9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 24 Вересня, 2021

Пішов з життя відомий вчений у галузі систем трубопровідного пневмотранспорту, геотехнологій та теплоенергетики Олексій Волошин

 • 15 грудня 2020 року на 70-му році пішов із життя відомий вчений у галузі систем трубопровідного пневмотранспорту, геотехнологій, теплоенергетики, заступник директора, завідувач відділу Інституту геотехнічної механіки ім. М.С.Полякова НАН України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премії НАН України ім. С.П.Тимошенка, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олексій Іванович Волошин.

  Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на пресслужбу Національної академії наук України.

  Олексій Іванович створив фундаментальну теорію двофазних потоків «газ – тверді частки» у полі дії віброаеродинамічних сил та механіки пневмотранспортування сипких матеріалів. На її основі сформовано новий напрям в галузі розроблення пневмотранспортного гірничого обладнання нового технічного рівня – створення малогабаритних, економічних, високоефективних вібропневмотранспортних машин безперервної та циклічної дії, які призначені для залишення порід у виробленому просторі шахт, у тому числі у вигляді бутових смуг високої щільності для забезпечення ефективного підтримання виїмкових штреків. Комплекси обладнання, оснащені ежекторними машинами безперервної дії, пройшли широкомасштабні випробування та рекомендовані до впровадження на підприємствах гірничодобувної промисловості України.

  У галузі геотехнологій під керівництвом О.І. Волошина та за його безпосередньої участі розроблено принципово нову методологію визначення раціональних технологічних параметрів ведення гірничих робіт у процесі відпрацювання похилих вугільних пластів. Вона вперше дала змогу комплексно враховувати зв’язок та взаємовплив 36 гірничо-геологічних та гірничотехнічних показників та факторів, які мають безпосередній чи побічний вплив на ефективність ведення гірничих робіт. Методологія реалізована у вигляді програмно-технологічного комплексу «Технологія стратегічного планування розвитку гірничих робіт» та дозволяє визначати раціональні технічні й технологічні параметри для кожної видобувної ділянки, які забезпечують збалансоване сполучення навантаження на очисний вибій, дотримання правил безпеки з максимально можливими економічними показниками роботи шахти. Широкомасштабна апробація технології на шахтах Західного та Центрального Донбасу показала її високу виробничу та економічну ефективність. 

  У галузі теплоенергетики розроблено математичну модель турбулентного руху неізотермічних нагрітих закручених газових потоків, які вміщують тверді частки, що горять, з урахуванням змін їхньої маси та теплообміну газової фази з фазою твердих часток і хімічних змін у газових потоках. На базі отриманих результатів розроблено новітню технологію спалювання низькосортного вугілля в котлах теплових електростанцій на основі використання високотемпературного термодинамічного реактора. Встановлено нові закономірності хімічних процесів у реакторі в частині визначення впливу дисперсного складу аеросуміші на швидкість запалювання та горіння; визначено хімічний склад продуктів реакцій, температуру та аеродинамічні характеристики реактора. 

  Для використання у ракетно-космічному комплексі та в інших галузях промисловості спільно з Державним підприємством «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля» виконано комплекс робіт зі створення принципово нових, прецизійних засобів контролю герметичності порожнистих виробів, які працюють в умовах надлишкового тиску.

  Розроблено математичну модель оцінки герметичності порожнистих виробів на основі використання основних закономірностей молекулярно-кінетичної теорії з урахуванням взаємовпливу тиску, температури, об’єму та типу контрольного інертного газу. В результаті реалізації моделі створено прилад контролю герметичності за методом фіксованих об’ємів, який є найбільш досконалим засобом безбарокамерної перевірки герметичності за спадом тиску. Прилад дозволяє реєструвати малі градієнти тиску та температури.

  За багаторічну та плідну працю в гірничій галузі О.І. Волошина було нагороджено почесними знаками «Шахтарська слава» І, II, III ступенів. У 2012 році Європейською академією природничих наук його нагороджено орденом «Золотий орел з короною».

  Чимало сил та енергії Олексій Іванович віддавав науково-організаційній роботі. Був членом експертної ради Вищої атестаційної комісії України, спеціалізованої вченої ради Інституту геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова НАН України, Національного комітету України з теоретичної і прикладної механіки, директором науково-інженерного центру «Екологія-Геос» Українського відділення міжнародного центру наукової культури «Всесвітня лабораторія», академіком Транспортної академії України.

  Наукові та навчально-методичні праці О.І. Волошина застосовуються у навчальному процесі Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» для підготовки бакалаврів, спеціалістів та магістрів за напрямами «Інженерна механіка» та «Гірництво». Він був заступником головного редактора міжвідомчого збірника наукових праць «Геотехнічна механіка», членом редакційної колегії збірника наукових праць «Розробка родовищ», головою Державної екзаменаційної комісії Національного гірничого університету.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  У Миколаєві відремонтували рейдовий тральщик для ВМС України (фото)

  Після завершення ремонту на Миколаївському суднобудівному заводі до пункту постійного базування вийшов рейдовий тральник «Геничеськ» ВМС України.

  У Києві відкрили сучасний Урбан-парк (фото)

  На території Київського національного комплексу «Експоцентр України» (ВДНГ) відкрили першу частину спортивного кластера — Урбан-парк.Проєкт реалізується за...

  Перший корвет типу Ada приймуть до складу ВМС України у 2024 році

  Військово-морські сили України зарахують до складу новий корвет класу Ada вже у 2024 році.Про це в інтерв’ю армійським...

  На базі поромної переправи Орлівка-Ісакча створять річковий порт

  Інвестори та ініціатори запуску дунайської поромної переправи Орлівка-Ісакча мають намір в майбутньому перетворити поромний комплекс в річковий порт.Передає Національний...

  Оголошено тендер на реконструкцію аеропорту у Чернівцях

  Управління інфраструктури, капітального будівництва та експлуатації доріг Чернівецької ОДА оголосило тендер в системі Prozorro на реконструкцію аеродрому в міжнародному аеропорту Чернівці.

  У МОЗ анонсували виробництво вакцин проти грипу в України

  Заступник міністра охорони здоров'я – головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін повідомив, що в Україні збираються виробляти вакцину проти грипу.

  Ryanair планує агресивну експансію на українському ринку авіаперевезень

  Авіакомпанія Ryanair планує агресивну експансію в Україні, якщо буде підписано Угоду про Спільний авіаційний простір між Україною, Європейським Союзом і її державами-членами.

  “Південмаш” виготовить перший комплект шасі для літака Ан-178 до кінця жовтня

  ДП "Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова" має поставити перший комплект нових шасі для військово-транспортного літака Ан-178-100Р в кінці...

  Зараз читають

  Бразилія та Україна посилюватимуть співпрацю у виробництві сільськогосподарської техніки

  Бразильський бізнес бачить великі перспективи кооперації в можливостях, які відкриває Угода про асоціацію України з Європейського Союзу.Передає...

  “Антонов” розпочав стапельне складання другого Ан-178 за контрактом Міноборони України (фото)

  Після тривалої перерви з’явилася оновлена інформація щодо стану будівництва літаків, які були замовлені Міноборони наприкінці грудня 2020...

  Ryanair планує агресивну експансію на українському ринку авіаперевезень

  Авіакомпанія Ryanair планує агресивну експансію в Україні, якщо буде підписано Угоду про Спільний авіаційний простір між Україною,...

  Перший корвет типу Ada приймуть до складу ВМС України у 2024 році

  Військово-морські сили України зарахують до складу новий корвет класу Ada вже у 2024 році.