У Тернопільському національному технічному університеті імені Івана Пулюя відкрито інноваційну лабораторію FabLab на базі Центру 3D технологій в рамках європейського проекту програми Еразмус+ “Створення мережі та інфраструктури підтримки молодіжного інноваційного підприємництва на платформі фаблабів” (акронім FabLab). Мета проекту FabLab полягає в створенні умов для розвитку інновацій та інженерної креативності, покращення працевлаштування студентів за допомогою взаємодії університету, бізнесу і промисловості на базі фаблабів. Координатором міжнародного проекту FabLab є Бекінгемширський новий університет (Великобританія).
Повідомляє Національний промисловий портал, з посиланням на прес-службу ТНТУ.
Церемонію відкриття першої у західному регіоні України лабораторії FabLab провели ректор університету Петро Ясній, проректор з міжнародного співробітництва Тетяна Вітенько та Другий Секретар Посольства Індії в Україні пан Брахата Сінг Бішту, представники іноземних університетів-партнерів з Опольського технічного університету (Польща) та Каунаського технологічного університету (Литва), представники з багатьох українських університетів, зокрема зі Львова, Івано-Франківська, Кривого Рогу та інших, викладачі та студенти ТНТУ.
Для навчального закладу Fablab має стати невід’ємною частиною інноваційної інфраструктури, сподіваємось на активне впровадження технологій створення прототипів, 3D друку та 3D моделювання у навчальний процес усіх спеціальностей та, зокрема, машинобудівного спрямування, — зазначив під час відкриття ректор Петро Ясній.
Науково-освітній інноваційний центр 3D технологій FabLab створено для налагодження взаємодії університету та промислових підприємств, стимулювання молодіжного підприємництва, підвищення якості підготовки фахівців, навчання студентів, аспірантів та творчої молоді міста Тернополя інженерним основам 3D моделювання та автоматизованого проектування, прототипування та 3D друку, теорії розв’язання винахідницьких задач, інноваційного маркетингу та проектного менеджменту, перепідготовки викладачів в галузі 3D моделювання та автоматизованого проектування, 3D друку та прототипування.
Лабораторія FabLab в ТНТУ обладнана, за співфінасування гранту ЄС, відповідно до вимог світової асоціації Fab Foundation, 3D принтерами, лазерним та фрезерним верстатами з числовим програмним керуванням, 3D сканером, які об’єднані з комп’ютерними станціями автоматизованої системи технологічної підготовки виробництва на базі сучасного програмного забезпечення, а також наборами електронного прототипування Arduino.
Лабораторія FabLab в ТНТУ є відкритою для усіх активних студентів та молоді, що мають ідеї для практичного вирішення на обладнанні FabLab.
Нагадаємо, що концепцію FabLab, в основі якї лежить ідея про персональне цифрове виробництво, винайшов науковий співробітник Масачусетського технологічного інституту Ніл Гершенфельд ще 20 років тому. З тих пір, ідея FabLab поширилась усім світом, особливу популярність здобула у таких європейських країнах як Франція, Данія, Іспанія та Великобританія, стрімко розвивається в Африці та Азії. FabLab являє собою широкий рух, відомий більше під назвою «відкритих лабораторій». Ці відкриті простори створені різними спільнотами, об’єднаними навколо спільних цінностей, обміну знаннями, ідеями та практиками. Їх створення супроводжується бурхливим розвитком новітніх цифрових технологій виробництва, що активно впроваджуються в життя.