9.5 C
Alba Iulia
Середа, 1 Лютого, 2023

Як перевірити якість оцинкованої сталі?

Оцинкована сталь — практичний, довговічний і доступний за вартістю матеріал. Особливе покриття зі сплаву цинку робить сталь стійкою до корозії, навіть якщо вона експлуатується в умовах високої вологості, крім того, її можна обробляти різними методами, включаючи вальцювання, згинання, витягування, штампування та інші механічні навантаження.

Параметри оцинкованої сталі

ГОСТом визначені марки цинку, які можуть використовуватися для оцинковки сталі – Ц1 і Ц0, додатково в цинковий став можуть додаватися також свинець, алюміній і інші метали для додання матеріалу певних властивостей.

Марку цинку, і метод виробництва оцинкованого листа вказують у маркуванні готової продукції. Оцинковану сталь ділять на наступні категорії:

 • ХШ — листи холодного штампування;
 • ХП — листи холодного профілювання;
 • ПК — листи під фарбування (нанесення полімерного покриття);
 • ОН — листи загального призначення.

Також сталеві листи можуть відрізнятися за ступенем витягнення, від якої залежить сфера та умови експлуатації оцинкованого металу:

 • Г — глибоке;
 • Н — нормальний;
 • ВГ — досить глибоке.

Оцинкований лист виробляють з низьковуглецевої холоднокатаної сталі. Якість поверхні регламентовано ГОСТ. Один з важливих показників — товщина захисного покриття з цинку, яка може відрізнятися в межах одного аркуша. Для визначення різнотовщинності листової оцинкований прокат маркують індексами:

 • НР — для виробів нормальної різнотовщинності;
 • УР — для листів зі зменшеною різнотовщинністю.

Товщину цинкового шару вимірюють в мікрометрів (мкм):

МаркуванняТовщина цинкового покриття
П40-60 мкм
118-40 мкм
210-18 мкм

Згідно ГОСТ, оцинкована сталь повинна відповідати наступним механічним параметрам:

ХарактеристикаЗначення
Тимчасовий опір на розрив255-410 спа (для сталі класу витягнення ВГ) 270-490 Мпа (сталь класу Г) 300-490 Мпа (клас сталі Н)
Відносне подовженняПонад 20% (для листів ПК і ХМ, товщиною менше ніж 0,7 мм) менше ніж 30% (для листів ХШ товщиною понад 2 мм)
Глибина сферичної лунки6,9-11,7 мм

Промислова оцінка якості оцинкованої сталі

Готові оцинковані листи металу сортують по класах товщини, виду, габаритних параметрів і категоріям витягнення. При цьому, як мінімум один рулон або 6% сталевих оцинкованих листів з партії в обов’язковому порядку відчувають на предмет відповідності заявленим якісним характеристикам, в тому числі:

 1. Проводять зовнішній огляд для визначення якості поверхні сталевого листа (без застосування оптичної техніки);
 2. Перевіряють лист на розтягнення, перегин, щільність зчеплення металу з цинковим покриттям і витягування сферичної лунки;
 3. Визначають разнотолщинность і питома вага захисного цинкового покриття;
 4. Аналізують мікроструктуру готової продукції.

Перевірка якості оцинкованого металу при покупці

Кінцевий споживач перед покупкою оцинкованої сталі може визначити її якість виключно зовнішнім оглядом. Варто враховувати, що поверхня листів обов’язково повинна бути гладкою, рівною, без тріщин і інших механічних дефектів.

Для деяких марок оцинкованого металу (листів холодного штампування ХШ, профільованої на спеціальному профілезгинальному обладнанні сталі ХП, сталі загального призначення ОН) наявність плям, шорсткостей і напливів вважається допустимим.

Для всіх інших типів оцинкованого металу дефекти у вигляді напливів плям, шорсткості і зазубрин не допускаються. Сталь, призначена для фарбування полімерним барвником (ПК), повинна бути без дефектів і тріщин. Наявність тріщин на захисному покритті знижує не тільки якість оцинкованої сталі, але і виготовлених з неї виробів, в тому числі профнастилу.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають