухати, розмовляти, рухати головою і руками, виконувати різні дії – від найпростіших до більш складних. Все, як у людей, хіба що памперси міняти нема потреби. Під час фотосесії Сергій Іванович поводився, наче люблячий батько, дитина якого йде на ранок в дитадок: поправляв проводки, дбайливо знімав порошинки й жваво радів кожному успіху свого підопічного. Цікаво, ревнують рідні Сергія до його дітищу?

  Фото: Думская

  Сьогодні в одеського робота є тулуб, дві руки та голова з двома відеокамерами очей, голосовим динаміком і нижньою щелепою, яка рухається в такт словам. Керують одеським роботом голосом (з ним можна говорити англійською мовою), він вміє виконувати прості команди, стежити за співрозмовником. Зараз одесити хочуть навчити його складніших речей – наприклад, дізнаватися і запам’ятовувати людей по обличчю – для цього знадобляться програмні й апаратні напрацювання в області розпізнавання образів і комп’ютерного зору.

  Розвиток нашого робота InMoov – поки ще факультатив. Але я впевнений: робота з ним повинна стати частиною програми навчання наших програмістів. Дуже важливо, щоб випускники мали не тільки досвід управління картинками на екрані і цифрами на серверах (хоча і це дуже важливо), але навчилися також управляти реальними об’єктами в реальному житті, – вважає Ляшенко.

  Керуючі програми для робота пишуть на мові Java, який входить в навчальну програму академії, тому знайти спільну мову з ним студентам нескладно.

  Як і належить маленькій дитині, робот росте не по днях, а по годинах, стає все більш розумним і розвиненим. Так, буквально сьогодні він обзавівся потужним підсилювачем, і тепер його слова будуть добре чутні навіть в найбільших і багатолюдних аудиторіях.

  Скоро одеський InMoov обзаведеться власними ногами – вони вийдуть «з-під пера» ШАГівского 3D принтера. Сергію Ляшенко та його помічникам належить нова важлива робота: робота потрібно буде навчити ходити, тримати рівновагу і координувати свої рухи.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Основний український завод з ремонту зенітних комплексів вийшов у прибуток

  Балаклійський ремонтний завод, який ремонтує зенітні комплекси 9К33 «Оса», 2К12 «Куб», 9К330 «Тор», 2К22 «Тунгуска», ЗСУ-23-4 «Шилка»...

  Перший зібраний в Одесі гелікоптер SW-205 покажуть 16 серпня

  Перший зібраний в Одесі на місцевому авіаремонтному заводі цивільний «Ірокез» – гелікоптер SW-205, обіцяють показати 16 серпня.Про це...

  Сили спеціальних операцій оснастять новими бронежилетами українського виробництва

  Військовослужбовці Сил спеціальних операцій ЗСУ отримають бронежилети нового зразка. Відповідні вимоги до цієї амуніції вже розроблені в Міністерстві оборони України.

  До України прибув п’ятий гелікоптер H145 для Національної поліції

  П’ятий гелікоптер H145 для Національної поліції у середу, 21 липня, прибув до України.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  Державний науково-дослідний інститут авіації розглядає можливість локалізації радянських винищувачів в Україні

  У Державному науково-дослідному інституті (ДНДІ) авіації розглядають локалізацію радянських винищувачів в Україні.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  У Збройних силах відкрили школи підготовки фахівців радіоелектронної боротьби та розвідки

  У навчальних центрах Збройних Сил України відкрито нові школи підготовки кваліфікованих фахівців – радіоелектронної боротьби та радіоелектронної розвідки.Передає Національний...

  Укрзалізниця у першому півріччі перевезла 23 мільйони тонн мінбудматеріалів

  "Укрзалізниця" за перше півріччя 2021 року перевезла залізницею у внутрішньому сполученні майже 23,3 мільйонам тонн мінбудматеріалів, що на 21,5% перевищує аналогічний показник...

  З аеропорту Ужгорода виконали перший міжнародний рейс

  Аеропорт Ужгород обслужив перший міжнародний рейс з моменту відновлення роботи аеропорту.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на ЦТС.

  Зараз читають

  На розробку САУ «Богдана», «Вільхи», «Нептуна» та інших проєктів Міноборони виділило близько мільярда гривень

  На фінансування дослідно-конструкторських робіт (ДКР), серед яких комплекси «Вільха» та «Нептун» корабельного базування, а також САУ «Богдана»...

  Миколаївський авіаремонтний завод продовжить строк служби двох літаків Іл-76 Повітряних сил

  ДП «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП» отримало контракт на продовження строку служби двох військово-транспортних літаків Іл-76МД Повітряних Сил...

  «Мотор Січ» відремонтувала гелікоптер Мі-17 для Афганістану

  Завод «Мотор Січ» відремонтував багатоцільовий гелікоптер Ми-17 для Повітряних сил Афганістану.Передає Національний Промисловий Портал з...

  ХКБМ закуповує шини Continental для 40 нових БТР-4Е

  Державне підприємство "Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О. Морозова" (входить до складу ДК "Укроборонпром") шукає постачальників...