9.5 C
Alba Iulia
Середа, 14 Квітня, 2021

Україна отримає одне з найсучасніших і найбезпечніших у світі сховищ для відпрацьованого ядерного палива

 • Фахівці НАЕК «Енергоатом» відзначили високий рівень системи якості промислового виробництва та готовність виробничих потужностей компанії Holtec International (США) до виготовлення устаткування в рамках спільного проекту зі спорудження в Україні Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Про це президент Енергоатома Юрій Недашковський повідомив, підбиваючи підсумки перевірки готовності виробничих потужностей Holtec International, яку здійснила проектна група Енергоатома зі спорудження ЦСВЯП. Нагадаємо, ЦСВЯП будується для зберігання відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) з трьох українських АЕС: Рівненської, Южно-Української та Хмельницької. Запорізька АЕС має власне пристанційне СВЯП.

  З 1-го по 10 травня група фахівців Енергоатома на чолі із президентом Компанії відвідала заводи Holtec International, розташовані у США.

  Юрій Недашковський зазначив, що рівень оснащеності виробничих потужностей Holtec International очікувано відповідає лідерським позиціям цієї компанії на світовому ринку послуг із забезпечення зберігання відпрацьованого ядерного палива. «Ми дуже задоволені побаченим. Якість окремих елементів обладнання, які вже виготовлені американськими фахівцями на наше замовлення, переконливо свідчить, що Україна отримає одне з найсучасніших і найбезпечніших у світі сховищ для відпрацьованого ядерного палива», – наголосив президент Енергоатома.

  В рамках робочого візиту на підприємства Holtec International фахівці Енергоатома ознайомились з ходом реалізації українського замовлення на заводі у Пітсбурзі, де виготовляється устаткування для постачання замовникам.

  На заводі Holtec International у місті Оррвілл проектній групі Енергоатома зі спорудження ЦСВЯП презентували спеціалізоване виробництво, що виготовляє так звані «корзини», в яких розміщуються тепловиділяючі збірки з відпрацьованим ядерним паливом. Матеріал «корзин» (промислова назва «Метамік HT») та технологія його виробництва  є одним з «ноу-хау» компанії Holtec International, що дозволило їй зайняти провідне місце на ринку послуг із забезпечення зберігання відпрацьованого ядерного палива. Така «корзина» та цільнозварний двостінний контейнер з нержавіючої сталі, в який вона вкладається, забезпечують необхідну ізоляцію відпрацьованого палива від навколишнього середовища, і разом з радіаційно-захисним контейнером забезпечує ядерну та радіаційну безпеку при зберіганні відпрацьованого ядерного палива на багато десятків років.

  Завод у місті Камдені, де також перебували українські фахівці, є новоствореним виробництвом із сучасним металообробним устаткування, пов’язаним у автоматизовані технологічні ланцюжки, на якому виготовлятимуться захисні контейнери для зберігання ВЯП.

  Групі Енергоатома була надана вичерпна інформація стосовно системи якості, яка застосовується Holtec International на виробничих потужностях. Зазначена система відповідає міжнародним стандартам ISO, а також спеціальним вимогам, встановленим Енергоатомом для устаткування, важливого для безпеки. Система якості Holtec International дозволяє безперервно відслідковувати і задокументовувати весь процес виготовлення будь-якого виробу від замовлення вихідного матеріалу до відвантаження виробу замовнику. Компанія має кваліфікований персонал, як на рівні технологів, так і робітників, який має необхідний досвід у виготовленні та перевірці показників якості устаткування, подібного до того, що постачатиметься на замовлення Енергоатома для проекту ЦСВЯП.

  Як відомо, Holtec International є багатопрофільною компанією, яка виробляє устаткування як для АЕС, так і для теплових станцій на традиційному паливі. Основним напрямком діяльності компанії є розробка та постачання  технологій та устаткування для зберігання відпрацьованого ядерного палива промислових атомних реакторів. У цій сфері компанія є визнаним лідером. На ринку США, пов’язаному із забезпеченням зберігання відпрацьованого палива, компанія Holtec International займає більше 50% обсягів ринку, реалізує також багато проектів, пов’язаних із зберіганням ВЯП,  у інших країнах, зокрема , в Україні.

  Згідно із контрактом, укладеним з Енергоатомом, для ЦСВЯП Holtec International постачатиме спеціальне технологічне устаткування для поводження з відпрацьованим ядерним паливом за технологією, передбаченою у проекті будівництва ЦСВЯП, яка також розроблена Holtec International. Перш за все, це контейнери для зберігання та перевезення відпрацьованого ядерного палива, а також допоміжне устаткування для поводження з такими контейнерами, вага яких складає 150 – 170 тон.

  Довідка: Через відсутність власного сховища, Україна змушена кожен рік витрачати близько 200 млн дол. на оплату послуг з вивезення та переробки відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) на території Росії. Контракт на будівництво ЦСВЯП між Енергоатомом і переможцем відповідного тендеру компанією Holtec Internatinal був підписаний ще у 2005 році, проте з ряду причин, у тому числі через зміну політичної кон’юнктури проект довгий час був фактично заморожений. Реальна робота за цим проектом відновилася у 2014 році.

  12 жовтня 2016 року Кабмін виділив земельні ділянки загальною площею 45,2 гектара в зоні відчуження (Київська обл.) під будівництво ЦСВЯП.

  3 листопада 2016 року Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України  схвалила висновок державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки стосовно Попереднього звіту з аналізу безпеки ЦСВЯП.

  Контракт на будівництво сховища передбачає, що компанія Holtec International постачатиме спеціальне устаткування для сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива та його транспортування, а також  надасть Україні технології, що будуть застосовані, як на енергоблоках АЕС, так і при перевезенні ВЯП з АЕС  до ЦСВЯП, а також у самому сховищі.

  Holtec International поставить для ЦСВЯП 94 системи зберігання відпрацьованого ядерного палива; подальше виробництво цих систем зберігання відпрацьованого палива відбуватиметься в Україні. Меморандум, підписаний у 2015 році між Енергоатомом, Holtec International та харківським ПАТ «Турбоатом», передбачає передачу останньому технології Holtec з виробництва контейнерів для зберігання ВЯП системи HI-STORM. В документі зазначено, що можлива вартість послуг “Турбоатома” для компанії Holtec може досягти 200 млн дол. протягом наступних 10 років, включаючи близько 60 млн дол. вартості обладнання для проекту ЦСВЯП.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Установи Національної академії наук України представили свої розробки для сільського господарства та харчового забезпечення

  Установи Національної академії наук України в рамках участі у загальнонаціональних та міжнародних виставкових заходах представили власні розробки...

  Морський порт Чорноморськ в березні перевалив понад два мільйони тонн вантажів

  Морський порт Чорноморськ в березні 2021 року перевалив 2,15 мільйона тонн вантажів, що на 5,6% більше показників аналогічного періоду 2020 року.

  В Збройних силах України з’являться мобільні групи викладачів англійської мови

  На сьогодні армійські центри мовної підготовки можуть навчати 800 осіб на рік. Цього замало, тому цифру подвоять, а до військових частин направлять...

  ВМС України відпрацьовує застосування рухомих пунктів управління (фото)

  Для відпрацювання боротьби з ворожим РЕБ та радіокерованими фугасами окремий полк зв'язку Військово-Морських Сил ЗС України провів польове тренування.

  «ВК Система» представила модернізовану броньовану медичну машину на базі МТ-ЛБу (фото)

  Науково-виробнича компанія «ВК Система» представила броньовану медичну машину на базі МТ-ЛБу.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на УМП.

  ХКБМ закуповує комплектуючі для виробництва бронетехніки

  До двох десятків тендерів на закупівлю партій різних запчастин для бронетранспортерів БТР-4 були завершені (визначені переможці очікують укладання відповідних контрактів) у лютому-березні...

  Українська компанія розвиває доставлення вантажів з країн Європи до низки дніпровських портів

  Судноплавна компанія Argo Shipping, на додачу до виконання ряду рейсів до Європейських країн, планує здійснювати рейси з доставлення вантажів по Дніпру з...

  “Авіакон” модернізував гелікоптер Мі-8МТ для Сухопутних військ ЗСУ

  ДП "Конотопський авіаремонтний завод "Авіакон", що входить до складу ДК "Укроборонпрому", передало армійській авіації Сухопутних військ ЗС України відремонтований та модернізований гелікоптер...

  Зараз читають

  Спеціалісти КНУ імені Тараса Шевченка сприятимуть розвитку регіонів та ОТГ

  Київський національний університет імені Тараса Шевченка займатиметься освітнім розвитком об’єднаних територіальних громад України. Таку домовленість було затверджено в...

  Український ударний безпілотник Bayraktar TB2 вперше працював на сході України

  Український середньовисотний ударний безпілотний літальний апарат Bayraktar TB2 9 квітня 2021 року уперше працював на Сході України.

  ВМС України відпрацьовує застосування рухомих пунктів управління (фото)

  Для відпрацювання боротьби з ворожим РЕБ та радіокерованими фугасами окремий полк зв'язку Військово-Морських Сил ЗС України провів...

  Кабмін схвалив надання “Укравтодору” нових держгарантій на 10 мільярдів гривень

  Уряд України затвердив надання у 2021 році Агентству автомобільних доріг України ("Укравтодор") державних гарантій на 10 мільярдів...