9.5 C
Alba Iulia
Субота, 18 Вересня, 2021

Сонячна енергія в Чорнобилі: чому нова електростанція може врятувати зону відчуження

 • Після того, як Чорнобильська зона протягом 30 років залишалася практично закритою, на початку 2017 року український уряд оприлюднив план будівництва сонячної електростанції.

  Як пише в своїй статті журналіст BBC Future Пітер Рей Еліссон, Чорнобильська атомна електростанція до 1986 року була однією з найбільших станцій такого типу в Європі з площею більше 2 600 квадратних кілометрів. Про важливість ЧАЕС для України свідчить і той факт, що після вибуху четвертого реактора інші три продовжували працювати, забезпечуючи країну електроенергією. Повністю станція була виведена з експлуатації тільки в грудні 2000 року.

  Про це повідомляє Національний промисловий портал.

  По закінченню тридцяти років після катастрофи, зона відчуження вже стала порівняно безпечної для відвідування, крім кількох найбільш забруднених радіоактивними відходами ділянок. Однак знаходитися там можна недовго.

  Відносно невисокий рівень радіації в Чорнобилі посприяв зростанню інтересу до цієї території, наслідком чого стало часткове відкриття зони для туристів.

  Успішна ж установка нового саркофага, який законсервує пошкоджений реактор на 100 років, за словами уряду, допоможе в недалекому майбутньому відновити тут господарські роботи.

  Цим і пояснюється рішення міністерства екології та природних ресурсів України побудувати в Чорнобилі великомасштабну сонячну електростанцію.

  Ми знаємо, що першим етапом роботи буде установка сонячних панелей загальною потужністю в один гігават. Потужність в майбутньому плануємо збільшити, – повідомив глава відомства Остап Семерак.

  За підрахунками BBC, велике поле площею понад 100 гектарів з встановленими панелями генерує приблизно 5 мегават. Тому для сонячної електростанції з потужністю в 1 гігават потрібна площа, яка дорівнює 20 квадратним кілометрам. Відзначимо, що в Чорнобильській зоні вільних місць достатньо.

  Ініціатива створення в зоні відчуження нової електростанції, за словами Семерака, має ряд переваг.

  Це рішення підкріплене вже наявними лініями електропостачання, які працюють не на повну потужність. Але їх правильне розміщення дозволить підключити їх до однієї енергосистеми з найменшими витратами, – уточнив міністр.

  Також він зазначив, що крім високовольтної системи передач, в Чорнобилі є кваліфікований персонал, що розбирається в роботі електростанції.

  Самі ж сонячні панелі, які стануть основою майбутньої станції, працюють за наступним принципом: спочатку панель генерує енергію від фотонів сонця, накопичуючи електрони в верхньому шарі силіконового покриття, а потім електрони переходять в нижній шар силікону, генеруючи електричний струм.

  Такі панелі досить складні у виробництві, але відносно прості в установці, а також стійкі до пошкоджень і зносу, – розповідає директор компанії Arup Алан Томпсон.

  Переваги сонячних батарей, вказані Томпсоном, створюють ідеальні умови для генерування енергії у віддалених і важкодоступних місцях.

  Правда, будівництво електростанції зі здатністю виробляти 1 гігават енергії в зоні відчуження має певні технічні труднощі.

  Перший важливий момент – визначення точного місця для розташування станції: потрібно враховувати різні аспекти, серед яких – необхідність минути забруднені радіацією ділянки.

  Також не варто забувати – існує загроза отримання високої дози опромінення працівників.
  Головна ж проблема полягає в тому, що сонячні батареї можуть генерувати енергію тільки в денні години. Але і цей недолік можна компенсувати використанням потужності Дністровської ГАЕС в Чернівецькій області, будівництво якої завершиться у 2017 році.

  Сонячна електростанція – не єдина мета міністерства. Міністр екології Остап Семерак недавно розповів, що при наявність інвесторів в Чорнобильській зоні не виключено використання вітрової енергії та біопалива. При цьому, як пише BBC, український уряд поки знаходиться в стадії «попередньої підготовки» – ведуться переговори з інвестиційними фірмами.

  Відзначимо також, що прогнози про майбутнє Чорнобиля найоптимістичніші. Остап Семерак вважає, що «через 30 років після аварії зона відчуження може відродиться і стати центром енергетичного сектора». А журналісти BBC пишуть – «будівництво станції допоможе Чорнобилю знову стати основним виробником електроенергії в Україні, але на цей раз безпечним».


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Парламент ухвалив за основу законопроєкт про розвиток виробництва біометану

  Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт №5464 "Про внесення змін до закону України "Про альтернативні види...

  Міноборони уклало договори на закупівлю 37 тисяч тонн палива

  Департамент державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міноборони розпочав процедури закупівлі пально-мастильних матеріалів.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  З початку року виробництво автомобільної техніки в Україні зросло у 2,6 раза

  У серпні підприємствами української автомобільної промисловості було випущено 554 транспортних засоби, що в 4,6 раза більше, ніж у серпні 2020-го.Передає Національний Промисловий Портал з...

  Для української армії випробовують рухому станцію очищення води «Джерело-2000»

  В інтересах Збройних сил України проводять випробування рухомої станції очищення води «Джерело-2000».Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  Реалізації проєкту високошвидкісної залізниці в Україні коштуватиме 2-5 мільярдів доларів

  Вартість будівництва високошвидкісної залізниці в Україні може скласти близько 2-5 мільярдів доларів, заявив заступник директора департаменту інвестиційної діяльності "Укрзалізниці" Володимир Шемаєв.

  До України прибув 50-й контейнерний потяг з Китаю (відео)

  До Києва з Чунцина прибув контейнерний поїзд, який доставив 62 контейнери.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Центр транспортних стратегій.

  В Ужгороді побудували перший у місті скейт-майданчик

  На площі Богдана Хмельницького в Ужгороді відкрили перший у місті майданчик для катання на скейтбордах і роликах.Передає Національний Промисловий...

  Бельгія передала Україні науково-дослідне судно Belgica для екологічного моніторингу Чорного та Азовського морів

  Для проведення екологічного моніторингу Чорного та Азовського морів Бельгія передала Україні науково-дослідне судно «Belgica» (A962).Про це йдеться в...

  Зараз читають

  Винзавод в Одесі приватизують за 65 мільйонів гривень

  Фонд держмайна виставив на приватизаційний аукціон майновий комплекс "Одесавинпром" зі стартовою ціною 65,3 мільйона гривень, торги відбудуться...

  У Харкові відновили раритетний тролейбус (фото)

  У Харкові відреставрували останній в місті тролейбусів ЗІУ-682, який експлуатувався. Після того як машину вивели з експлуатації,...

  Бельгія передала Україні науково-дослідне судно Belgica для екологічного моніторингу Чорного та Азовського морів

  Для проведення екологічного моніторингу Чорного та Азовського морів Бельгія передала Україні науково-дослідне судно «Belgica» (A962).

  Реалізації проєкту високошвидкісної залізниці в Україні коштуватиме 2-5 мільярдів доларів

  Вартість будівництва високошвидкісної залізниці в Україні може скласти близько 2-5 мільярдів доларів, заявив заступник директора департаменту інвестиційної...