До 2020 року на Вінничині мають намір побудувати та відновити 13 малих гідроелектростанцій встановленою потужністю близько 1,3 МВт.
Зараз на території області знаходиться 11 недіючих малих ГЕС, на яких можна організувати виробництво електроенергії за “зеленим” тарифом, передає EcoTown з посиланням на Власно.
Для відновлення непрацюючих ГЕС може знадобитися значна кількість інвестицій. Так, Сокілецька ГЕС у Немирівському районі має потужність 400 кВт, проте приміщення станції наразі зруйноване, а обладнання відсутнє. У 2015 році питанням відновлення гідроелектростанції зацікавився інвестор зі Швеції, але виявилося, що зона навколо споруди орендована строком на 25 років.
Деякі ГЕС з часом руйнуються й занепадають настільки, що використовувати їх практично неможливо. Але є й інші приклади. Цієї весни запрацювала Уладівська ГЕС, добудовується мала ГЕС у Демидівці Жмеринського району, а у Тиврівському районі в селі Потуш будівлю колишньої малої ГЕС приватизували й зробили з неї зону відпочинку.
За даними департаменту ЖКГ, енергетики та інфраструктури Вінницької ОДА, на початок 2017 року в області функціонувало 20 малих ГЕС встановленою потужністю 21,3 МВт.
«Гідроелектростанції відіграють не малу роль у виробництві електроенергії, яка у 5-6 разів дешевша, ніж на ТЕС”, – наголошує голова обласної державної адміністрації Валерій Коровій.
Сьогодні частка гідроелектроенергії на Вінниччині не перевищує поки що 1% від загальнообласного виробництва.
Виробляти електроенергію завдяки водним ресурсам на Вінниччині почали ще у першій половині ХХ ст. В області працюють три найстаріших малих ГЕС – у селищі Браїлів та у містах Брацлав і Вінниця (Сабарівська ГЕС).
Найбільшим з генеруючих об’єктів є Ладижинська мала гідроелектростанція потужністю 9 МВт.
Згідно з сучасною міжнародною класифікацією й нормативами ООН, малими ГЕС вважаються такі, що мають потужність від 1 до 30 МВт, а міні-ГЕС – від 100 до 1000 кВт.