9.5 C
Alba Iulia
Середа, 19 Травня, 2021

Український інженер, який розробив унікальний вітрогерератор, відкрив власне конструкторське бюро

 • У Дніпрі колишній головний конструктор КБ “Південне” Микола Голубенко розробив унікальний вітронерератор і створив власне конструкторське бюро.

  80-літній лауреат державної премії СРСР, нагороджений Орденом Дружби народів, медалями “М. К. Янгель”, “В. Ф. і А. Ф. Уткини” та “Ю. В. Кондратюк”, кандидат технічних наук, академік інженерної академії України, академік міжнародної інженерної академії, заслужений винахідник України, який має близько 200 авторських свідоцтв на винаходи по ракетній техніці, зайнявся проектуванням вітрових електричних установок в кінці 80-х років, передає Днепр Вечерний.

  «Спочатку це була класична установка – ротор, генератор і редуктор – складний і дорогий механізм (до 20% від вартості вітряка), який вимагає сезонної заміни і дуже швидко зношується, – пояснює Микола Голубенко. – Першу безредукторну вітроустановку потужністю 7,8 МВт, з генератором діаметром 12 метрів і вагою 250 тонн – все одно досить громіздку – створила німецька фірма “Энеркон”».

  Микола Голубенко зрозумів, що такі вітряки безперспективні, оскільки не піддаються вдосконаленню. «В Європі ще намагаються збирати генератор з двох частин і піднімати на висоту 160-180 метрів, але необхідних для цього кранів немає, – пояснює конструктор. – Я починав з розробки вітряка потужністю 250 кВт – у 2002 році установки встановили на Чукотці – наразі вони окупили себе вже двічі».

  Однак Микола Голубенко мав на меті позбутися редуктора, а потім громіздкого генератора, і головне – збільшити потужність вітряків. У 2000 році конструктор запатентував принципово нову турбогенераторну схему, запропонувавши несподівану конструкцію – встановити додаткові генератори з маленькими турбінами безпосередньо на лопатях вітряка і обійтися без редуктора.

  «Це дозволяє збільшити число обертів в 12-15 разів і, відповідно, зменшити їх вагу та вартість генераторів, – пояснює винахідник. – Так, при потужності вітряка 10 МВт загальна вага 3-х генераторів складає всього 48 тонн».

  Вітряк такої конструкції був встановлений у 2006 році на шляху до Дніпропетровського аеропорту. «Ротор з генераторами, який пропрацював лише два роки, довелося демонтувати – підвів розроблений московським інститутом генератор, у якому виникала немислима вібрація, – пояснює Микола Голубенко. – У генераторі не зрівноважили магнітне поле, от і все – я зняв проблему, але для нового запуску цього вітряка потрібні великі гроші, а їх у приватної фірми не виявилося».

  Наразі Микола Голубенко запатентував удосконалену вітроустановку.

  «Потужність вітряка зросте до небачених досі в світі 45-60МВт, – запевняє конструктор. – Знайшлися люди-патріоти України , які хочуть випускати такі вітряки на українських заводах – у Дніпрі створено конструкторське бюро, у якому наразі працює близько 30 фахівців».

  На додачу, Микола Голубенко самостійно провів науково-дослідну роботу, в якій показав принципову можливість створення турбогенераторної вітроустановки потужністю до 50 МВт. «В Європі вітряки ставлять на висоті 140-160 метрів, і це практично межа для сучасних кранів, – пояснює український конструктор. – Потрібно зловити більш сильний вітер – на висоті до 200 м річне вироблення електроенергії зростає в 1,5 рази».

  Можна встановити турбіну навіть на висоті Ейфелевої вежі (360 м), не створюючи неймовірних кранів, запевняє винахідник. «Необхідно використати принцип колеса огляду, рівномірно розташувавши у кабінах, що знаходяться на висоті 30 метрів, три повноцінні великі турбіни, – пояснює Микола Голубенко. – Таким чином, один генератор можна розмістити на висоті навіть 330 метрів, а решта два – трохи нижче, перекриваючи лопатями величезну площу і ловлячи великі потоки вітру».

  Будівництво електростанції з таких вітряків на Азовському або Чорноморському узбережжі дозволить подавати в енергомережу України дешеву електроенергію, зауважує Микола Голубенко.

  «Уклавши договір з цієї вітряної станцією, дешеву електроенергію зможуть отримувати підприємства та населені пункти у будь-якій частині країни, – пояснює він. – Це може змусити інших виробників електроенергії знизити тарифи».

  Три роки тому Микола Голубенко позбувся ніг – позначилася робота в степу за низької температури – однак це не завадило польоту творчої думки винахідника. “Живу, поки працюю”, – каже він.

  Сьогодні сумарна потужність усіх працюючих у світі атомних електростанцій становить 400 тис. МВт, а сумарна потужність вітряних станцій – 500 тис. МВт.

  За матеріалами EcoTown.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  В Україні починається експериментальний проєкт доступу до ринку річкових перевезень

  Уряд України сьогодні схвалив постанову КМУ «Про реалізацію експериментального проєкту щодо заходження до річкових портів України суден...

  Будівництво підводних човнів та кораблів спільно з оновленням берегової артилерії є пріоритетом для розвитку ВМС України

  Нові кораблі, підводні човни та катери, корабельний гелікоптер на базі Мі-2, ПКР «Нептун», РСЗВ «Верба» і САУ «Богдана» – основні перспективні напрямки...

  «Антонов» працює над аналогом ударного безпілотника Akinci

  Державне підприємство «Антонов», яке входить до складу ДК "Укроборонпром", працює над аналогом БПЛА Akinci розробки турецької компанії Baykar.Передає Національний...

  “Укрзалізниця” збільшує обсяги ремонтів магістральних локомотивів

  "Укрзалізниця" нарощує обсяги ремонтів магістральних локомотивів, що дозволить збільшити обсяги перевезення вантажів і підвищити прибутковість залізничної галузі.Про...

  Маріупольський порт вперше з 2014 року відновлює контейнерні перевезення

  Маріупольський порт відновлює контейнерні перевезення, які були припинені у 2014 році.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на ЦТС.

  Завод “Радіовимірювач” виготовив дві станції “Мінерал-У” для комплексу крилатих ракет “Нептун”

  У Києві на державному підприємстві “Радіовимірювач” вже виготовили дві станції багатофункціонального радіолокаційного комплексу “Мінерал-У”, який розробив “Квант-Радіолокація”.Про...

  Україна передала США список потреб в озброєннях та техніці для Збройних сил

  Стало відомо, що Україна передала США список самих екстрених потреб для армії, про що заявив голова МЗС Дмитро Кулеба.

  БПЛА «Лелека-100» прийнято на озброєння української армії

  Безпілотний авіаційний комплекс «Лелека-100» прийнято на озброєння Збройних сил України.Передає Національний Промисловий Портал, з посиланням на Мілітарний.

  Зараз читають

  В Україні спростили систему підготовки та дипломування моряків

  Міністерство юстиції України зареєструвало затверджений Міністерством інфраструктури України наказ від 6 квітня 2021 року №201 "Про внесення...

  “Укрзалізниця” побудує стаціонарну тягову підстанцію в Ковелі

  На станції Ковель незабаром "Укрзалізниця" планує почати будівництво стаціонарної тягової підстанції. Вже завершені проєктні роботи, найближчим часом...

  У Рахівському районі будують найвищу підпірну стінку в Україні (фото)

  У Держагентстві автомобільних доріг України показали процес будівництва найвищої підпірної стіни в країні.Вона...

  “Укравтодор” спільно з ЄБРР запускають проєкт розвитку інфраструктури для електротранспорту

  "Укравтодор" спільно з ЄБРР розпочинає проєкт розвитку інфраструктури для електротранспорту. Так, 29 квітня, була проведена зустріч з...