Ткацьке ательє Vandra Rugs ховало вовняні бобіни й килими від окупантів на Херсонщині та змогло вивезти обладнання на Франківщину.
Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на ШоТам.
Вовняні килими Лариси Боден встеляють у 30 країнах світу. Щоб не співпрацювати з окупантами, каховська компанія Vandra Rugs на Херсонщині переїхала ткати до Косова.
«Кожен килим – це індивідуальне замовлення. Тут використовують кілька відтінків вовни, але вона вся нефарбована. Шкіра вівці, яка присутня в ньому, також не була оброблена, не фарбована, натурально вичинена», — розповідає засновниця ткацького ательє Vandra Rugs Лариса Боден.
Лариса 15 років керувала ткацьким ательє на Херсонщині. Коли ж окупанти зняли наші стяги – команда сховала килими у гаражах.
А згодом хитрощами вивезла з міста частину обладнання. На ворожих блокпостах схитрували, що перевозять речі китайській ткалі.
«Тому що у них дружня країна – Китай, і мені буде легше в подальшому розмовляти. Вони думали, що особові речі – комп’ютери, а в мене – хлам! Говорю: «Я в шоці. Я перевізник, я такого ще не бачив». «А де ж ваша прописка?» «Я водій-міжнародник. Машина – це моя хата. В мене прописки немає», — згадує Олександр Масловський, виконувач замовлень Vandra Rugs.
Тож вже влітку Vandra Rugs взялася ткати вовняні орнаменти у Косові. 10 працівників перевезли з Каховки, стільки ж залучили містян.
«Коли нашу Каховку звільнять, ми будемо товаришувати. Вони будуть приїздити до нас, на наше підприємство. Ми, звичайно, будемо їздити сюди», — каже ткаля Vandra Rugs Юлія Зубок.
Щоби примножувати фахівців, Лариса планує викладати ремесло в Косівському інституті. Адже мріє, щоб українські килими стали справжнім надбанням нації.
«Поки Крим не буде наш, ми не плануємо повертатися на південь. Я буду розглядати варіанти, щоб повернути виробництво і на півдні України, і залишити виробництво тут, в Косові», — Лариса Боден, засновниця ткацького ательє Vandra Rugs.