9.5 C
Alba Iulia
Субота, 4 Лютого, 2023

Сонячна енергія в Чорнобилі: чому нова електростанція може врятувати зону відчуження

blankПісля того, як Чорнобильська зона протягом 30 років залишалася практично закритою, на початку 2017 року український уряд оприлюднив план будівництва сонячної електростанції.

Як пише в своїй статті журналіст BBC Future Пітер Рей Еліссон, Чорнобильська атомна електростанція до 1986 року була однією з найбільших станцій такого типу в Європі з площею більше 2 600 квадратних кілометрів. Про важливість ЧАЕС для України свідчить і той факт, що після вибуху четвертого реактора інші три продовжували працювати, забезпечуючи країну електроенергією. Повністю станція була виведена з експлуатації тільки в грудні 2000 року.

Про це повідомляє Національний промисловий портал.

По закінченню тридцяти років після катастрофи, зона відчуження вже стала порівняно безпечної для відвідування, крім кількох найбільш забруднених радіоактивними відходами ділянок. Однак знаходитися там можна недовго.

Відносно невисокий рівень радіації в Чорнобилі посприяв зростанню інтересу до цієї території, наслідком чого стало часткове відкриття зони для туристів.

Успішна ж установка нового саркофага, який законсервує пошкоджений реактор на 100 років, за словами уряду, допоможе в недалекому майбутньому відновити тут господарські роботи.

Цим і пояснюється рішення міністерства екології та природних ресурсів України побудувати в Чорнобилі великомасштабну сонячну електростанцію.

Ми знаємо, що першим етапом роботи буде установка сонячних панелей загальною потужністю в один гігават. Потужність в майбутньому плануємо збільшити, – повідомив глава відомства Остап Семерак.

За підрахунками BBC, велике поле площею понад 100 гектарів з встановленими панелями генерує приблизно 5 мегават. Тому для сонячної електростанції з потужністю в 1 гігават потрібна площа, яка дорівнює 20 квадратним кілометрам. Відзначимо, що в Чорнобильській зоні вільних місць достатньо.

Ініціатива створення в зоні відчуження нової електростанції, за словами Семерака, має ряд переваг.

Це рішення підкріплене вже наявними лініями електропостачання, які працюють не на повну потужність. Але їх правильне розміщення дозволить підключити їх до однієї енергосистеми з найменшими витратами, – уточнив міністр.

Також він зазначив, що крім високовольтної системи передач, в Чорнобилі є кваліфікований персонал, що розбирається в роботі електростанції.

Самі ж сонячні панелі, які стануть основою майбутньої станції, працюють за наступним принципом: спочатку панель генерує енергію від фотонів сонця, накопичуючи електрони в верхньому шарі силіконового покриття, а потім електрони переходять в нижній шар силікону, генеруючи електричний струм.

Такі панелі досить складні у виробництві, але відносно прості в установці, а також стійкі до пошкоджень і зносу, – розповідає директор компанії Arup Алан Томпсон.

Переваги сонячних батарей, вказані Томпсоном, створюють ідеальні умови для генерування енергії у віддалених і важкодоступних місцях.

Правда, будівництво електростанції зі здатністю виробляти 1 гігават енергії в зоні відчуження має певні технічні труднощі.

Перший важливий момент – визначення точного місця для розташування станції: потрібно враховувати різні аспекти, серед яких – необхідність минути забруднені радіацією ділянки.

Також не варто забувати – існує загроза отримання високої дози опромінення працівників.
Головна ж проблема полягає в тому, що сонячні батареї можуть генерувати енергію тільки в денні години. Але і цей недолік можна компенсувати використанням потужності Дністровської ГАЕС в Чернівецькій області, будівництво якої завершиться у 2017 році.

Сонячна електростанція – не єдина мета міністерства. Міністр екології Остап Семерак недавно розповів, що при наявність інвесторів в Чорнобильській зоні не виключено використання вітрової енергії та біопалива. При цьому, як пише BBC, український уряд поки знаходиться в стадії «попередньої підготовки» – ведуться переговори з інвестиційними фірмами.

Відзначимо також, що прогнози про майбутнє Чорнобиля найоптимістичніші. Остап Семерак вважає, що «через 30 років після аварії зона відчуження може відродиться і стати центром енергетичного сектора». А журналісти BBC пишуть – «будівництво станції допоможе Чорнобилю знову стати основним виробником електроенергії в Україні, але на цей раз безпечним».

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають