9.5 C
Alba Iulia
Четвер, 15 Квітня, 2021

У Чорнобильській зоні будуть зберігати відпрацьоване паливо тільки з Українських АЕС

 • У ЦСВЯП буде свозиться відпрацьоване ядерне паливо з Рівненської, Хмельницької та Южно-Української АЕС, але в НАЕК запевняють, що ніякі ядерні матеріали не будуть транспортуватися через великі населені пункти, зокрема через Київ.

  Про це повідомляє Національний промисловий портал, з посиланням на elektrovesti.net.

  У листопаді він дав старт будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива в Чорнобильській зоні відчуження. Незважаючи на всі запевнення в тому, що об’єкт цей потрібен для України, як з точки зору економіки, так і енергонезавісімсоті, і що він повністю безпечний, частина громадськості хвилює два питання: чому він так близько від Києва, і чи будуть туди «звозити ядерні відходи з усієї Європи».

  У ЦСВЯП буде свозиться відпрацьоване ядерне паливо з Рівненської, Хмельницької та Южно-Української АЕС, але в НАЕК запевняють, що ніякі ядерні матеріали не будуть транспортуватися через великі населені пункти, зокрема через Київ.

  Логістика перевезень ядерного матеріалу є закритою інформацією. У будь-якому випадку, вона проектується таким чином, щоб виключити великі населені пункти з маршруту перевезень. Через Київ відпрацьоване ядерне паливо перевозитися в ЦСВЯП не буде, – повідомляють в «Енергоатомі».

  За рішенням, де будувати: кожна країна з ядерною енергетикою має свої національні правила, як вибирати місце розміщення ядерного об’єкта, кажуть НАЕК. Вибір місця розташування ЦСВЯП був виконаний в техніко-економічному обгрунтуванні (ТЕО) будівництва ЦСВЯП, яка схвалена розпорядженням Кабміну №131-р від 04.02.2009 року, та на основі якого був прийнятий закон №4384 від 09.02.2012 року про розміщення, проектування та будівництво ЦСВЯП.

  З приводу віддаленості від великих населених пунктів, то в світі є приклади, де сховища будуються і в меншому відділенні від великих міст, ніж в Україні (112 км від Києва, в зоні ЧАЕС).

  Наприклад, наземне СВЯП АЕС Дув, виконане за аналогічною технологією, знаходиться в 50 км від Брюсселя, столиці Бельгії; менше, ніж в 10 км від великого портового міста Антверпен; а також майже в 70 км від широко відомого в енергетичних колах Роттердама.

  З приводу ввезення на ЦСВЯП «ядерних відходів» з зарубіжних АЕС, то по-перше на ЦСВЯП будуть зберігатися не ядерні відходи, а відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП). А ВЯП енергетичних реакторів є цінним паливним ресурсом майбутнього, і кожна країна з ядерною енергетикою зацікавлена ​​в збереженні цього ресурсу на своїй території. А по-друге, відповідно до закону про ЦСВЯП, в ЦСВЯП має зберігатися ВЯП виключно з українських АЕС.

  Технологія зберігання ВЯП, застосована в ЦСВЯП, є “наскрізною”, тобто, охоплює технологічний процес поводження з ВЯП – від АЕС до ЦСВЯП. Щоб усвідомлено говорити про ризики завезення ВЯП іноземного походження, треба розуміти, що аналогічна технологія повинна бути впроваджена на уявній іноземної АЕС.
  Процедура впровадження таких технологій є публічною і тривалої (згідно з рядом конвенцій ООН).Тому навіть гіпотетичні наміри розмістити в Україні ВЯП неукраїнського походження мали б публічний характер. До сих пір тематику можливого завезення в Україну ВЯП іноземного походження піднімали тільки російські і проросійські в Україні політики і журналісти.

  В цілому будівництво сховища відпрацьованого ядерного палива є світовою практикою. А аналогічні сховища, з резервуарами для зберігання ядерного палива за такою ж технологією, як і в ЦСВЯП, вже існують в Європі (Іспанія, Великобританія), тобто, технологія вже пройшла апробацію і є референтної.

  Є певна унікальність по обладнанню, яке буде використовуватися в ЦСВЯП. Контейнери, в яких розміщується ядерне паливо, мають дві оболонки (каністра в каністрі). У той же час, інші сховища з подібною технологією використовують контейнери з однією оболонкою. Контейнери з двома оболонками підвищують рівень безпеки

  Як відомо, перший пусковий комплекс сховища має запрацювати до кінця 2019 року. Згідно з проектом, затвердженим урядом України, ЦСВЯП будуть будувати в 15 етапів протягом 16,5 років.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  ДСНС поновила відновлення цивільних об’єктів на Донеччині

  В районі Операції об'єднаних сил підрозділи ДСНС України залучаються до відновлення цивільної інфраструктури.Передає Національний...

  “Нова Пошта” відкрила автоматизований сортувальний термінал в Черкасах

  У Черкасах на повну потужність запрацював новий термінал "Нової пошти", загальні інвестиції в будівництво якого склали 33,2 мільйона гривень.

  Запоріжжя закуповує ще три кузови для модернізації трамваїв

  В Запоріжжі оголошено тендер на закупівлю ще трьох частково низькопідлогових кузовів трамвайних вагонів.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на AllTransUA.

  Установи Національної академії наук України представили свої розробки для сільського господарства та харчового забезпечення

  Установи Національної академії наук України в рамках участі у загальнонаціональних та міжнародних виставкових заходах представили власні розробки та напрацювання для сільського господарства...

  Морський порт Чорноморськ в березні перевалив понад два мільйони тонн вантажів

  Морський порт Чорноморськ в березні 2021 року перевалив 2,15 мільйона тонн вантажів, що на 5,6% більше показників аналогічного періоду 2020 року.

  В Збройних силах України з’являться мобільні групи викладачів англійської мови

  На сьогодні армійські центри мовної підготовки можуть навчати 800 осіб на рік. Цього замало, тому цифру подвоять, а до військових частин направлять...

  ВМС України відпрацьовує застосування рухомих пунктів управління (фото)

  Для відпрацювання боротьби з ворожим РЕБ та радіокерованими фугасами окремий полк зв'язку Військово-Морських Сил ЗС України провів польове тренування.

  «ВК Система» представила модернізовану броньовану медичну машину на базі МТ-ЛБу (фото)

  Науково-виробнича компанія «ВК Система» представила броньовану медичну машину на базі МТ-ЛБу.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на УМП.

  Зараз читають

  Українська компанія розвиває доставлення вантажів з країн Європи до низки дніпровських портів

  Судноплавна компанія Argo Shipping, на додачу до виконання ряду рейсів до Європейських країн, планує здійснювати рейси з...

  Львів може приєднатися до проєкту приміського залізничного сполучення City Express

  До проєкту приміського сполучення City-Express, запуск якого запланований на першому етапі в Києві, Харкові та Дніпрі, може...

  “Укроборонпром” працює над створенням керованих снарядів 155-мм з дальністю 50 кілометрів

  В України продовжують розвивати тематику керованих боєприпасів в рамках програми "Квітник"/"Барвінок". Про амбітні плани з розвитку боєприпасної...

  “Укрзалізниця” з початку року прискорила загальний оборот вантажних вагонів на 17,5%

  "Укрзалізниця" в першому кварталі 2021 року прискорила на 17,5% загальний оборот вантажних вагонів - середній час, що...