9.5 C
Alba Iulia
Вівторок, 3 Серпня, 2021

В Україні створять систему електронної торгівлі біопаливом

 • Сектор біоенергетики в Україні постійно збільшується. За даними Біоенергетичної асоціації України, виробництво біопалива і відходів щороку зростає на 38%, а загальне постачання первинної енергії з біопалива та відходів – на 26%.

  У той же час ринок біопалива в Україні досить неоднорідний: немає єдиної біржі для продажу й купівлі сировини, а також фіксованих стандартів сертифікації. Енергетики пропонують створити єдину систему електронної торгівлі, яка сформує навколо себе ринок біопалива.

  У серпні 2017-го уряд ухвалив нову Енергетичну стратегію. Відповідно до неї, споживання вугілля поступово падатиме, а використання альтернативної енергії зростатиме. За прогнозами, у 2035 році рівні споживання вугілля та біопалива зрівняються.

  Фото: Радіо Свобода

  Для того, аби стимулювати ринок біопалива, енергетики пропонують створити єдину електронну систему торгівлі біопаливом усіх видів (біржу) і затвердити її на законодавчому рівні.

  Над законопроектом працюють Міністерство економічного розвитку і торгівлі спільно із U.S. Agency for International Development (USAID), Біоенергетична асоціація та Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України.

  Автори законопроекту очікують його зареєструвати на початку 2018 року, ухвалити в другій половині наступного року, а систему запустити з початку 2019-го.

  Оператор системи має забезпечувати її функціонування, не повинен здійснювати заготівлю, виробництво, транспортування, постачання і торгівлю біопаливом.

  Натомість агентство Держенергоефективності буде затверджувати ціни на послуги оператора, накладати адміністративні штрафи на оператора та учасників системи у випадку порушення ними їхніх зобов’язань.

  Сьогодні біопаливом торгують на аукціонах з продажу необробленої деревини та через систему ProZorro. У першому випадку – торги відбуваються раз на квартал і призначені виключно для деревини. У системі ж ProZorro здійснюються лише публічні закупівлі (для державних і комунальних підприємств).

  Григорій Гелетуха прогнозує, що, відповідно до литовського досвіду, з цінами на біопаливо відбудеться дві зміни: спочатку вони вирівняються, а потім навіть дещо впадуть:

  Зараз в одному місці можна купити тонну дерев’яної тріски за 500 гривень, а в іншому – за 1500. Немає мірила, яка ціна правильна, а система допоможе встановити ринкову ціну. Після цього, внаслідок конкуренції, ціна знизиться. У Литві вартість упала на 20%.

  Система допоможе встановити ринкову ціну. Ціна знизиться, – додав Григорій Гелетуха.

  Система також має вирішити питання з якістю палива. Паливо розділять на три класи, залежно від рівня вологості та зольності (маса твердого залишку (золи), що утворюється після повного згоряння). Кожен продавець проходитиме певну сертифікацію свого товару.

  Георгій Гелетуха розповідає, що асоціація очікує певного спротиву від монополістів у сфері теплоенергетики. А також зазначає, що цей прогноз затверджений на державному рівні, а не належить лише представникам відновлюваної енергетики.

  Володимир Пилипів, директор Смілянської ТЕЦ, що працює на деревній трісці, в коментарі для Радіо Свобода зазначив, що до впровадження електронної системи ставиться позитивно.

  Ми будемо приймати тріску не в метрах кубічних, а в залежності від енергетичної цінності, – повідомив Володимир Пилипів.

  Таким чином ми будемо приймати тріску не в метрах кубічних, а в залежності від енергетичної цінності. Зараз ми вимірюємо все в об’ємі, але кількість кілокалорій в одній тонні завжди різна, – розповідає Пилипів.

  Наразі підприємство входить до структури товариства з обмеженою відповідальністю «Смілаенергопромтранс». Тут отримують енергію, утилізуючи деревну тріску замість спалювання природного газу. Наразі ТЕЦ купує паливо у лісових господарствах на щоквартальних аукціонах.

  Створення електронної системи передбачає, що в перший рік її використання, 20% лісових господарств, які продають біопаливо, використовуватимуть електронну біржу в роботі.

  Для цього, на думку ініціаторів законопроекту, варто покласти на лісгоспи обов’язок вивезення порубкових решток до найближчих доріг з метою виробництва твердого біопалива (для 80% маси порубкових решток).

  Такий пункт не задовольняє самі лісові господарства, які наголошують, що не мають коштів на додатковий транспорт та інше обладнання для вивезення решток до доріг.

  Орест Ониськів, директор Бродівського лісового господарства на Львівщині, каже, що не проти електронних торгів, але не варто таким чином покладати на лісгоспи більше обов’язків.

  Це спрямовано на отримання додаткового прибутку за рахунок когось іншого, а саме: державних підприємств, – додав Орест Ониськів.

  Зараз є вільний доступ до порубкових решток, але ніхто не хоче їх брати. Хочуть, щоб ми вивезли до асфальту. Це спрямовано на отримання додаткового прибутку за рахунок когось іншого, а саме: державних підприємств, – зазначає Ониськів.

  Серед інших змін, які передбачатиме введення електронної системи – заборона суцільного і часткового спалювання порубкових решток.

  Вирішити ці питання пропонують через внесення змін до Лісового кодексу України, таким чином передбачити новий спосіб очищення місць рубок.

  Очікується, що за п’ять років усі лісгоспи продаватимуть паливо лише через цю систему.

  Те ж саме правило обов’язкового користування системою стосується і деяких покупців. Її обов’язково будуть використовувати ті, хто має «зелений» тариф та стимулюючий тариф на тепло.

  Ми в перші роки штучно створимо пропозицію і попит. Приватні компанії з часом приєднаються, – каже Георгій Гелетуха.

  Таким чином ми в перші роки штучно створимо пропозицію і попит. Ми не можемо накладати обов’язок на приватні компанії, але думаємо, що вони з часом приєднаються, – зазначив Георгій Гелетуха.

  У Біоенергетичній асоціації кажуть, що пропонували Держлісагентству приєднати аукціони з деревного палива до аукціонів з ділової деревини, але ті відмовилися. Тому й вирішили створити окрему систему.

  У прес-службі Держлісегентства повідомляють, що участь у нараді про створення ринку біопалива брали, але не вказали, чи долучалися до розробки законопроекту про створення біржі.

  У агентстві також зазначили, що мають постійні проблеми зі збутом відходів лісозаготівель, що не знаходять попиту на внутрішньому ринку.

  Необхідно зазначити, що переробка відходів лісозаготівель у енергетичну тріску вимагає значних довгострокових інвестицій у створення необхідного технопарку, а висока вартість логістичних операцій робить зазначене виробництво не надто привабливим для бізнесу, – розповіли в Держлісагентстві.

  За словами лісівників, на дрова, які відпускаються населенню для побутових потреб, розпорядженнями обласних державних адміністрацій встановлено граничні рівні рентабельності.

  Тому торгівля деревиною для енергетичних потреб має бути виваженою і продуманою з тим, щоб теплоенергетичні потреби громадян були задоволені в першу чергу, – вказали в агентстві.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Wizz Air Hungary почала літати над Чорним морем під відповідальністю України

  Авіакомпанія Wizz Air Hungary з середи, 28 липня, почала виконувати польоти в Сімферопольському районі польотної інформації (РПІ)...

  Україна вела переговори з Boeing про локалізацію літаків T-7A

  Колишній керівник ДП «Антонов» Олександр Лось розказав, що Україна вела переговори з Boeing по локалізації літаків T-7A Red Hawk.Про...

  Приватна компанія на замовлення ЗСУ відремонтує близько 150 двигунів для бронетехніки, систем залпового вогню та ЗРК

  Чергові два великих тендери, з пакета "липневих" замовлень Міноборони, з капітального ремонту значної партії дизельних двигунів попередньо виграла приватна фірма "ПРОМЕНЕРГО".

  На Одещині виконали випробувальні пуски модернізованих ракет до ОТРК “Точка-У” та нових “Тайфун-1” (відео)

  На полігоні Збройних сил України відбулись пуски модернізованих зразків ракет для ОТРК "Точка-У" та ракет "Тайфун-1" до систем РСЗВ 122-мм. Випробувальні пуски...

  На «Завод 410 ЦА» для ремонту прибув Ан-74 Прикордонної служби Казахстану

  На «Завод 410 ЦА» прибув транспортний Ан-74 Прикордонної служби Казахстану для проведення регламентних робіт.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  На верфі «Нібулон» завершили ремонт пошуково-рятувального судна «Олександр Охрименко» (фото)

  Пошуково-рятувальне судно Військово-морських сил України «Олександр Охрименко» (A715) завершило ремонт на верфі «Нібулон».Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  Транспортні підприємства України з початку року перевезли 1,2 мільярда пасажирів

  Транспортні компанії України в січні-червні 2021 року перевезли 1,263 мільярда пасажирів, що на 4,2% більше, ніж за аналогічний період 2020 року, повідомила...

  Харківський автозавод отримав замовлення на капремонт 20 тягачів МТЛБ

  ДП «Харківський автомобільний завод» (ХАЗ) отримало контракт Міноборони України на капітальний ремонт гусеничних тягачів МТ-ЛБ-АТ і МТ-ЛБу. Ремонт 20 тягачів коштуватиме 35...

  Зараз читають

  З початку року “Украерорух” сплатив 324 мільйони гривень податків і зборів

  "Украерорух" у першому півріччі 2021 року сплатив до бюджетів України всіх рівнів 324 мільйони гривень податків, зборів...

  За 15 років “Метінвест” інвестував в екологічні проєкти 3,5 мільярда доларів

  За словами гендиректора "Метінвесту", тема екології та декарбонізації буде основною для компанії в найближчі 20 - 30...

  Великобританія списує два тральщики для їх подальшої передачі Україні

  У шотландському місті Росайт 4 серпня планується офіційно вивести з експлуатації два протимінні кораблі Королівського ВМФ Сполученого...

  “Укрзалізниця” за перше півріччя сплатила понад 13 мільярдів гривень податків та зборів

  "Укрзалізниця" в період з січня по червень 2021 року відрахувала до бюджетів всіх рівнів та державних цільових...