9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 22 Жовтня, 2021

Україна не використовує потенціал експорту в країни ЄС на майже 10 мільярдів доларів

 • Торгово-економічна частина договору про асоціацію з Євросоюзом є невигідною для України та потребує перегляду – такий висновок міститься в дослідженні, проведеному Державним НДІ інформатизації та моделювання економіки спільно з Центром розвитку ринкової економіки CMD Ukraine.

  Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на ЦТС.

  Матеріали дослідження представлені на слуханнях “Стратегічні орієнтири поглиблення торгово-економічних відносин України з країнами Європейського Союзу в умовах дії угоди про асоціацію”, організованих у Верховній Раді комітетом ВР з економічного розвитку.

  Автори доповіді відзначають, що в структурі експорту з України в ЄС зростає частка сільськогосподарських сировинних товарів (кукурудза, пшениця, ріпак, макуха, соєві боби тощо) і мінеральних ресурсів (залізорудну сировину). Одночасно скорочують свій експорт підприємства високотехнологічних галузей: приладобудування, машинобудування і хімічної промисловості.

  Частка машинобудівної продукції в експорті в ЄС у 2019 році склала всього 14,4%. При цьому майже половина цього обсягу припадає на комплекти проводів, які в основному експортують дочірні компанії автовиробників з ЄС.

  Водночас в товарному імпорті з ЄС переважає складна і високотехнологічна продукція машинобудування: легкові та вантажні автомобілі, мобільні телефони, ізольовані електричні кабелі та ізолювальна арматура, тепловидільні елементи, зернозбиральні комбайни, добрива, засоби захисту рослин, фармацевтичні препарати тощо.

  Тому торговий баланс України з ЄС залишається негативним: за підсумками 2020 року імпорт з ЄС у грошовому вираженні перевищив український експорт на 4,3 млрд доларів.

  Відзначається, що негативний для України результат склався через наявність торгових і технічних бар’єрів, з якими стикаються українські виробники при спробах вийти на європейський ринок. Це антидемпінгові, компенсаційні та спеціальні мита, вимоги додаткової сертифікації, акредитації і т.д.

  При цьому виділені в рамках Угоди про асоціацію безмитні квоти для української продукції є мізерними, підкреслюється в доповіді.

  Таким чином, невикористаний потенціал експорту товарів з України в ЄС досягає 9,7 млрд доларів. Це 47,5% від усіх експортних поставок української продукції в країни ЄС у 2019 році.

  На думку авторів доповіді, даний потенціал насправді набагато вище. Оскільки він оцінений на основі існуючої сировинної структури українського експорту в ЄС. У той час як найбільш перспективними галузями для структурної перебудови торгово-економічних відносин з ЄС є машинобудування, автомобілебудування, виробництво електричних машин і устаткування, а також окремі сфери чорної металургії, військово-промислового комплексу, виробництва полімерних матеріалів.

  Один з авторів дослідження, керівник аналітичного центру CMD Ukraine Ігор Гужва зазначив, що ЄС – великий і платоспроможний ринок, за який борються практично всі країни світу.

  “Тому Угода про асоціацію і вільну торгівлю може дати додаткову конкурентну перевагу для України. Для досягнення більш серйозних результатів на ринках ЄС потрібні особливі навички, вправність підприємця і міцне державне партнерство. Йдеться в першу чергу про необхідність розвитку в Україні за аналогією з ЄС фінансових, фіскальних та інституційних стимулів для конкурентоспроможного виробництва і експорту”, – зазначив Гужва.

  Раніше заступник голови комітету ВР з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський заявив про необхідність перегляду економічної частини угоди про асоціацію з ЄС. За його словами, зараз угода про вільну торгівлю є такою лише за назвою. Насправді українські товари не мають вільного доступу на ринок ЄС – тоді як український ринок для європейських товарів повністю відкритий. Кисилевський наголосив на неприпустимості такого дисбалансу.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  Україна вперше за десять років відновила експорт жита в Туреччину

  Компанія ALFA Smart Trading згідно з контрактом експортувала до Туреччини 10,336 тис. тонн жита.

  Київське підприємство виготовило грейферний мостовий кран для заводу “Енергія” (фото)

  Київський завод підйомно-транспортного обладнання спільно з фахівцями Шнейдер Електрик Україна, успішно здійснив проєкт з виготовлення, доставки та монтажу автоматизованого грейферного мостового крана...

  Велика Британія пропонує Україні високоточні ракети Brimstone

  Сполучене Королівство веде перемовини з Україною щодо продажу високоточної зброї на тлі побоювань, що Росія може використати газову кризу для захоплення української...

  У Харкові розробляють антибактеріальне та антигрибкове покриття для керамічної плитки

  На Харківському плитковому заводі розробляють інноваційне покриття для керамічної плитки, яке вбиватиме бактерії та грибки.Про це повідомила на...

  Boeing готовий опрацювати постачання в Україну винищувачів F-15EX та T-7 з локалізацією складання на ДП “Антонов” – Лось

  Постачання та кінцеве складання американських воєнних літаків в Україні може стати реальністю вже найближчим часом. Американський авіагігант Boeing розглядав можливість складання воєнних...

  Українська авіакомпанія отримала два літаки Ан-148 з Росії

  У державному реєстрі цивільних повітряних суден України з’явилися два літаки Ан-148, які раніше літали в Росії.Передає Національний Промисловий Портал з...

  Україна збільшила експорт феросплавів у вересні

  Українські підприємства у вересні 2021 наростили експорт феросплавів на 35,6% у порівнянні з відповідним місяцем 2020 року - до 59,2 тис. тонн....

  Благодійний фонд «Повернись живим» передав на фронт 15 спостережних комплексів

  Благодійний фонд «Повернись живим» передав на фронт ще 15 мобільних спостережних комплексів.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  Зараз читають

  Вперше за півтора року з України відправлений пасажирський поїзд до Польщі

  У неділю вранці, 10 жовтня, вперше з березня 2020 року, коли були введені обмеження на міжнародні пасажирські...

  Новгород-Сіверський елеватор встановив нові зерносушарки

  На Новгород-Сіверському елеваторі встановили нові зерносушарки і газове обладнання.Про це передає Національний Промисловий Портал з...

  Державне оборонне замовлення виконано на 75% – Уруський

  У середу, 13 жовтня, на базі Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості відбулась чергова нарада щодо стану...

  Україна вперше за десять років відновила експорт жита в Туреччину

  Компанія ALFA Smart Trading згідно з контрактом експортувала до Туреччини 10,336 тис. тонн жита.