9.5 C
Alba Iulia
Четвер, 28 Січня, 2021

Пішов з життя відомий вчений у галузі систем трубопровідного пневмотранспорту, геотехнологій та теплоенергетики Олексій Волошин

 • 15 грудня 2020 року на 70-му році пішов із життя відомий вчений у галузі систем трубопровідного пневмотранспорту, геотехнологій, теплоенергетики, заступник директора, завідувач відділу Інституту геотехнічної механіки ім. М.С.Полякова НАН України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премії НАН України ім. С.П.Тимошенка, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олексій Іванович Волошин.

  Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на пресслужбу Національної академії наук України.

  Олексій Іванович створив фундаментальну теорію двофазних потоків «газ – тверді частки» у полі дії віброаеродинамічних сил та механіки пневмотранспортування сипких матеріалів. На її основі сформовано новий напрям в галузі розроблення пневмотранспортного гірничого обладнання нового технічного рівня – створення малогабаритних, економічних, високоефективних вібропневмотранспортних машин безперервної та циклічної дії, які призначені для залишення порід у виробленому просторі шахт, у тому числі у вигляді бутових смуг високої щільності для забезпечення ефективного підтримання виїмкових штреків. Комплекси обладнання, оснащені ежекторними машинами безперервної дії, пройшли широкомасштабні випробування та рекомендовані до впровадження на підприємствах гірничодобувної промисловості України.

  У галузі геотехнологій під керівництвом О.І. Волошина та за його безпосередньої участі розроблено принципово нову методологію визначення раціональних технологічних параметрів ведення гірничих робіт у процесі відпрацювання похилих вугільних пластів. Вона вперше дала змогу комплексно враховувати зв’язок та взаємовплив 36 гірничо-геологічних та гірничотехнічних показників та факторів, які мають безпосередній чи побічний вплив на ефективність ведення гірничих робіт. Методологія реалізована у вигляді програмно-технологічного комплексу «Технологія стратегічного планування розвитку гірничих робіт» та дозволяє визначати раціональні технічні й технологічні параметри для кожної видобувної ділянки, які забезпечують збалансоване сполучення навантаження на очисний вибій, дотримання правил безпеки з максимально можливими економічними показниками роботи шахти. Широкомасштабна апробація технології на шахтах Західного та Центрального Донбасу показала її високу виробничу та економічну ефективність. 

  У галузі теплоенергетики розроблено математичну модель турбулентного руху неізотермічних нагрітих закручених газових потоків, які вміщують тверді частки, що горять, з урахуванням змін їхньої маси та теплообміну газової фази з фазою твердих часток і хімічних змін у газових потоках. На базі отриманих результатів розроблено новітню технологію спалювання низькосортного вугілля в котлах теплових електростанцій на основі використання високотемпературного термодинамічного реактора. Встановлено нові закономірності хімічних процесів у реакторі в частині визначення впливу дисперсного складу аеросуміші на швидкість запалювання та горіння; визначено хімічний склад продуктів реакцій, температуру та аеродинамічні характеристики реактора. 

  Для використання у ракетно-космічному комплексі та в інших галузях промисловості спільно з Державним підприємством «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» виконано комплекс робіт зі створення принципово нових, прецизійних засобів контролю герметичності порожнистих виробів, які працюють в умовах надлишкового тиску.

  Розроблено математичну модель оцінки герметичності порожнистих виробів на основі використання основних закономірностей молекулярно-кінетичної теорії з урахуванням взаємовпливу тиску, температури, об’єму та типу контрольного інертного газу. В результаті реалізації моделі створено прилад контролю герметичності за методом фіксованих об’ємів, який є найбільш досконалим засобом безбарокамерної перевірки герметичності за спадом тиску. Прилад дозволяє реєструвати малі градієнти тиску та температури.

  За багаторічну та плідну працю в гірничій галузі О.І. Волошина було нагороджено почесними знаками «Шахтарська слава» І, II, III ступенів. У 2012 році Європейською академією природничих наук його нагороджено орденом «Золотий орел з короною».

  Чимало сил та енергії Олексій Іванович віддавав науково-організаційній роботі. Був членом експертної ради Вищої атестаційної комісії України, спеціалізованої вченої ради Інституту геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова НАН України, Національного комітету України з теоретичної і прикладної механіки, директором науково-інженерного центру «Екологія-Геос» Українського відділення міжнародного центру наукової культури «Всесвітня лабораторія», академіком Транспортної академії України.

  Наукові та навчально-методичні праці О.І. Волошина застосовуються у навчальному процесі Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» для підготовки бакалаврів, спеціалістів та магістрів за напрямами «Інженерна механіка» та «Гірництво». Він був заступником головного редактора міжвідомчого збірника наукових праць «Геотехнічна механіка», членом редакційної колегії збірника наукових праць «Розробка родовищ», головою Державної екзаменаційної комісії Національного гірничого університету.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  “ArcelorMittal Кривий Ріг” за три роки відновив 40 локомотивів

  "ArcelorMittal Кривий Ріг" у 2018-2020 роках відновив 40 своїх тепловозів, в тому числі з заміною двигунів і...

  Літак Ан-178 для Перу очікує вітчизняні двигуни та імпортні комплектуючі

  Транспортний літак Ан-178, що наразі будується на ДП «Антонов» для поліції Перу очікує двигуни та імпортні комплектуючі.Про це...

  Міноборони очікує на проведення випробувань САУ “Богдана” вже найближчим часом

  Міноборони запропонувало "Краматорському заводу важкого верстатобудування" розпочати випробування колісної САУ "Богдана" вже найближчим часом.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Defence...

  «Мотор Січ» створить морську версію гелікоптера на базі Мі-2

  Акціонерне товариство «Мотор Січ» переробить гелікоптер Мі-2 у морську версію на замовлення Міноборони України.Про це написало видання Defense Express з...

  Катери «Слов’янськ» та «Старобільськ» отримають американські системи озброєння

  Патрульні катери типу Island «Слов’янськ» та «Старобільськ» Військово-морських сил України отримають американське озброєння.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на УМП.

  Поліція Полтавщини поповнилася позашляховиками «Renault Duster»

  Автопарк поліції Полтавщини поповнився 12-ма новими службовими автомобілями «Renault Duster».Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на УМП.Керівники...

  “Трансбалктермінал” перевалив рекордний обсяг зернових за рік

  "Трансбалктермінал", що належить агрохолдингу "Кернел" і працює в порту Чорноморськ, у 2019/2020 МР перевалив 6,3 млн тонн зернових вантажів, встановивши таким чином...

  В Одесі починають закупівлі електробусів особливо великої місткості

  Перший проєкт закупівлі електробусів в Одесі було розглянуто та схвалено сьогодні, 26 січня, на засіданні депутатської комісії міської ради з житлово-комунального господарства.

  Зараз читають

  У Полтаві розпочали виробництво залізничних та автомобільних цистерн

  Полтавський вагонобудівний завод Групи ТАС виготовив для оператора рухомого складу ТАС-Логістик 10 нових залізничних цистерн.

  Україна входить у трійку лідерів з експорту курятини до ЄС

  Україна залишається одним з найбільших постачальників м’яса курятини на ринок Європейського Союзу. Передає Національний Промисловий...

  Польща продовжує співпрацювати з Україною для ремонту винищувачів Міг-29

  Польща співпрацює з Україною по ремонту радянських винищувачів МіГ-29 зі складу національних повітряних сил.

  “Укрспецекспорт” імпортував 250 турецьких полімерних пістолетів SAR 9

  Держкомпанія «Укрспецекспорт» наприкінці 2020 року поставила в Україну 250 турецьких полімерних пістолетів Sarsilmaz SAR 9 калібру 9х19...