9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 31 Березня, 2023

У Чернівцях запустили підприємство з перероблювання сміття та виробництва палива (фото)

У Чернівцях евакуйоване підприємство з Харкова переробляє сміття на гранули – з них потім можуть робити побутові речі або плівки.

Передає Промисловий Портал з посиланням на Суспільне.

Також підприємці розпочали нову справу – побудували завод, на якому з гумових шин та пластику роблять газ та нафту. Для цього розробили нове обладнання, яке планують продавати у Європу. Наразі хочуть вийти на обсяги виробництва, які мали до війни.

“У великій сфері знайшли свою нішу”

У Харкові поруч з заводом, на якому працювало підприємство, були постійні обстріли. Засновник та директор компанії Олександр Поляков каже, працювати було неможливо, тому вирішили переїхати до Чернівців за програмою релокації. На десяти вантажівках перевезли все велике обладнання та змогли зберегти усіх працівників.

blank
Фото: Суспільне

Сировину купують у заготівельників та людей, які збирають її з магазинів чи на вулицях, фасують та у брекетах привозять на підприємство. Начальник з виробництва на переробному підприємстві Сергій Гончарук каже, цим займаються багато підприємців у Чернівцях.

“Зрозуміло, що логістично нам вигідніше брати матеріал з Чернівців, але, щоб мати приріст, то збираємо сировину з різних куточків України. Маємо клієнтів, з якими працювали у Харкові. Вони під нас виробляли матеріал, стараємося з ними контактувати”, – каже Гончарук.

Сировину зважують, дроблять та очищують від бруду й піску. За словами Гончарука, гранули – не кінцевий продукт. Їх теж передають на переробку, щоб виготовити різні речі: побутові засоби, пакети або плівки.

blank
Фото: Суспільне

Один мішок готових гранул важить до 26 кілограмів. На одному зі складів таких мішків – сотня. Сергій показує декілька маленьких гранул білого кольору – це гранули з пластикових пакетів, які потім знову можуть переробити на пакети. Сергій пояснює, що з прозорих гранул роблять плівку для теплиць, а різноколірні віддають на виробництво відер, тазів чи флаконів.

blank
Сергій Гончарук показує білі гранули – з них можуть виготовити пакети. Фото: Суспільне

За місяць на гранули переробляють до 300 тонн відходів. На одній зміні працює дев’ять людей. Надалі планують працювати у три зміни, що вийти на планові обсяги виробництва.

“Люди замовляють по 5-15 тонн гранул для свого виробництва. Ми у великій сфері знайшли свою нішу”, – каже Сергій.

Другий завод збудували у Чернівцях

З пластиком, який не можна переробити й повторно використати, працюють на іншому заводі – його збудували поблизу Чернівців. Там пластик не спалюють, а розкладають на елементи – газ, нафту та вуглець. Директор підприємства Олександр Поляков каже, збудувати завод вирішили, коли росіяни почали стріляти по нафтобазах – тоді зрозуміли, що країні потрібне паливо.

“На наших сміттєзвалищах газу й нафти більше, ніж в землі, – не треба копати. Пакування з-під чипсів, сосисок або гуму з шин не можна переробити на гранули. Їх викидають на полігон або спалюють. Наші фахівці самі спроєктували та розробили установку, яка їх розкладає. Таких в Україні вже десять”, – розповідає Поляков.

Сировину для розкладання підприємству привозять з шиномонтажів, які працюють поруч. Поляков каже, її віддають безплатно, інакше мали б захоронювати гуму в землі, а це шкідливо.

“Вони розуміють, що ці відходи не потраплять на смітник, а з них вийде корисний продукт. Так само й з пластиком. Але сировина має бути посортована”, – говорить підприємець.

Поляков каже, на підприємстві виробляють чисте паливо, яке можна переробити на бензин чи дизель, але воно коштує вдвічі дешевше. В Україні вже мають клієнтів, які будуть його купувати. Це виробники харчової продукції – соків, пива, консерв, а також котельні.

blank

На заводі працює майже десять людей. Землю орендують у приватного підприємця. За рік самостійно підготували ділянку, проклали гравій та змонтували обладнання. За словами Полякова, ділянкою задоволений, бо на ній можуть дотримуватися усіх екологічних та пожежних норм.

Головний конструктор Іван Воронченко каже, що під час переїзду на Буковину вони забрали з собою установку, яка працювала в Запоріжжі. Її розробили ще у 2018 році. Зараз закуповують матеріали, щоб виробляти нове вдосконалене обладнання. За словами Полякова, наразі планують серійне виробництво, щоб продавати його у Європу. Для цього пройшли сертифікацію й перевірку у лабораторіях.

“Хочемо успішно продавати та розв’язати їхню проблему зі сміттям. Також хочемо поставити багато таких установок по Україні. Тоді зможемо переробляти не лише наш пластик – нехай Європа нам платить за переробку. Це буде наша енергонезалежність”, – каже директор.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають