9.5 C
Alba Iulia
Вівторок, 13 Квітня, 2021

Від дослідження Всесвіту до оборонних розробок – основні досягнення НАН України за 2020 рік

 • Відкриття нових галактик, дослідження темної матерії, робота з надсучасними матеріалами та розробки для Збройних сил України – це перелік основних досягнень Національної академії наук України за 2020 рік.

  Про деякі найсвіжіші вагомі результати роботи вчених НАН України розповів Президент Академії академік Анатолій Загородній, передає Національний Промисловий Портал.

  Значну увагу Загородній приділив дослідженню космосу, де українські вчені працюють спільно з колегами з-за кордону у рамках відкриття та дослідження молодих галактик, розв’язання проблеми темної матерії:

  «Серед фундаментальних досягнень я би назвав роботи астрофізиків, які відкрили нові галактики – так звані молоді галактики, які відповідають за вторинну іонізацію Всесвіту. Спробую пояснити, про що йдеться. У космології та астрофізиці існує усталена схема еволюції Всесвіту: спочатку був Великий вибух, потім кварк-глюонна плазма, потім відбулась адронізація, тобто утворились адрони – складові атомного ядра. Це середовище мало дуже високу температуру, але в міру розширення воно охолоджувалось, електрони рекомбінували з іонами і виникла нейтральна компонента, зокрема атоми водню. Але після цього мала місце вторинна іонізація Всесвіту, що потребувало пояснення. Дослідження властивостей відкритих галактик дали змогу розв’язати цю проблему і тим самим дати відповідь  на засадниче питання світобудови.

  Далі. Спостерігаючи Всесвіт доступними нам засобами – оптичними телескопами, радіотелескопами тощо, – ми бачимо лише близько 5% матерії, з якої він складається. Решта, понад 95% отримали назву темної матерії і темної енергії. Наразі точиться дискусія, що є в основі цієї темної матерії, з чого вона складається. Є різні теорії, триває пошук свідчень існування особливих елементарних частинок, які є носіями темної матерії, робляться передбачення щодо маси цих частинок. Так от, у питаннях обмежень на масу цих частинок та їх природи теж є певний поступ, і це фундаментальний результат, яким можна пишатися», – розповідає Загородній.

  У тісній співпраці з Європейським центром ядерних досліджень (ЦЕРН) українські вчені отримали дуже багато фундаментальних результатів у складі міжнародних колаборацій. За підсумками цих досліджень щороку виходять десятки робіт, помітна частка яких написана українськими науковцями.

  Європе́йська організація з я́дерних дослі́джень (ЦЕРН)

  Президент НАНУ зазначив, що багато фундаментальних відкриттів було зроблено і в теорії твердого тіла. Перш за все, це стосується властивостей специфічних матеріалів, структури нових матеріалів, наноструктур.

  “Фізика мені ближча за фахом, але, звісно, вагомі результати є і в хімії, і в молекулярній біології, і в математиці, механіці та інформатиці, і всіх без винятку інших галузях досліджень. І я перепрошую у колег, чиїх результатів я не згадав. А таких результатів дуже багато”, – зазначає Президент НАН України.

  Торік значну роботу, яка надзвичайно важлива для держави, провели вчені-гуманітарії НАН України. Виходять чергові томи академічних видань творів і праць Івана Франка та Лесі Українки, ці видання мають державотворче значення. Було опубліковано нові томи «Енциклопедії сучасної України», книги з історії України тощо. Дуже багато досліджень присвячено розвитку мистецтва та історії української літератури.

  “Все це теж фундаментальні результати, вкрай важливі для суспільства, для держави і для кожного з нас”, – підкреслює Загородній.

  Нові 19 та 20 томи “Енциклопедії сучасної України”

  В рамках прикладних досліджень Академії, особливо важливими є ті, що стосуються оборони і безпеки держави. Тут українські науковці мають результати абсолютно світового рівня, зокрема, використання технологій штучного інтелекту для керування безпілотними літальними апаратами (БПЛА). Частина з цих технологій вже використовується і впроваджується у Збройних Силах України.

  “Штучний інтелект потрібен тоді, коли БПЛА не може отримувати команди з керівного центру (а таке можливо через різні завади – радіозавади абощо), вкрай важливо, щоби безпілотник міг діяти автономно. Керування БПЛА в такому разі здійснює штучний інтелект. Великі напрацювання маємо і за іншими напрямами, у тому числі в галузі кібербезпеки”, – уточнює Анатолій Загородній.

  Завершуючи виступ в рамках питання про основні досягнення українських вчених у 2020 році, Анатолій Загородній пообіцяв, що висвітлення здобутків українських науковців буде продовжено. Президент НАН України анонсував більш конкретного обговорення розробок українських вчених та їх застосування. Цьому буде присвячена окрема пресконференція.

  “Розумієте, не можна сказати, що все це – досягнення саме останнього року. Це квінтесенція, результат робіт, які ведуться впродовж кількох років. І тішуся тим, що розробки науковців нашої Академії знаходять впровадження”, – підсумував він.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Нігерія споживає чверть експорту українських ковбасних виробів

  Нігерія є найбільшим імпортером українських ковбасних виробів, її частка складає рівно чверть.Передає Національний Промисловий...

  “Антонов” замовив у США розробку системи завантаження і повітряного десантування вантажів для літаків Ан-178

  Американські підрядники за 2,6 мільйона доларів розробляють системи завантаження, розвантаження і повітряного десантування вантажів для літаків Ан-178-100Р Повітряних Сил Збройних сил України.

  Метінвест купує найбільшого виробника коксівного вугілля в Україні

  Metinvest B.V. придбала додатковий пакет акцій найбільшого в Україні виробника коксівного вугілля, тим самим збільшивши ефективну частку володіння Групи до рівня контрольної.

  «Океан» розпочав роботи зі створення нового затвору для найбільшого в Україні сухого доку (фото)

  Суднобудівний завод «Океан» розпочав роботи зі створення нового затвору сухого доку, який є найбільшим на материковій частині України.

  Благодійники подарували ЗСУ броньований позашляховик (фото)

  Підприємці-благодійники з Черкащини, які представляють компанію LNZ Group, передали українській армії броньований позашляховик.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на АрміяInform.

  Кабмін схвалив надання “Укравтодору” нових держгарантій на 10 мільярдів гривень

  Уряд України затвердив надання у 2021 році Агентству автомобільних доріг України ("Укравтодор") державних гарантій на 10 мільярдів гривень і перелік проєктів, на...

  Український ударний безпілотник Bayraktar TB2 вперше працював на сході України

  Український середньовисотний ударний безпілотний літальний апарат Bayraktar TB2 9 квітня 2021 року уперше працював на Сході України.Передає Національний Промисловий...

  Кабмін схвалив основні показники Державного оборонного замовлення на три роки

  Уряд України схвалив основні показники Державного оборонного замовлення на три роки.Про це повідомила пресслужба Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості...

  Зараз читають

  Бронеавтомобілі «Козак-5» пішли на експорт

  Бронеавтомобіль «Козак-5» розробки та виробництва Науково-виробничого підприємства «Практика» отримав перші експортні контракти.Передає Національний...

  Український ракетний комплекс «Вільха» отримав експортні контракти

  Укладено перші експортні контракти на постачання модернізованої реактивної системи залпового вогню «Вільха-М».Передає Національний Промисловий...

  Виділено кошти на реконструкцію та розбудову пунктів пропуску на Закарпатті

  Закарпатська область отримає кошти на реконструкцію старих та будівництво нових пунктів пропуску на Українському кордоні з державами...

  Харків домовляється про виробництво турецьких автобусів Karsan

  У Харкові було підписано Меморандум про наміри співробітництва між Харківською міською радою та турецькою компанією з виробництва...