9.5 C
Alba Iulia
Понеділок, 12 Квітня, 2021

Відео: Європейський досвід реалізації проектів міні-ГЕС для Закарпаття

 • Автономна провінція Південний Тіроль славиться не тільки неймовірними природними ландшафтами, розвинутою туристичною інфраструктурою та цілющим альпійським молоком, але й розгалуженою промисловістю.

  Про це повідомляє Національний промисловий портал, з посиланням на Закарпатський Кореспондент.

  Щоб забезпечити усі потреби провінції, у електроенергії основний акцент зроблено на використанні відновлюваних джерел природи і, зокрема, водних ресурсів. За словами експертів, в Італії ГЕС працюють із дуже високим ККД і надзвичайно поширені. Так, у регіоні Південний Тіроль є понад 1000 станцій.

  Серед провідних місцевих компаній у галузі гідроенергетики є фірма EN-CO, якою реалізовано вже понад 50 проектів у Тіролі, Австрії, Швейцарії, Туреччині, Греції, інших європейських країнах та навіть у Південній Америці.

  Гідроенергетика у нас, у Тіролі, відіграє дуже важливу роль. Маючи дійсно велику кількість ГЕС, ми можемо забезпечити наш регіон повністю альтернативною електроенергією. Це значить, ми виробляємо електроенергію «дружнім» до природи способом. В Європі гідроенергетика також є важливою, оскільки країни ЄС намагаються перейти повністю на відновлювальні джерела електроенергії. Тут побачили та зрозуміли, маючи досвід з минулого, як великі електростанції, наприклад, вугільні ТЕС, обтяжують навколишнє середовище, – розповідає Матіас Штайндл, технічний керівник фірми EN-CO, що спеціалізується на гідроенергетиці.

  Фото: zak-kor.net

  Біолог Курт Кустачер уже десятки років працює в галузі гідроенергетики і проводить оцінку навколишнього середовища, а саме для будівництва ГЕС, водовідводів і системи штучного засніження гірських схилів для курортів.

  Фото: zak-kor.net

  Ми знаходимося у гірському районі з достатньою кількістю опадів, річок. Тож як ми можемо залишити всю цю воду без економічного використання просто текти? Я вважаю, що це відновлювальні джерела енергії, які постійно поповнюються, при цьому не використовуються інші природні ресурси (викопні). Тому наполягаю на тому, що вода є відновлювальним джерелом енергії. Крім того, кожна кВт година виробленої енергії ГЕС економить нам викиди СО2 та викопні копалини, – каже експерт.

  Курт Кустачер каже: Якщо в Європі ГЕС демонтуються, то в нашому регіоні такого точно немає. У нас нові ГЕС будуються відповідно до нових вимог та потреб навколишнього середовища.

  На мою думку, як раніше, так і в майбутньому гідроенергетика залишиться важливим джерелом електроенергії. Звичайно, у минулому було допущено багато помилок, будували великі водосховища, перекриваючи цілі долини, будували дамби на річках, які блокували протік води. Наразі відходимо від таких схем. На сьогодні переважно будують гідроелектростанції дериваційні, які не перешкоджають природньому протоку води у річках. Так, як ви бачите на прикладі, – вода протікає і далі собі тече рибоходом, завдяки чому риба може ним піднятися вверх і потрапити вниз по течії.

  Курт Кустачер: Це я можу пояснити лиш таким чином: такі країни відстали в розвитку, будівництві ГЕС, використанні водних ресурсів на десятиліття, тому тепер мають справу з новими цінами та викликами на ринку електроенергії. Зараз виникає потреба використовувати водні ресурси. Можливо, раніше це було важко, зокрема через політичну ситуацію у цих країнах. Однак я не думаю, що вони виробляють більше електроенергії або використовують більше природніх ресурсів, ніж ми тут в альпійському регіоні. Тим паче, водні ресурси ми використовуємо протягом багатьох десятиліть. У нас набагато менше залишилося водних ресурсів, які б могли використовувати. Тому й така статистика щодо будівництва нових ГЕС у Європі.

  Фото: zak-kor.net

  Курт Кустачер: З екологічної точки зору дериваційні станції впливають набагато менше на навколишнє середовище, ніж руслові. Тобто протічним станціям надається перевага над станціями з дамбами, в яких накопичується велика кількість води і при її скиді завдається шкода рибі.

  Курт Кустачер: Проблеми з відтворенням водних мікроорганізмів та риб можливі в тому випадку, якщо при будівництві міні-ГЕС не враховуються санітарні норми води та рибоходи. Як ми бачимо, на цій станції є фіксована кількість санітарної норми води, яка не змінюється протягом усього року, і так само вода тече по рибоходу.

  Наприклад, якщо в потічку тече 1000 літрів води, то в процентному відношенні до загальної її кількості визначається санітарна норма потреба для рибоходу. Наприклад, 150 літрів, які є фіксованими протягом усього року. Тобто можна використовувати 850 літрів води. Ці обрахунки зроблені не узагальнено, а конкретно для кожної водойми окремо. Це залежить від видів риб, що живуть у водоймі, морфологічного складу дна річки, тобто це пісок, каміння, як ведуть себе риби – швидко чи повільно плавні… Цю оцінку робить рибний біолог, що в подальшому приймається до уваги при видачі дозволу на будівництво ГЕС.

  При будівництві ГЕС усе повинно бути враховано. Думка про те, що при будівництві ГЕС не буде риби, є невірною при умові, що збережуться природні умови для їх існування: розмноження і мігрування.

  За словами експертів, сучасні станції не змінюють якість води, а автоматизація їх роботи дозволяє оперативно вирішувати будь-які неполадки.

  Курт Кустачер: У випадку, якщо у санітарну норму води потрапляють забруднені стоки (наприклад, від фермерського господарства), це створює проблему; зокрема потрібно ставити очисні споруди. Тому що вода повинна бути однакової якості як перед водозабором, так і повністю до станції та після неї.

  Матіас Штайндл: Перевага наших станцій у тому, що їх робота повністю контролюється завдяки нашій системі управління автоматизації. У нашій системі передбачені різні види сповіщень. У випадку збоїв у роботі, власнику станції відправляється сповіщення про стан роботи станції, завдяки чому він може вжити необхідні заходи для усунення неполадок.

  Фото: zak-kor.net

  Розуміючи економічні переваги гідроенергетики, підтримують будівництво гідроспоруд і навіть беруть безпосередню участь у цьому процесі і місцеві громади.

  Завдяки малим ГЕС ми забезпечуємо електроенергією гірські долини, що дає нам можливість зекономити кошти на будівництві електромереж в горах, – каже Адольф Денгг, проектант інженерного бюро в області гідроенергетики з міста Брунек, Італія.

  Фото: zak-kor.net

  У 80-х роках ціни на нафту були дуже високими, тому стимулювався розвиток альтернативної енергетики в Італії. Діяло багато великих енергетичних консернів, які використовували гідроенергетику (великі ГЕС) і при цьому регулювалися виключно державою. Оскільки ці великі ГЕС були вже застарілими, держава дала можливість новим забудовникам розвиватися у сфері малої енергетики, використовуючи при цьому новітні технології, які дали змогу з маленькою кількістю води виробляти більшу кількість електроенергії, – розповів Курт Кустачер

  Курт Кустачер: Крім того, була дана можливість отримання фінансування. Вартість за електроенергію, вироблену такими станціями, сплачувався і до цих пір сплачується за так названим «зеленим тарифом». Це означає, що альтернативна енергетика, а також вартість електроенергії регулюється на європейському ринку цін. 2/3 складової ціни становить зелений тариф, 1/3 – вартість електроенергії. Залежно від розміру ГЕС ціни за зелений тариф (зелений сертифікат) складали від 15-20 центів, додатково оплачувалася ціна за електроенергію в розмірі 7-8 центів. Тобто в загальному 20-25 центів за 1 кВт год виробленої енергії. Такі тарифи діяли до 2012 року, – розповів Курт Кустачер.

  На сьогодні, після того, як ціни на ринку електроенергії впали через використання альтернативної енергетики до 5-6 центів за кВт год, вартість зеленого сертифікату на сонячні та гідроелектростанції знизилася залежно від величини до 8-9-12 центів. Тобто в загальному вартість складає 14-18 центів.

  За словами провідних експертів, які сьогодні працюють у Швейцарії, Італії, Греції, Австрії та інших розвинутих країнах, хороші перспективи розвитку гідроенергетики має і Закарпаття.

  Хоч Закарпаття є в 2 рази більше, ніж Південний Тіроль, однак тут є дуже мало (лише декілька) побудованих ГЕС. Тому потенціал в сфері гідроенергетики дуже великий, – зауважив Адольф Денгг.

  Нещодавно гідроенергетичні можливості Закарпаття оцінювали словацькі та українські водники. Зустріч Уповноважених України та Словацької Республіки відбулась у рамках виконання Угоди між урядами двох країн з питань водного господарства на прикордонних водотоках. У рамках свого візиту делегація оглянула й гідротехнічні споруди Закарпаття, зокрема й міні-ГЕС Шипіт та Шипіт 2. За словами водників, такі об’єкти при грамотному проектуванні можуть бути прикладом, а в подальшому експлуатацією водних ресурсів можна досягти позитивного результату.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  «Океан» розпочав роботи зі створення нового затвору для найбільшого в Україні сухого доку (фото)

  Суднобудівний завод «Океан» розпочав роботи зі створення нового затвору сухого доку, який є найбільшим на материковій частині...

  Благодійники подарували ЗСУ броньований позашляховик (фото)

  Підприємці-благодійники з Черкащини, які представляють компанію LNZ Group, передали українській армії броньований позашляховик.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на АрміяInform.

  Кабмін схвалив надання “Укравтодору” нових держгарантій на 10 мільярдів гривень

  Уряд України затвердив надання у 2021 році Агентству автомобільних доріг України ("Укравтодор") державних гарантій на 10 мільярдів гривень і перелік проєктів, на...

  Український ударний безпілотник Bayraktar TB2 вперше працював на сході України

  Український середньовисотний ударний безпілотний літальний апарат Bayraktar TB2 9 квітня 2021 року уперше працював на Сході України.Передає Національний Промисловий...

  Кабмін схвалив основні показники Державного оборонного замовлення на три роки

  Уряд України схвалив основні показники Державного оборонного замовлення на три роки.Про це повідомила пресслужба Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості...

  “Укрзалізниця” з початку року прискорила загальний оборот вантажних вагонів на 17,5%

  "Укрзалізниця" в першому кварталі 2021 року прискорила на 17,5% загальний оборот вантажних вагонів - середній час, що витрачається вагоном на одне перевезення.

  “Західний контейнерний термінал” у Тернополі почав відправляти контейнерні поїзди до Польщі

  "Західний контейнерний термінал", який розташований в Тернополі, у 2021 році налагодив регулярне сполучення з польською інтермодальною мережею.Передає Національний Промисловий...

  ДТЕК використовує дрон-кулю для інспекції виробництва

  В результаті співпраці Innovation DTEK, ДТЕК Енерго і DroneUA, захищений дрон Elios 2, вироблений швейцарською компанією Flyability, був успішно протестований і введений...

  Зараз читають

  П’ятий екіпаж катера Island готовий до відправки на навчання у США

  П’ятий екіпаж патрульного катеру Island готовий до виряджання у США на навчання.Передає Національний Промисловий...

  “Укравтодорі” представив трирічний план трансформації за європейським зразком

  Глава "Укравтодору" Олександр Кубрак представив в ДП "ДерждорНДІ" план трансформації на 2021-2023 роки.Передає Національний...

  Спеціалісти КНУ імені Тараса Шевченка сприятимуть розвитку регіонів та ОТГ

  Київський національний університет імені Тараса Шевченка займатиметься освітнім розвитком об’єднаних територіальних громад України. Таку домовленість було затверджено в...

  В Україні легалізували виробництво та продаж медичного канабісу

  Кабінет міністрів ухвалив постанову, згідно з якою деякі медпрепарати на основі канабісу більше не входять до переліку...