9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 3 Грудня, 2021

У Довговолі на Рівненщині збудують вітроелектростанцію та завод з виробництва водню

На Володимиреччині біля села Довговоля (Рівненська область) планують будувати потужні вітрові енергетичні установки. Майбутній вітропарк «Володимирець» складатиметься з 12 інноваційних вітротурбін по 6 МВт кожна, загальною потужністю 72 МВт. Генератори буде розташовано біля села Довговоля Вараського району Рівненської області. А паралельно тут ще й збудують дільницю по виробництву водню.

Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Володимирець.City.

У березні 2021 року було представлено проєкт Дорожньої карти для виробництва та використання водню і в Україні. Наразі у Міністерстві енергетики за підтримки міжнародних партнерів розробляють Водневу стратегію України, повідомляє «Українська енергетика». Один із проєктів по виробництву водню інвесторам пропонують і на Володимиреччині.

Водень у вільному стані практично не зустрічається і виступає енергоносієм. На відміну від електрики, водень – джерело хімічної енергії. Він виробляється при використанні в нестабільних енергосистемах з використанням енергії сонця і вітру. Саме такий водень, який виробляється з відновлюваних джерел енергії, називають «зеленим», «чистим» або відновлюваним воднем.

Наразі водень у промислових масштабах виробляється з використанням викопного палива, тому майбутнє – за переходом на «чистий» водень. При цьому сьогодні сфера використання водню переважно у нафтопереробці, виробництві аміаку, метанолу та сталі значно розширилася.

blank

Його вже активно застосовують на транспорті (водневі двигуни давно ставлять на автобуси, автомобілі, трактори, катери), для опалення будинків (у сумішах з природним газом), в енергетиці (як акумулятори для зберігання відновлюваної енергії, а водень і аміак – в газових турбінах для підвищення гнучкості енергосистеми).

Наприклад, компанія Лавуазьє пропонує готові рішення на основі водню для готелів, домогосподарств, для парку вантажівок і катерів. Мова йде як про технології виробництва водню, так і водневі двигуни для транспортних засобів (автобусів, автомобілів), а також човнів і кораблів. В цей час спеціалісти впроваджують такі технології в декількох країнах – у Польщі, Мальті, Грузії.


Вітровий проєкт з виробництва «зеленого» водню в Україні, потужності якого побудують на півночі Рівненської області, анонсували у квітні 2021 року. Під час конференції «Перехід від «зеленого» тарифу до ринкових умов» проєкт представила компанія MCL, яка займається розробкою об’єктів генерації електричної енергії з ВДЕ.

Реалізацію проєкту саме в форматі «вітер – водень – аміак» фахівці презентували як розв’язання проблем пов’язаних з балансуванням, диспетчерськими обмеженнями та реалізацією переходу ВДЕ-генерації від «зеленого» тарифу до ринкових умов.

Спеціалісти MCL інформують, що прогнозоване виробництво вітрової електроенергії на Володимиреччині складатиме біля 230 ГВт-год. на рік.

За допомогою електричної енергії, яку вироблятимуть вітрогенератори у Довговолі, воду в промислових електролізерах розподілятимуть на кисень та водень. Далі отриманий «зелений» водень планують зріджувати та транспортувати споживачеві.

blank

Наразі девелопери проєкту проводять техніко-економічні розрахунки дільниці з виробництва «зеленого» водню, а саме обирають тип та потужність основного (електролізеру) та інфраструктурного технологічного обладнання (в т.ч. системи накопичення та зберігання електроенергії), триває вибір земельної ділянки з урахуванням оптимальної логістики.

Оскільки процес електролізу потребує значних обсягів води, наразі у двох потенційних локаціях, де планується розміщення майбутнього заводу, проводять гідрогеологічні дослідження запасів підземних вод.

Концепцією проєкту передбачено 100% реалізації «зеленого» водню. Таким партнером може бути, наприклад, ПАТ «Рівнеазот». Крім одного з основних українських підприємств із виробництва аміаку та аміачних добрив, опрацьовуються інші можливі варіанти реалізації водню, у тому числі – для ГТС України.

Фахівці компанії інформують, що розробку дільниці з виробництва «зеленого» водню проводять спільно з представниками кількох європейських компаній з виробництва електролізерів. Це дозволить перейти від теорії до вже реалізованої практики.

«Пакет будівництва вітропарку вже готовий. Зараз проводимо розрахунки ТЕО для дільниці з виробництва «зеленого» водню. Наразі перед нами важливий етап залучення стратегічного партнера для співфінансуванню даного проєкту», – уточнює Микола Герасименко, керівник MCL.

За оцінками спеціалістів компанії MCL, впровадження проєкту має відбутися протягом 2023-2025 років. Реалізація пілоту передбачається із залученням іноземного капіталу, тому команда активно працює над пошуком інвестиційних партнерів. Наразі проєкт реалізується за власні кошти MCL.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають