9.5 C
Alba Iulia
Вівторок, 26 Жовтня, 2021

Український інженер, який розробив унікальний вітрогерератор, відкрив власне конструкторське бюро

 • У Дніпрі колишній головний конструктор КБ “Південне” Микола Голубенко розробив унікальний вітронерератор і створив власне конструкторське бюро.

  80-літній лауреат державної премії СРСР, нагороджений Орденом Дружби народів, медалями “М. К. Янгель”, “В. Ф. і А. Ф. Уткини” та “Ю. В. Кондратюк”, кандидат технічних наук, академік інженерної академії України, академік міжнародної інженерної академії, заслужений винахідник України, який має близько 200 авторських свідоцтв на винаходи по ракетній техніці, зайнявся проектуванням вітрових електричних установок в кінці 80-х років, передає Днепр Вечерний.

  «Спочатку це була класична установка – ротор, генератор і редуктор – складний і дорогий механізм (до 20% від вартості вітряка), який вимагає сезонної заміни і дуже швидко зношується, – пояснює Микола Голубенко. – Першу безредукторну вітроустановку потужністю 7,8 МВт, з генератором діаметром 12 метрів і вагою 250 тонн – все одно досить громіздку – створила німецька фірма “Энеркон”».

  Микола Голубенко зрозумів, що такі вітряки безперспективні, оскільки не піддаються вдосконаленню. «В Європі ще намагаються збирати генератор з двох частин і піднімати на висоту 160-180 метрів, але необхідних для цього кранів немає, – пояснює конструктор. – Я починав з розробки вітряка потужністю 250 кВт – у 2002 році установки встановили на Чукотці – наразі вони окупили себе вже двічі».

  Однак Микола Голубенко мав на меті позбутися редуктора, а потім громіздкого генератора, і головне – збільшити потужність вітряків. У 2000 році конструктор запатентував принципово нову турбогенераторну схему, запропонувавши несподівану конструкцію – встановити додаткові генератори з маленькими турбінами безпосередньо на лопатях вітряка і обійтися без редуктора.

  «Це дозволяє збільшити число обертів в 12-15 разів і, відповідно, зменшити їх вагу та вартість генераторів, – пояснює винахідник. – Так, при потужності вітряка 10 МВт загальна вага 3-х генераторів складає всього 48 тонн».

  Вітряк такої конструкції був встановлений у 2006 році на шляху до Дніпропетровського аеропорту. «Ротор з генераторами, який пропрацював лише два роки, довелося демонтувати – підвів розроблений московським інститутом генератор, у якому виникала немислима вібрація, – пояснює Микола Голубенко. – У генераторі не зрівноважили магнітне поле, от і все – я зняв проблему, але для нового запуску цього вітряка потрібні великі гроші, а їх у приватної фірми не виявилося».

  Наразі Микола Голубенко запатентував удосконалену вітроустановку.

  «Потужність вітряка зросте до небачених досі в світі 45-60МВт, – запевняє конструктор. – Знайшлися люди-патріоти України , які хочуть випускати такі вітряки на українських заводах – у Дніпрі створено конструкторське бюро, у якому наразі працює близько 30 фахівців».

  На додачу, Микола Голубенко самостійно провів науково-дослідну роботу, в якій показав принципову можливість створення турбогенераторної вітроустановки потужністю до 50 МВт. «В Європі вітряки ставлять на висоті 140-160 метрів, і це практично межа для сучасних кранів, – пояснює український конструктор. – Потрібно зловити більш сильний вітер – на висоті до 200 м річне вироблення електроенергії зростає в 1,5 рази».

  Можна встановити турбіну навіть на висоті Ейфелевої вежі (360 м), не створюючи неймовірних кранів, запевняє винахідник. «Необхідно використати принцип колеса огляду, рівномірно розташувавши у кабінах, що знаходяться на висоті 30 метрів, три повноцінні великі турбіни, – пояснює Микола Голубенко. – Таким чином, один генератор можна розмістити на висоті навіть 330 метрів, а решта два – трохи нижче, перекриваючи лопатями величезну площу і ловлячи великі потоки вітру».

  Будівництво електростанції з таких вітряків на Азовському або Чорноморському узбережжі дозволить подавати в енергомережу України дешеву електроенергію, зауважує Микола Голубенко.

  «Уклавши договір з цієї вітряної станцією, дешеву електроенергію зможуть отримувати підприємства та населені пункти у будь-якій частині країни, – пояснює він. – Це може змусити інших виробників електроенергії знизити тарифи».

  Три роки тому Микола Голубенко позбувся ніг – позначилася робота в степу за низької температури – однак це не завадило польоту творчої думки винахідника. “Живу, поки працюю”, – каже він.

  Сьогодні сумарна потужність усіх працюючих у світі атомних електростанцій становить 400 тис. МВт, а сумарна потужність вітряних станцій – 500 тис. МВт.

  За матеріалами EcoTown.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  ЄС надав Україні 600 мільйонів євро фінансової допомоги

  Єврокомісія 25 жовтня перерахувала Україні 600 мільйонів євро макрофінансової допомоги внаслідок пандемії. Передає Національний Промисловий...

  Перша іноземна компанія отримала атестацію “Укрзалізниці” на ремонт тепловозів

  Даугавпілський локомотиворемонтний завод (Латвія) отримав дозвільні документи "Укрзалізниці" на ремонти тепловозів, ставши таким чином першим з іноземних підприємств, що пройшли подібну атестацію.

  До України прибула третя за жовтень партія озброєння з США

  До України прибула третя заключна партія додаткової міжнародної безпекової допомоги з США. Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  “Ніжинський консервний завод” модернізує виробництво

  “Ніжинський консервний завод” на Чернігівщині модернізує обладнання, зменшивши людський фактор у процесі виробництва. Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Landlord.

  У миколаївському порту відремонтують під’їзні залізничні шляхи

  Міністерство інфраструктури України опублікувало фінплан Миколаївського порту на 2022 рік. Згідно з планом, МІУ виділить на ремонт залізничних колій 9,6 млн грн.

  На фоні скорочення імпорту металопродукції збільшилась місткість ринку сталі в Україні

  В січні-вересні 2021 року українськими металургійними підприємствами вироблено 14,49 мільйона тонн металопрокату, що на 5,6% більше, ніж в аналогічному періоді минулого року.

  Харківський завод отримав нове життя після приватизації та почав виробництво зарядок для електрокарів

  Після приватизації на занедбаному заводі "Система" почали виготовляти зарядні станції для електрокарів. Компанія продає високотехнологічний продукт по всьому світу та щороку платить...

  «Мотор Січ» отримала замовлення на 25 гелікоптерів Мі-2МСБ – Богуслаєв

  Президент заводу «Мотор Січ» В’ячеслав Богуслаєв повідомив про замовлення на 25 вертольотів Мі-2МСБ. Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  Зараз читають

  Витрати на виробництво сільгосппродукції в Україні збільшились на третину

  У січні-серпні 2021 року витрати на виробництво сільськогосподарської продукції в Україні виросли на 35,6%, у порівнянні з...

  На Чернігівщині спиртзавод пішов з молотка за 60 мільйонів гривень

  1 жовтня 2021 року відбувся онлайн-аукціон з приватизації майна Новоборовицького МПД, який розташований у 80 км від...

  Компанія Контінентал придбала елеваторний комплекс в Івано-Франківській області

  Компанія Контінентал Фармерз Груп придбала елеваторний комплекс в Івано-Франківській області (м. Городенка) загальною потужністю одноразового зберігання 87,5...

  В Одесі замість Іванівського мосту пропонують побудувати автомобільний тунель з публічним простором (фото)

  В Одесі, після публікації проєкту реконструкції Іванівського мосту та обговорення його недоліків, в Асоціації архітекторів з'явилася цікава...