9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 8 Грудня, 2023

На Рівненській АЕС побудують новий п’ятий енергоблок

Наприкінці травня у Києві відбулося засідання науково-технічної Ради НАЕК «Енергоатом» з метою обговорення техніко-економічного аналізу проекту будівництва енергоблоку №5 Рівненської АЕС.

Як повідомляється на сайті компанії, в 2030-2031 роках завершаться терміни експлуатації першого і другого енергоблоків РАЕС (побудовані в 1980-1981 роках, термін експлуатації продовжено в 2010 році). П’ятий енергоблок повинен стати резервним. Реалізація цього проекту складна і довготривала, тому починати вибір майбутньої реакторної установки необхідно вже зараз, в поточному році.

Засідання проходило за ініціативи керівництва Рівненської АЕС під головуванням першого віце-президента – технічного директора НАЕК «Енергоатом» Олександра Шавлакова та за участю експертів Науково-технічного центру Компанії. Техніко-економічний аналіз проекту будівництва енергоблоку №5, як заміщуючої потужності після завершення у 2030-2031 рр. термінів експлуатації енергоблоків №1,2 РАЕС, розроблений минулоріч спеціалістами управління капітального будівництва РАЕС – відділу головного технолога та служби аналізу безпеки. Презентацію проекту провів провідний інженер з експлуатації устаткування РАЕС Павло Кузнєцов.

Техніко-економічний аналіз включає в себе аналіз стану промислового майданчика, його відповідність існуючим вимогам, огляд існуючих сертифікованих відповідними органами реакторних установок. Як зазначив заступник генерального директора з капітального будівництва – начальник УКБ Сергій Куроєдов, так як усі етапи реалізації проекту доволі масштабні, складні та довготривалі, розпочинати вибір майбутньої реакторної установки необхідно вже зараз, у поточному році. Спорудження енергоблоку має загальнодержавне значення, тому починається все з підготовки нормативних документів – відповідних законів, розпорядження КМУ, експертизи та узгодження різними державними відомствами тощо.

Новий енергоблок повинен будуватися за сучасним проектом, який відповідає передовим вимогам безпеки. Наразі, серед типів реакторів, які розглядаються у ТЕА: AP-1000 (1000 МВт) американської компанії Westinghouse, ATMEA-1 (1100 МВт) – спільна розробка компаній «AREVA» і «Mitsubishi Нeavy Industries», APR-1400 (1400 МВт) корейської КЕРСО. За словами С. Куроєдова, не розглядаються російські виробники та ті установки, які на сьогоднішній день знаходяться у дослідних зразках.

«Найголовнішим ресурсом необхідним для будівництва майбутнього енергоблоку завжди був та буде, підготовлений десятиліттями, висококваліфікований персонал, з високим рівнем відповідальності та культури безпеки. Команда професіоналів, у яких за плечима тридцятирічний досвід безпечної експлуатації блоків, успішне проходження міжнародних місій. Саме наш колектив – це наша головна цінність», – наголосив С. Куроєдов.

Зважаючи на прийняте науково-технічною Радою рішення, проект спорудження енергоблоку №5 РАЕС, як заміщуючої потужності, доцільний та своєчасний, ТЕА схвалене. Наступним етапом для реалізації проекту буде розробка технічних вимог для реакторної установки, якою спеціалісти РАЕС займуться вже до кінця поточного року.

Починаючи з 2030 по 2040 роки, генерація на АЕС України скоротиться з 13,9 ГВт до 3 ГВт, у зв’язку з виведенням з експлуатації діючих енергоблоків. Енергетичною стратегією України передбачений розвиток атомної генерації. Рівненська АЕС, яка від початку планувалася шестиблочною (з проектною потужністю 4835 МВт) є відмінним майданчиком для будівництва нових енергоблоків для заміщення і збільшення потужностей. Про це свідчать географічне розташування (близькість до кордонів ЄС, сусідство з енергозалежними областями), соціально-економічні передумови, низька сейсмоактивність регіону, його інвестиційна привабливість, розвинена інфраструктура та потенціал електростанції. Будівництво нового блоку РАЕС дозволить залучити інвестиції в дотаційні регіони, забезпечити розвиток промисловості, реалізувати заміщення дорогих дефіцитних енергоносіїв – газу і вугілля.

Останні новини:

Зараз читають