9.5 C
Alba Iulia
Середа, 27 Січня, 2021

Сонячна енергія в Чорнобилі: чому нова електростанція може врятувати зону відчуження

 • Після того, як Чорнобильська зона протягом 30 років залишалася практично закритою, на початку 2017 року український уряд оприлюднив план будівництва сонячної електростанції.

  Як пише в своїй статті журналіст BBC Future Пітер Рей Еліссон, Чорнобильська атомна електростанція до 1986 року була однією з найбільших станцій такого типу в Європі з площею більше 2 600 квадратних кілометрів. Про важливість ЧАЕС для України свідчить і той факт, що після вибуху четвертого реактора інші три продовжували працювати, забезпечуючи країну електроенергією. Повністю станція була виведена з експлуатації тільки в грудні 2000 року.

  Про це повідомляє Національний промисловий портал.

  По закінченню тридцяти років після катастрофи, зона відчуження вже стала порівняно безпечної для відвідування, крім кількох найбільш забруднених радіоактивними відходами ділянок. Однак знаходитися там можна недовго.

  Відносно невисокий рівень радіації в Чорнобилі посприяв зростанню інтересу до цієї території, наслідком чого стало часткове відкриття зони для туристів.

  Успішна ж установка нового саркофага, який законсервує пошкоджений реактор на 100 років, за словами уряду, допоможе в недалекому майбутньому відновити тут господарські роботи.

  Цим і пояснюється рішення міністерства екології та природних ресурсів України побудувати в Чорнобилі великомасштабну сонячну електростанцію.

  Ми знаємо, що першим етапом роботи буде установка сонячних панелей загальною потужністю в один гігават. Потужність в майбутньому плануємо збільшити, – повідомив глава відомства Остап Семерак.

  За підрахунками BBC, велике поле площею понад 100 гектарів з встановленими панелями генерує приблизно 5 мегават. Тому для сонячної електростанції з потужністю в 1 гігават потрібна площа, яка дорівнює 20 квадратним кілометрам. Відзначимо, що в Чорнобильській зоні вільних місць достатньо.

  Ініціатива створення в зоні відчуження нової електростанції, за словами Семерака, має ряд переваг.

  Це рішення підкріплене вже наявними лініями електропостачання, які працюють не на повну потужність. Але їх правильне розміщення дозволить підключити їх до однієї енергосистеми з найменшими витратами, – уточнив міністр.

  Також він зазначив, що крім високовольтної системи передач, в Чорнобилі є кваліфікований персонал, що розбирається в роботі електростанції.

  Самі ж сонячні панелі, які стануть основою майбутньої станції, працюють за наступним принципом: спочатку панель генерує енергію від фотонів сонця, накопичуючи електрони в верхньому шарі силіконового покриття, а потім електрони переходять в нижній шар силікону, генеруючи електричний струм.

  Такі панелі досить складні у виробництві, але відносно прості в установці, а також стійкі до пошкоджень і зносу, – розповідає директор компанії Arup Алан Томпсон.

  Переваги сонячних батарей, вказані Томпсоном, створюють ідеальні умови для генерування енергії у віддалених і важкодоступних місцях.

  Правда, будівництво електростанції зі здатністю виробляти 1 гігават енергії в зоні відчуження має певні технічні труднощі.

  Перший важливий момент – визначення точного місця для розташування станції: потрібно враховувати різні аспекти, серед яких – необхідність минути забруднені радіацією ділянки.

  Також не варто забувати – існує загроза отримання високої дози опромінення працівників.
  Головна ж проблема полягає в тому, що сонячні батареї можуть генерувати енергію тільки в денні години. Але і цей недолік можна компенсувати використанням потужності Дністровської ГАЕС в Чернівецькій області, будівництво якої завершиться у 2017 році.

  Сонячна електростанція – не єдина мета міністерства. Міністр екології Остап Семерак недавно розповів, що при наявність інвесторів в Чорнобильській зоні не виключено використання вітрової енергії та біопалива. При цьому, як пише BBC, український уряд поки знаходиться в стадії «попередньої підготовки» – ведуться переговори з інвестиційними фірмами.

  Відзначимо також, що прогнози про майбутнє Чорнобиля найоптимістичніші. Остап Семерак вважає, що «через 30 років після аварії зона відчуження може відродиться і стати центром енергетичного сектора». А журналісти BBC пишуть – «будівництво станції допоможе Чорнобилю знову стати основним виробником електроенергії в Україні, але на цей раз безпечним».


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  В Одесі починають закупівлі електробусів особливо великої місткості

  Перший проєкт закупівлі електробусів в Одесі було розглянуто та схвалено сьогодні, 26 січня, на засіданні депутатської комісії...

  Україна закуповуватиме напряму в НАТО цілу низку військового обладнання

  У 2021 році безпосередньо в НАТО Україна закуповуватиме снайперські гвинтівки, машини розмінування, парашутні та радарні системи. Передає Національний Промисловий Портал з...

  Індія замовила в Україні комплектуючі до авіаційних ракет на $8 мільйонів

  Україна поставить Індії запасні частини для авіаційних ракет Р-27 класу «повітря-повітря».Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Defence Express.

  Завод «Маяк» розробив високоточні верстати для власних виробничих потреб

  ПАТ «Завод «Маяк», що входить до складу ДК «Укроборонпром», розробив два високоточних верстати серії Mayak Weapons, для використання у виробничому процесі заводу.

  «Аеророзвідку» реорганізують у частину Об’єднаних сил та науковий підрозділ

  Центром впровадження та супроводження автоматизованих систем оперативного (бойового) управління А2724 «Аеророзвідка» реорганізовують.Про це повідомила пресслужба частини на сторінці у Facebook. Передає Національний...

  В Україні готують проєкт наукового парку для інноваційного підприємництва та комерціалізації розробок

  Науковий парк «Академ.Сіті» створить середовище для інноваційного підприємництва та комерціалізації наукових розробок.Про цю ініціативу НАН України її Президент...

  Флот “Нібулону” торік збільшив перевезення вантажів на 9%

  Флот компанії "Нібулон", одного з найбільших агроекспортерів України, в період навігації 2020 року перевіз рекордні 4,14 мільйона тонн вантажів, перевищивши показник 2019...

  “Укрспецекспорт” імпортував 250 турецьких полімерних пістолетів SAR 9

  Держкомпанія «Укрспецекспорт» наприкінці 2020 року поставила в Україну 250 турецьких полімерних пістолетів Sarsilmaz SAR 9 калібру 9х19 мм загальною вартістю 104 680...

  Зараз читають

  Довгоочікувана реформа мережі наукових установ є пріоритетним завданням для НАН України

  На 2021 рік запланована реформа мережі наукових установ Національної академії наук України.Про...

  Українські ракети запускатимуть з австралійського космодрому

  Державне космічне агентство України уклало меморандум про взаєморозуміння з австралійською компанією CosmoVision. Угодою передбачено початок співпраці щодо запусків...

  В Україні випробовують дрон-камікадзе «Пілум» (відео)

  Українська компанія A.Drones провела льотні випробування безпілотного літака-снаряда «Пілум».Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на УМП.

  ДТЕК анонсував будівництво зелених електростанцій в ЄС

  ДТЕК здійснить перші пілотні проєкти будівництва сонячних і вітрових електростанцій в країнах ЄС у 2021 році.