Британська компанія “Фарстон” має намір встановити у Дніпрі сміттєсортувальну лінію вартістю 35 млн доларів та анаеробний біореактор для одержання біогазу з органічних відходів вартістю 15 млн доларів.
Як заявив міський голова Борис Філатов, який нещодавно вивчав досвід переробки побутових відходів у Великобританії, англійські інвестори запропонували найбільш економічно обґрунтований варіант, передає газета День. За матеріалом EcoTown.
«Буде облаштована сучасна сортувальна лінія, яка дозволить заробляти інвесторам на цінних компонентах вилучених з твердих побутових відходів, – пояснює мер. – Фракція органіки, яка у Дніпрі становить 25-30% відсотків в залежності від сезону, перероблятиметься в анаеробному біореакторі і вироблятиметься біогаз, який піде на продаж або спалюватиметься на установці для генерації електроенергії».
Частину відходів Дніпро буде захоронювати на полігоні, після рекультивації якого добуватиме звалищний біогаз. «Сміттєва “макуха”, яка залишатиметься у процесі сортування, могла б реалізовуватися як брикети для опалювання або як RDF-паливо, – пояснює Борис Філатов. – Такі відходи мають вже іншу структуру і вміст шкідливих речовин, однак подібна перспектива поки що викликає сумніви у наших інвесторів».
Реалізація проекту дозволить у Дніпрі щорічно переробляти до 200 тисяч тонн сміття.
«Сьогодні обласний центр продукує 500 тисяч тонн на рік, однак, якщо все піде добре, інвестор збільшуватиме потужності переробки і, відповідно, мінімізуватиме захоронення відходів, – прогнозує Борис Філатов. – Крім того, інвестори готові розглядати питання про додаткові капіталовкладення на придбання ще і сміттєспалювального модуля».
Через неналежне сортування відходів Дніпро поки що не зможе перейти на повну утилізацію сміття, зауважує Борис Філатов. «Наші громадяни не сортують сміття, звалюючи все в одну купу, – нарікає мер. – Цей мотлох дуже важкий для переробки, плюс дорогою з нього дивним чином зникають найбільш цінні фракції: даються взнаки бригади ромської національності, а також чорні і сірі скупники вторсировини».
Сміття, яке надходить на полігон у належній кондиції, легко сортувати, зауважує Борис Філатов. «Інвестор, з яким ми обговорювали цю проблему, зацікавлений налагодити весь виробничий ланцюжок, – розповідає мер. – У нас вже є попередня домовленість про надання місту на умовах лізингу 2 млн доларів на придбання сміттєвозів – якщо муніципальні служби збиратимуть сміття, то найбільш цінні фракції не зникатимуть під час транспортування».
Сміттєпереробний завод та комплекс з реактором можуть запрацювати у Дніпрі вже через рік-два, прогнозує Борис Філатов.
«Пропозиції щодо утилізації сміття приходять у середньому раз на тиждень: на цьому тижні були канадці, раніше приїжджали китайці, йдуть перемовини з японською зовнішньоекономічною компанією, – каже Борис Філатов. – Але у практичній площині можна говорити лише про англійців, з якими ми реально можемо вийти на фінішну пряму: за місяць досягнемо домовленостей і визначимо правову форму співпраці, ще чотири місяці піде на проектування, рік – на будівництво».
Згідно з попередніми підрахунками, проект повинен окупитися протягом 10 років.
«Англійська компанія планує заробляти на цьому проекті до 4 млн доларів на рік, – наголошує мер Дніпра. – Сьогодні ми ведемо перемовини, аби наші комунальні підприємства, які експлуатують полігон, могли претендувати на частку в прибутку – від 10 до 15%».