9.5 C
Alba Iulia
Понеділок, 10 Травня, 2021

Від дослідження Всесвіту до оборонних розробок – основні досягнення НАН України за 2020 рік

 • Відкриття нових галактик, дослідження темної матерії, робота з надсучасними матеріалами та розробки для Збройних сил України – це перелік основних досягнень Національної академії наук України за 2020 рік.

  Про деякі найсвіжіші вагомі результати роботи вчених НАН України розповів Президент Академії академік Анатолій Загородній, передає Національний Промисловий Портал.

  Значну увагу Загородній приділив дослідженню космосу, де українські вчені працюють спільно з колегами з-за кордону у рамках відкриття та дослідження молодих галактик, розв’язання проблеми темної матерії:

  «Серед фундаментальних досягнень я би назвав роботи астрофізиків, які відкрили нові галактики – так звані молоді галактики, які відповідають за вторинну іонізацію Всесвіту. Спробую пояснити, про що йдеться. У космології та астрофізиці існує усталена схема еволюції Всесвіту: спочатку був Великий вибух, потім кварк-глюонна плазма, потім відбулась адронізація, тобто утворились адрони – складові атомного ядра. Це середовище мало дуже високу температуру, але в міру розширення воно охолоджувалось, електрони рекомбінували з іонами і виникла нейтральна компонента, зокрема атоми водню. Але після цього мала місце вторинна іонізація Всесвіту, що потребувало пояснення. Дослідження властивостей відкритих галактик дали змогу розв’язати цю проблему і тим самим дати відповідь  на засадниче питання світобудови.

  Далі. Спостерігаючи Всесвіт доступними нам засобами – оптичними телескопами, радіотелескопами тощо, – ми бачимо лише близько 5% матерії, з якої він складається. Решта, понад 95% отримали назву темної матерії і темної енергії. Наразі точиться дискусія, що є в основі цієї темної матерії, з чого вона складається. Є різні теорії, триває пошук свідчень існування особливих елементарних частинок, які є носіями темної матерії, робляться передбачення щодо маси цих частинок. Так от, у питаннях обмежень на масу цих частинок та їх природи теж є певний поступ, і це фундаментальний результат, яким можна пишатися», – розповідає Загородній.

  У тісній співпраці з Європейським центром ядерних досліджень (ЦЕРН) українські вчені отримали дуже багато фундаментальних результатів у складі міжнародних колаборацій. За підсумками цих досліджень щороку виходять десятки робіт, помітна частка яких написана українськими науковцями.

  Європе́йська організація з я́дерних дослі́джень (ЦЕРН)

  Президент НАНУ зазначив, що багато фундаментальних відкриттів було зроблено і в теорії твердого тіла. Перш за все, це стосується властивостей специфічних матеріалів, структури нових матеріалів, наноструктур.

  “Фізика мені ближча за фахом, але, звісно, вагомі результати є і в хімії, і в молекулярній біології, і в математиці, механіці та інформатиці, і всіх без винятку інших галузях досліджень. І я перепрошую у колег, чиїх результатів я не згадав. А таких результатів дуже багато”, – зазначає Президент НАН України.

  Торік значну роботу, яка надзвичайно важлива для держави, провели вчені-гуманітарії НАН України. Виходять чергові томи академічних видань творів і праць Івана Франка та Лесі Українки, ці видання мають державотворче значення. Було опубліковано нові томи «Енциклопедії сучасної України», книги з історії України тощо. Дуже багато досліджень присвячено розвитку мистецтва та історії української літератури.

  “Все це теж фундаментальні результати, вкрай важливі для суспільства, для держави і для кожного з нас”, – підкреслює Загородній.

  Нові 19 та 20 томи “Енциклопедії сучасної України”

  В рамках прикладних досліджень Академії, особливо важливими є ті, що стосуються оборони і безпеки держави. Тут українські науковці мають результати абсолютно світового рівня, зокрема, використання технологій штучного інтелекту для керування безпілотними літальними апаратами (БПЛА). Частина з цих технологій вже використовується і впроваджується у Збройних Силах України.

  “Штучний інтелект потрібен тоді, коли БПЛА не може отримувати команди з керівного центру (а таке можливо через різні завади – радіозавади абощо), вкрай важливо, щоби безпілотник міг діяти автономно. Керування БПЛА в такому разі здійснює штучний інтелект. Великі напрацювання маємо і за іншими напрямами, у тому числі в галузі кібербезпеки”, – уточнює Анатолій Загородній.

  Завершуючи виступ в рамках питання про основні досягнення українських вчених у 2020 році, Анатолій Загородній пообіцяв, що висвітлення здобутків українських науковців буде продовжено. Президент НАН України анонсував більш конкретного обговорення розробок українських вчених та їх застосування. Цьому буде присвячена окрема пресконференція.

  “Розумієте, не можна сказати, що все це – досягнення саме останнього року. Це квінтесенція, результат робіт, які ведуться впродовж кількох років. І тішуся тим, що розробки науковців нашої Академії знаходять впровадження”, – підсумував він.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  “Авіалінії Антонова” перевезли партію гірничодобувного обладнання з Туреччини до країн Африки

  Авіакомпанія "Авіалінії Антонова" на літаках Ан-124 перевезла чотирнадцять одиниць гірничодобувного обладнання загальною вагою 216 тонн двома рейсами...

  На трасі Н-11 Дніпро-Миколаїв встановлюють огорожі типу “Нью-Джерсі” (фото)

  На Миколаївщині, на трасі Н-11 Дніпро-Миколаїв встановлюють бетонне парапетне огородження типу "Нью-Джерсі" висотою 90 сантиметрів.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  В запорізькому аеропорту встановили систему безконтактного скринінгу температури пасажирів

  У Міжнародному аеропорту Запоріжжя встановили інтелектуальну відеосистему безконтактного температурного скринінгу і визначення наявності або відсутності масок на обличчях пасажирів.

  Збройні сили випробували вітчизняні імітатори повітряної цілі Flying Target-1 (відео)

  Уперше у Збройних Силах України здійснено успішне випробування імітатора низьколітаючої повітряної цілі Flying Target-1.Передає Національний Промисловий Портал, з посиланням...

  Порт “Південний” з початку року обробив майже п’ять мільйонів тонн вантажів

  З початку 2021 року перевалка госстівідора морський торговельний порт "Південний" склала 4,695 мільйона тонн вантажів.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  Wizz Air відкриває чотири нові маршрути зі Львова

  Угорський лоукостер Wizz Air оголосив про запуск рейсів за чотирма напрямками з аеропорту Львів - у Меммінген (Німеччина), Неаполь (Італія), Варшаву і...

  В Одесі проведено обстеження та очищення дна на місці аварії танкера Delfi (фото)

  АМПУ власними силами провела водолазне очищення морського дна в Одесі на місці аварії танкера Delfi.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням...

  Україна та Угорщина погодили ремонт та будівництво прикордонних гідротехнічних споруд

  Українсько-угорська робоча група із захисту від шкідливої ​​дії вод погодила будівництво нових і реконструкцію ряду наявних гідротехнічних споруд з метою обводнення Берегівської...

  Зараз читають

  Миколаївський суднобудівний завод відремонтує катер “Скадовськ” ВМС України

  Миколаївський Суднобудівний Завод (МСЗ) отримав перемогу в переговорній процедурі на ремонт патрульного катера «Скадовськ» Військово-морських сил України.

  На трасі Н-11 Дніпро-Миколаїв встановлюють огорожі типу “Нью-Джерсі” (фото)

  На Миколаївщині, на трасі Н-11 Дніпро-Миколаїв встановлюють бетонне парапетне огородження типу "Нью-Джерсі" висотою 90 сантиметрів.

  Українські військові арсенали отримають 25 важких пожежних автоцистерн від вітчизняного виробника (фото)

  Військові склади та бази Збройних Сил України невдовзі отримають 25 важких пожежних автоцистерн АЦ-12-100 (6302)-252М на базі...

  Компанія “Лемтранс” інвестує $15 мільйонів в будівництво нового залізничного хабу на кордоні з Польщею

  Компанія "Лемтранс", найбільший приватний вагонний оператор України, інвестує близько 15 мільйонів доларів в залізничний логістичний хаб на...