9.5 C
Alba Iulia
Субота, 1 Квітня, 2023

Енергоатом відзначає 35 років з часу запуску третього енергоблока Запорізької АЕС

10 грудня 1986 року, тридцять п’ять років тому, до енергосистеми підключили енергоблок №3 Запорізької атомної електростанції. Це зараз ЗАЕС є найпотужнішою в Європі та налічує шість енергоблоків з водо-водяними реакторами типу ВВЕР-1000, а тоді щойно будувалася перша черга АЕС, що передбачала зведення чотирьох блоків.

Пуск третього енергоблока надав можливість створити єдину систему експлуатації Запорізької АЕС. Атомники, які зводили енергоблок, стверджують, що з його запуском фактично відбувся перехід до нових критеріїв безпеки у відносинах між проєктантами, будівельниками, монтажниками з одного боку та експлуатаційниками з іншого.

Саме проєкт третього блоку на той момент став найбільш досконалим з точки зору надійності та безпечності серійного реактора ВВЕР-1000. Під час його будівництва урахували всі напрацювання та новації в обладнанні і компонуванні, виходячи з досвіду створення та експлуатації перших двох блоків ЗАЕС.

За три з половиною десятиліття стабільної та безпечної експлуатації третій енергоблок виробив понад 215 млрд кВт·г електроенергії.

У березні 2017 року Регулятор продовжив його термін експлуатації ще на 10 років. Після масштабної реконструкції та модернізації, встановлення більш сучасного обладнання та впровадження інноваційних систем, блок продовжує безпечно та надійно працювати, виробляючи чисту та доступну електроенергію.

Визначним для Запорізької АЕС став 2021 рік, протягом якого на станції завершився етап повного переходу чотирьох блоків на ядерне паливо альтернативного російському постачальника – американської компанії Westinghouse. Під час планово-попереджувальних ремонтів в активні зони енергоблоків №1, №3 та №4 завантажили тепловиділяючі збірки свіжого атомного палива американського виробника. Дослідна експлуатація палива на п’ятому блоці, куди його завантажили у 2019 році, пройшла успішно, отже, невдовзі – переведення у промислову експлуатацію.

Завдяки відданій роботі колективу Запорізької АЕС та, зокрема, й третього енергоблока, станція достроково і в повному обсязі завершила підготовчі роботи до опалювального сезону та працює на максимумі своїх можливостей.

«У нинішньому осінньо-зимовому періоді вперше в історії вітчизняної атомної галузі Запорізька АЕС працює на 100% встановленої потужності – 6040 МВт і це вражає!», – сказав т.в.о. генерального директора Запорізької АЕС Дмитро Вербицький.

Зараз найбільша атомна електростанція Європи працює одночасно всіма шістьма енергоблоками. У масштабах всієї вітчизняної атомної генерації наразі Енергоатом займає 60% від загальної частки виробництва електроенергії.

«Вперше в історії НАЕК працює 14-ма енергоблоками з наявних 15-ти. Під час нинішнього осінньо-зимового періоду Енергоатом стає не просто базовою, а основною генерацією, гарантуючи безпечне та стабільне проходження опалювального сезону», – підкреслив керівник Енергоатома Петро Котін.

Однак Енергоатом не збирається зупинятися на досягнутому, адже на початку лютого 2022 року до енергосистеми планують підключити п‘ятнадцятий енергоблок (РАЕС-4) після перевантаження палива і проведення підготовчих робіт до вивантаження відпрацьованого палива на Центральне сховище ВЯП.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають