9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 29 Вересня, 2023

Третій енергоблок Южно-Української АЕС повністю перевели на ядерне паливо компанії Westinghouse

Третій «мільйонник» Южно-Української АЕС став першим енергоблоком в Україні, який працює виключно на паливі компанії Westinghouse.

У ході планово-попереджувального ремонту (ППР), який завершився 16 липня, в активну зону енергоблока завантажено 163 паливні збірки Westinghouse модифікованої конструкції (ТВЗ-WR). Зауважень у процесі завантаження не виявлено, 18 липня блок виведено на повну потужність. Повідомляє Національний промисловий портал, з посиланням на прес-службу Енергоатому.

Сьогодні, 19 липня, на ЮУАЕС відбулось розширене засідання штабу з впровадження модернізованого ядерного палива виробництва Westinghouse, в якому взяли участь представники Посольства США в Україні, Міністерства енергетики США, Тихоокеанської північно-західної національної лабораторії США, компанії Westinghouse, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, НАЕК «Енергоатом», Державної інспекції ядерного регулювання України, Державного наукового центру з ядерної та радіаційної безпеки, народні депутати України та ін.

У ході засідання президент Енергоатома Юрій Недашковськийзазначив, що повне завантаження активної зони енергоблока №3 ЮУАЕС паливом Westinghouse стало знаковою подією для України.

Цій події передувала складна багаторічна робота українських, американських та шведських фахівців. Хочу висловити особливу подяку Державній інспекції ядерного регулювання України, Державному науковому центру з ядерної та радіаційної безпеки, колективам українських АЕС. Саме завдяки їх злагодженій та наполегливій роботі Україна наразі – єдина країна, що використовує альтернативні постачання ядерного палива для спроектованих у колишньому Радянському Союзі реакторів типу ВВЕР-1000. Повна загрузка третього енергоблока паливом Westinghouse дозволить протягом року завершити процес його ліцензування і перейти з дослідно-промислової до промислової експлуатації, – підкреслив Юрій Недашковський.

У свою чергу віце-президент і управляючий директор компанії Westinghouse у Північній Європі Азіз Дагнагадав, що саме на Южно-Українській АЕС у 2005 році розпочалась дослідна експлуатація палива Westinghouse.

Ми пишаємось тим, що підтримали Україну в її прагненні диверсифікувати джерела постачання ядерного палива на українські атомні електростанції. На даний час ми постачаємо паливо на 6 з 15 атомних енергоблоків українських АЕС. Починаючи з 2021 року кількість українських реакторів з паливом Westinghouse зросте до 7. Для задоволення потреб українських АЕС ми виділили окремі лінії на заводі компанії Westinghouse  у шведському місті Вестерос і готові до подальшого розширення поставок в Україну, для якої ядерна енергетика відіграє дуже важливу роль, забезпечуючи виробництво більше 50% електроенергії в країні, – наголосив Азіз Даг.

Генеральний директор ЮУАЕС Володимир Лісніченкоу своєму виступі зупинився на історії диверсифікації джерел постачання ядерного палива на вітчизняні атомні електростанції. Він нагадав, що питання про зняття російської монополії на постачання свіжого ядерного палива в Україну було порушено ще 1998 році.

У 2000 році було підписано українсько-американську міжурядову угоду, напрямок робіт дістав назву «Проект кваліфікації ядерного палива для України». Проект кваліфікації ядерного палива було реалізовано в два етапи. На першому, 2005 року, до активної зони южно-українського енергоблока №3 було вперше завантажено 6 дослідних (пілотних) тепловиділяючих збірок виробництва Westinghouse (ТВЗ-W). 2010 року, згідно з другим етапом проекту, до активної зони третього блока ЮУАЕС було завантажено перевантажувальну партію, що складалася з 42 касет Westinghouse». Переходячи від проекту кваліфікації до комерційних поставок ядерного палива від альтернативного постачальника, було підписано контракт №1 між НАЕК «Енергоатом» і Westinghouse Electric Sweden, що передбачав постачання ТВЗ-W для трьох вітчизняних енергоблоків щорічно впродовж чотирьох років. Для експлуатації альтернативного палива було визначено енергоблоки №2 і №3 Южно-Української, а також енергоблок №5 Запорізької АЕС, – розповів Володимир Лісніченко.

Він зазначив, що у рамках розширення контракту №1 ще на три енергоблоки, паливо Westinghouse 2017 року було завантажене до четвертого, першого та третього запорізьких блоків. «Таким чином, тепловиділяючі збірки Westinghouse працюють у активних зонах шести з п’ятнадцяти атомних реакторів України. Ми пишаємось, що Южно-Українська станція, яка експлуатує паливні збірки Westinghouse впродовж 13 років,  була першою у дуже важливому для енергетичної безпеки держави проекті», – підсумував генеральний директор ЮУАЕС.

Останні новини:

Зараз читають