9.5 C
Alba Iulia
Середа, 19 Січня, 2022

Під Дніпром побудують міні-завод з утилізації небезпечних відходів

В промзоні села Партизанське, що під Дніпром, збираються будувати невелике підприємство з утилізації небезпечних відходів, в тому числі ртутних ламп.

Одним з інвесторів цього міні-заводу виступає Голова громадської ради при Державній екологічній інспекції в Дніпропетровській області Тетяна Лампика. У прес-центрі Забеби Тетяна Лампика розповіла про підприємство, яке збираються будувати під Дніпром, передає Національний промисловий портал.

У якості не активіста-еколога я вперше в цій студії, – сказала Тетяна. – Я одна з інвесторів, і розповім абсолютно все, що стосується об’єкта, адже в рамках нового закону і екологічного спрямування необхідна дискусія між бізнесом і суспільством.

Ідея відкрити підприємство, де будуть перероблятися відходи 1,2 і 3 класу небезпеки, виникла в 2014 році, але до кінця 2016 року ліцензійних умов не було. Ці роки ми вважали, вивчали ситуацію в країні, дивилися, що відбувається в законодавчому полі .

За останні роки в країні видано до 300 ліцензій, 90% з них, за словами Тетяни Лампік, були липовими, тобто підприємства, які отримали ліцензії не мали потужностей для переробки небезпечних відходів. Одна і та ж майданчик могла використовуватися під кілька ліцензій. Як наслідок – по всій Україні знаходили відходи – пестициди, лампи, біовідходи, які перевізники просто висипали на звалищах, в промзонах, а часом і просто на узбіччях доріг.

У 2017 році ми почали розробляти проект, сьогодні він практично закінчений, але подавати його на сертифікацію не було сенсу в зв’язку з вступом в силу закону про ОВС (оцінка впліву на довкілля). Треба виконувати процедуру, частиною якої є громадські слухання. З учорашнього дня висить повідомлення про планову діяльності в реєстрі ОВС. Там є інформація про проект. Якщо відкрити повідомлення, то в кінці дано координати міністерства, і туди вже можна подавати зауваження, пропозиції, питання. 20 днів повідомлення буде висіти в реєстрі. Потім міністерство призначить громадські слухання. І це вже буде відкрите спілкування, де кожен зможе задати питання.

Довго вибиралася промисловий майданчик. Це буде завод в мініатюрі, який займе територію близько 2 соток. Буде стояти обладнання з утилізації відходів 1,2, 3 класу небезпеки. «Утилізувати будемо все, крім батарейок. В Україні сьогодні немає підприємств з утилізації, відходи мігрують, їх закопують. Дніпро і область – промисловий центр і має бути таке підприємство. Ртутні лампи відносяться до першого класу небезпеки, але їх періодично знаходять на смітниках. Установка за 8 годин переробляє 100 ламп і за 2 місяці всі відходи, які сьогодні зберігаються навіть в школах, будуть перероблені. Але основне, що перероблятиме завод – промислові відходи 3 класу небезпеки – все що забруднено нафтопродуктами, залишки лаків, фарб, емульсії, то, що залишається на виробництві – шлами, шлаки, рідкі побутові відходи і т.д. На підприємстві буде створено до 30 робочих місць, практично всі буде автоматизовано. Саме підприємство буде відкрито в промзоні з дотриманням всіх санітарних норм. Відстань до станції Балівка – 1000 метрів, до Партизанського – 1000 метрів, – сказала Тетяна Лампика.

blank

Чим збираємося пакостити? Технологічний процес передбачає, що відходів не буде. Буде стояти установка термічного знищення відходів, яка при 1500 градусів буде знищувати залишки відходів. Там передбачена система допалювання, щоб не оброблялися діоксини. Про висоту труби – проектанти запроектували до 50 метрів, хоча за розрахунками до 20 метрів. Фактично на виході буде пар. Ми зможемо виробляти також тепло або електрику.

Відходів практично не буде. Залишки від утилізації ламп – 4 клас відходів і як вторсировина може використовуватися при укладанні доріг. Чи можемо віддати дорожникам.

Чому Партизанський. На ринку є ліцензіати, які маючи ліцензії на перевезення, зберігання, демпінгують на все торгах – їм все одно, яка ціна, адже вони не мають потужностей. З логістики вигідніше Партизанське – між Дніпром і Каменським. Здавати відходи на утилізацію – це повинно бути вигідно і підприємствам. Процес законодавчо повинні налагодити – близько 30 підприємств без потужностей були в минулому році позбавлені ліцензії, в цьому році перевірки триватимуть. У тому числі з виїздом комісії на місце.

Вартість проекту і устаткування – до 5 млн грн. У нас основне завдання – будівництво ливневки і бетонування майданчиків – так передбачено ліцензійними умовами. Система моніторингу буде коштувати близько мільйона – повітря, грунту і санзони. Я буду наполягати на електронному моніторингу. Хочу звернути увагу, що електронний моніторинг – моя ініціатива. Зазвичай роблять проби. Законом передбачено, що підприємства повинні укласти договір з лабораторією і раз в квартал робити проби. Але спокійніше, якщо буде електронний моніторинг, дані якого будуть передаватися на відкритий сайт. Що стосується Партизанського, в бюджет надійде податок, за попередніми розрахунками, до мільйона грн на рік, – сказала Тетяна Лампика.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають