9.5 C
Alba Iulia
Понеділок, 11 Грудня, 2023

Нестероїдні протизапальні засоби та їх використання

Біль – це природна реакція організму та один з основних елементів його захисної функції. Але, крім того, біль є проблемою, що впливає на якість життя та працездатність людини. Впоратися з ним допомагають аналгетичні засоби, такі, як нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП).

НПЗП (або нестероїдні протизапальні засоби, НПЗЗ) — це група лікарських препаратів, які мають знеболюючий, жарознижувальний та протизапальний ефект. Термін «нестероїдні» (тобто ті, що не містять гормонів у складі) у назві підкреслює їхню відмінність від засобів, що володіють і іншими (іноді небажаними і навіть небезпечними) властивостями гормонів. Головний механізм дії НПЗЗ — уповільнення процесу утворення простагландинів (речовин, які сприяють розвитку болю та запалення).

Найбільш поширені види таких засобів: аспірин, анальгін, диклофенак, ібупрофен та кетопрофен. Лікарські препарати цієї групи зазвичай випускаються у вигляді таблеток та капсул, розчинів для ін’єкцій, а також як різноманітні гелі та мазі. Більшість таких продаються без рецепта. Широка поширеність також пояснюється відсутністю побічних ефектів, наприклад звикання, седації або впливу на увагу, на відміну від опіатів.

Вищезгаданими препаратами лікують велику кількість захворювань, наприклад:

  • запальні захворювання суглобів (ревматизм, ревматоїдні артрити, хронічний подагричний артрит);
  • дегенеративні захворювання (остеоартрози та остеохондрози);
  • захворювання позасуглобових тканин (тендовагініт, бурсит, ревматичне ураження м’яких тканин);
  • посттравматичний больовий синдром, післяопераційні болі;
  • гострі напади подагри;
  • інфекції ЛОР-органів;
  • мігрень та головний біль напруги.

Місцеве (зовнішнє) застосування призначається у випадках травмування сухожиль, зв’язок, м’язів і суглобів (для зняття болю та запалення при забитих місцях, розтягуваннях та вивихах, після переломів та при спортивних травмах), а також при локалізованих формах ревматизму м’яких тканин. Гелі-анальгетики з охолоджуючим або зігріваючим ефектом часто використовуються проти болю в спині (особливо в ділянці попереку), м’язах і суглобах (наприклад, колінному), а також при невралгії та остеохондрозі. До складу таких гелів часто включають речовину левоментол, яка має охолоджуючий ефект та допомагає ібупрофену глибше проникати у тканини, а також стимулює кровообіг.

Перед початком курсу лікування будь-якими протизапальними препаратами, слід звернутися до фахівця, який призначить терапію відповідно до захворювання та особливостей організму.

Останні новини:

Зараз читають