9.5 C
Alba Iulia
Неділя, 26 Вересня, 2021

Від дослідження Всесвіту до оборонних розробок – основні досягнення НАН України за 2020 рік

 • Відкриття нових галактик, дослідження темної матерії, робота з надсучасними матеріалами та розробки для Збройних сил України – це перелік основних досягнень Національної академії наук України за 2020 рік.

  Про деякі найсвіжіші вагомі результати роботи вчених НАН України розповів Президент Академії академік Анатолій Загородній, передає Національний Промисловий Портал.

  Значну увагу Загородній приділив дослідженню космосу, де українські вчені працюють спільно з колегами з-за кордону у рамках відкриття та дослідження молодих галактик, розв’язання проблеми темної матерії:

  «Серед фундаментальних досягнень я би назвав роботи астрофізиків, які відкрили нові галактики – так звані молоді галактики, які відповідають за вторинну іонізацію Всесвіту. Спробую пояснити, про що йдеться. У космології та астрофізиці існує усталена схема еволюції Всесвіту: спочатку був Великий вибух, потім кварк-глюонна плазма, потім відбулась адронізація, тобто утворились адрони – складові атомного ядра. Це середовище мало дуже високу температуру, але в міру розширення воно охолоджувалось, електрони рекомбінували з іонами і виникла нейтральна компонента, зокрема атоми водню. Але після цього мала місце вторинна іонізація Всесвіту, що потребувало пояснення. Дослідження властивостей відкритих галактик дали змогу розв’язати цю проблему і тим самим дати відповідь  на засадниче питання світобудови.

  Далі. Спостерігаючи Всесвіт доступними нам засобами – оптичними телескопами, радіотелескопами тощо, – ми бачимо лише близько 5% матерії, з якої він складається. Решта, понад 95% отримали назву темної матерії і темної енергії. Наразі точиться дискусія, що є в основі цієї темної матерії, з чого вона складається. Є різні теорії, триває пошук свідчень існування особливих елементарних частинок, які є носіями темної матерії, робляться передбачення щодо маси цих частинок. Так от, у питаннях обмежень на масу цих частинок та їх природи теж є певний поступ, і це фундаментальний результат, яким можна пишатися», – розповідає Загородній.

  У тісній співпраці з Європейським центром ядерних досліджень (ЦЕРН) українські вчені отримали дуже багато фундаментальних результатів у складі міжнародних колаборацій. За підсумками цих досліджень щороку виходять десятки робіт, помітна частка яких написана українськими науковцями.

  Європе́йська організація з я́дерних дослі́джень (ЦЕРН)

  Президент НАНУ зазначив, що багато фундаментальних відкриттів було зроблено і в теорії твердого тіла. Перш за все, це стосується властивостей специфічних матеріалів, структури нових матеріалів, наноструктур.

  “Фізика мені ближча за фахом, але, звісно, вагомі результати є і в хімії, і в молекулярній біології, і в математиці, механіці та інформатиці, і всіх без винятку інших галузях досліджень. І я перепрошую у колег, чиїх результатів я не згадав. А таких результатів дуже багато”, – зазначає Президент НАН України.

  Торік значну роботу, яка надзвичайно важлива для держави, провели вчені-гуманітарії НАН України. Виходять чергові томи академічних видань творів і праць Івана Франка та Лесі Українки, ці видання мають державотворче значення. Було опубліковано нові томи «Енциклопедії сучасної України», книги з історії України тощо. Дуже багато досліджень присвячено розвитку мистецтва та історії української літератури.

  “Все це теж фундаментальні результати, вкрай важливі для суспільства, для держави і для кожного з нас”, – підкреслює Загородній.

  Нові 19 та 20 томи “Енциклопедії сучасної України”

  В рамках прикладних досліджень Академії, особливо важливими є ті, що стосуються оборони і безпеки держави. Тут українські науковці мають результати абсолютно світового рівня, зокрема, використання технологій штучного інтелекту для керування безпілотними літальними апаратами (БПЛА). Частина з цих технологій вже використовується і впроваджується у Збройних Силах України.

  “Штучний інтелект потрібен тоді, коли БПЛА не може отримувати команди з керівного центру (а таке можливо через різні завади – радіозавади абощо), вкрай важливо, щоби безпілотник міг діяти автономно. Керування БПЛА в такому разі здійснює штучний інтелект. Великі напрацювання маємо і за іншими напрямами, у тому числі в галузі кібербезпеки”, – уточнює Анатолій Загородній.

  Завершуючи виступ в рамках питання про основні досягнення українських вчених у 2020 році, Анатолій Загородній пообіцяв, що висвітлення здобутків українських науковців буде продовжено. Президент НАН України анонсував більш конкретного обговорення розробок українських вчених та їх застосування. Цьому буде присвячена окрема пресконференція.

  “Розумієте, не можна сказати, що все це – досягнення саме останнього року. Це квінтесенція, результат робіт, які ведуться впродовж кількох років. І тішуся тим, що розробки науковців нашої Академії знаходять впровадження”, – підсумував він.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  «Завод 410 ЦА» прийняв на ремонт черговий літак Ан-26 Повітряних Сил ЗСУ

  На Державне підприємство «Завод 410 ЦА» прилетів для ремонту Ан-26 Повітряних Сил Збройних Сил України.

  Уряд розблокував виробництво нових кормів для тварин в Україні

  Уряд розблокував процедуру державної реєстрації кормових добавок, що дозволяє розпочати виробництво нових кормів для тварин українським компаніям.Як повідомляє пресслужба Міністерства економіки, відповідний...

  До кінця року на Бурштинській ТЕС відремонтують шість енергоблоків

  На Бурштинсьткій ТЕС до кінця року відремонтують шість енергоблоків. Інвестиції в оновлення електростанції складуть 546 мільйонів гривень.Про це...

  Бориспіль увійшов до ТОП-5 кращих аеропортів Східної Європи

  Аеропорт Бориспіль посів п'яте місце в рейтингу 10 найкращих повітряних гаваней Східної Європи, складеному британською компанією Skytrax.Передає Національний Промисловий...

  В Україні збільшилось виробництво сільськогосподарської продукції

  Згідно з даними Держстату, в Україні за рік виробництво сільгосппродукції всіх категорій зросло на 8,4% в порівнянні з торішнім показником за аналогічний...

  За рік роботи поромна переправа Орлівка-Ісакча перевезла майже 32 тисячі транспортних засобів

  За рік роботи з 10 серпня 2020 року поромна переправа через Дунай між Україною і Румунією - "Орловка-Ісакча" - за цей час...

  Завод на Полтавщині розпочав будівництво нової лінії для виробництва кормових добавок

  Глобинський переробний завод розпочав будівництво нової технологічної лінії. На ній виготовлятимуть соєвий протеїновий концентрат, який використовують як кормову добавку для тварин.

  У Коломиї відроджують виробництво екскаваторів

  Коломийська міська рада планує закупити для комунальних підприємств екскаватори «Карпатець».Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на інтернет-ресурс газети "Галичина".

  Зараз читають

  У МОЗ анонсували виробництво вакцин проти грипу в України

  Заступник міністра охорони здоров'я – головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін повідомив, що в Україні збираються...

  “АвтоКрАЗ” виготовив геолокаційний причіп для системи управління безпілотними вантажівками (фото)

  "АвтоКрАЗ" розробив геолокаційний причіп для системи управління безпілотними вантажними автівками. Його вже використовують у кар'єрах підприємств компанії...

  До кінця року на Бурштинській ТЕС відремонтують шість енергоблоків

  На Бурштинсьткій ТЕС до кінця року відремонтують шість енергоблоків. Інвестиції в оновлення електростанції складуть 546 мільйонів гривень.

  Цього року ЗСУ проводять випробування кількох нових зразків командно-штабних машин та станцій зв’язку

  Цього року цілий ряд нових зразків систем та техніки зв'язку почнуть випробування для подальшого прийняття на озброєння...