9.5 C
Alba Iulia
Четвер, 24 Червня, 2021

Верховна Рада розгляне легалізацію приватних військових компаній

 • Легалізувати в Україні діяльність приватних військових компаній покликаний проєкт закону поданий народним депутатом від партії «Слуга народу» Ольгою Василевською-Смаглюк.

  Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на UMP.

  Проєкт закону «Про військово-консалтингову діяльність» зареєстровано 4.02.2020р. за №3005.

  Головною метою ухвалення зазначеного закону є законодавче врегулювання порядку діяльності та створення суб’єктів військово-консалтингової діяльності. Норми законопроєкту спрямовані, перш за все, на гарантування працевлаштування осіб, які мають значний військовий досвід, ветеранів війни, учасників антитерористичної операції, військовослужбовців звільнених із військової служби та колишніх працівників правоохоронних органів.

  Як зазначається у пояснювальній записці до проєкту, роль суб’єктів військо-консалтингової діяльності в політичній, економічній та військовій сферах у світі стає дедалі вагомішою. Дедалі частіше використовуються такі поняття як «приватизація війни», «військовий аутсорсинг», «денаціоналізація військової сфери», «приватні військові компанії» (ПВК).

  У зв’язку з подіями на Сході України, що спричинені агресією Російської Федерації, за чотири роки антитерористичної операції в Україні з’явились високопрофесійні спеціалісти у військовій сфері. З метою подальшого належного застосування своїх спеціальних навичок та вмінь, офіційного працевлаштування та їх матеріального забезпечення виникає необхідність законодавчого врегулювання військово-консалтингової діяльності.

  Наприклад, в Іраку оплата працівників суб’єктів військово-консалтингової діяльності становить від 100 дол. до 1 000 дол. США на день залежно від спеціалізації та характеру виконуваних завдань. Крім того, у багатьох суб’єктах військово-консалтингової діяльності передбачене значне соціальне забезпечення та відповідне страхування.

  Україна веде перемовини про закупівлю ударних гелікоптерів
  Фото: defence-blog.com

  Такі країни як США, Південно-Африканська Республіка, Великобританія, Німеччина, Швейцарія, Китайська Народна Республіка прийняли відповідні нормативно-правові акти, які регулюють діяльність суб’єктів військово-консалтингової діяльності. Натомість в Україні діяльність суб’єктів військово-консалтингової діяльності є неврегульованим питанням, попри те, що ряд приватних компаній здійснюють надання послуг у даній сфері на території України.

  Наші спеціалісти, які працевлаштовуються в іноземні приватні військові компанії поза законом залучаються не лише до консалтингової діяльності, але й до повноцінних воєнних дій. Без належного забезпечення соціальних гарантій піддають себе небезпеці як за кордоном, беручи участь у збройних конфліктах, так і на батьківщині, де статтею 447 Кримінального Кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за участь у збройних конфліктах на території іноземних держав.

  Невирішеність зазначеного питання заважає розвитку соціально-економічних відносин та ставить у невигідні умови наших громадян, позбавляє їх та їхні сім’ї соціальних гарантій, тим самим порушуючи їх конституційні права.

  Основними завданнями проєкту закону є:

  1. Створення можливостей ефективної реалізації особами, які мають статус ветерана війни, учасника бойових дій, колишніми військовими та працівниками правоохоронних органів гарантованого Конституцією України права на працю;
  2. Забезпечення прав і законних інтересів засновників та учасників суб’єкта військово-консалтингової діяльності;
  3. Забезпечення держконтролю за військово-консалтинговою діяльностю;
  4. Розвитку та вдосконалення сфери надання послуг військового характеру.

  До розробки залучались експерти у військовій галузі, командири добровольчих батальйонів, а також безпосередні учасники антитерористичної операції (АТО). Законопроєкт має на меті частково врегулювати проблему, про яку зазначалось вище.

  Загалом, під військово-консалтинговою діяльністю мається на увазі надання державам, юридичним чи фізичним особам за межами України послуг військового або охоронного характеру. Характерною особливістю запропонованого проєкту є надання подібних послуг виключно за кордоном – це пов’язане із законодавчою неврегульованістю обігу зброї в Україні та виключає можливість утворення «приватних» армій всередині держави.

  Натомість, законопроєктом надається право суб’єктам військово-консалтингової діяльності здійснювати імпорт в рамках зовнішньоекономічної діяльності, ввезення в Україну та вивезення за її межі вогнепальної зброї, боєприпасів, пристроїв та патронів до неї виключно для здійснення договірних зобов’язань в державі територіальної юрисдикції відповідно до законодавство цієї держави та норм міжнародного права.

  Законом регулюватимуться усі сфери військово-консалтингової діяльності, починаючи від порядку створення суб’єкта військово-консалтингової діяльності, отримання останнім ліцензії на надання послуг військового або охоронного характеру, обіг вогнепальної зброї, боєприпасів, пристроїв та патронів до неї, особливості державного та громадського контролю за діяльністю суб’єктів такої діяльності, закінчуючи гарантіями соціального та правового захисту їх учасників, засновників та персоналу, а також порядок ліквідації таких компаній.

  Проєкт передбачає запровадження Єдиного держреєстру вогнепальної зброї та боєприпасів, пристроїв, патронів до неї, що знаходиться у суб’єктів військово-консалтингової діяльності, а також чіткі вимоги щодо контролю за обігом такої зброї та боєприпасів.

  Текст законопроєкту.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  На виставці «Зброя та безпека» представили український ударний БПЛА UJ-22 Airborne (фото)

  Компанія «УКРДЖЕТ» показала на міжнародній виставці озброєнь «Зброя та безпека – 2021» свій ударний БПЛА UJ-22 Airborne.

  На корабельні “Нібулон” будують третє несамохідне 100-метрове судно (фото)

  На корабельні "Нібулон" в Миколаєві суднобудівники завершують формувати міцний корпус 100-метрової баржі проєкту В5000М. На даний момент на стапельному майданчику зібрано 85%...

  ДТЕК вперше в Україні почала використовувати дрон для обстеження підводних об’єктів та тунелів

  "ДТЕК Енерго" і команда "Innovation DTEK" запустили пілотний проєкт з використання підводного дрона. Таку технологію вперше в історії української енергетики застосовують на...

  Крюківський вагонобудівний завод завершив ремонт міжрегіонального потяга локомотивної тяги для “Укрзалізниці” (фото)

  Крюківський вагонобудівний завод завершив плановий ремонт вагонів міжрегіонального поїзда локомотивної тяги - МПЛТ. Чотири вагони пройшли деповський ремонт, ще один - капітальний.

  Вантажоперевезення Дніпром збільшились на 60% з початку року

  По річці Дніпро за п'ять місяців 2021 року було перевезено 4,49 мільйона тонн вантажів, що на 60,8% або на 2,2 мільйона тонн...

  Україна відзвітувала ООН про експорт озброєнь у 2020 році (список)

  На сайті Реєстру звичайних озброєнь ООН оприлюднено дані про експорт та імпорт озброєнь і військової техніки, який Україна здійснила у 2020 році.

  Найбільша равликова ферма в Україні скоротить виробництво втричі

  Через пандемію найбільша равликова ферма в України, що на Харківщині, скоротила обсяги продажів у десятки разів. Також значно впала ціни делікатесу.

  Турецький лоукостер Pegasus Airlines розпочав виконувати рейси до Херсона

  Авіакомпанія Pegasus Airlines виконала перший у своїй історії рейс в аеропорт Херсон. Авіаперевізник буде літати сюди зі стамбульського аеропорту Сабіха Гекчен.

  Зараз читають

  «ВК Система» представила на «Зброя та безпека» нову броньовану медичну машину (фото)

  У Києві на міжнародній виставці «Зброя та безпека - 2021» науково-виробнича компанія «ВК Система» представила одну з новинок...

  Українські гелікоптери Мі-24 відновлюють польоти після запуску виробництва лопатей в Україні

  Українські ударні гелікоптери Мі-24 повертаються в небо після кількарічного простою через відсутність лопатей головного гвинта.

  На Закарпатті ремонтують найдовший шляхопровід регіону (відео)

  У Закарпатській області, в межах смт. Батьово, в рамках ремонту автодороги М-25 "Соломоново" - Велика Добронь -...

  На трасі Н-31 Дніпро-Решетилівка продовжують масштабне будівництво нового шляхопроводу через залізницю (фото)

  На Полтавщині, в рамках будівництва траси Н-31 Дніпро-Решетилівка, мостовики працюють над зведенням нового шляхопроводу через залізницю в...