9.5 C
Alba Iulia
Четвер, 16 Вересня, 2021

Україна не використовує потенціал експорту в країни ЄС на майже 10 мільярдів доларів

 • Торгово-економічна частина договору про асоціацію з Євросоюзом є невигідною для України та потребує перегляду – такий висновок міститься в дослідженні, проведеному Державним НДІ інформатизації та моделювання економіки спільно з Центром розвитку ринкової економіки CMD Ukraine.

  Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на ЦТС.

  Матеріали дослідження представлені на слуханнях “Стратегічні орієнтири поглиблення торгово-економічних відносин України з країнами Європейського Союзу в умовах дії угоди про асоціацію”, організованих у Верховній Раді комітетом ВР з економічного розвитку.

  Автори доповіді відзначають, що в структурі експорту з України в ЄС зростає частка сільськогосподарських сировинних товарів (кукурудза, пшениця, ріпак, макуха, соєві боби тощо) і мінеральних ресурсів (залізорудну сировину). Одночасно скорочують свій експорт підприємства високотехнологічних галузей: приладобудування, машинобудування і хімічної промисловості.

  Частка машинобудівної продукції в експорті в ЄС у 2019 році склала всього 14,4%. При цьому майже половина цього обсягу припадає на комплекти проводів, які в основному експортують дочірні компанії автовиробників з ЄС.

  Водночас в товарному імпорті з ЄС переважає складна і високотехнологічна продукція машинобудування: легкові та вантажні автомобілі, мобільні телефони, ізольовані електричні кабелі та ізолювальна арматура, тепловидільні елементи, зернозбиральні комбайни, добрива, засоби захисту рослин, фармацевтичні препарати тощо.

  Тому торговий баланс України з ЄС залишається негативним: за підсумками 2020 року імпорт з ЄС у грошовому вираженні перевищив український експорт на 4,3 млрд доларів.

  Відзначається, що негативний для України результат склався через наявність торгових і технічних бар’єрів, з якими стикаються українські виробники при спробах вийти на європейський ринок. Це антидемпінгові, компенсаційні та спеціальні мита, вимоги додаткової сертифікації, акредитації і т.д.

  При цьому виділені в рамках Угоди про асоціацію безмитні квоти для української продукції є мізерними, підкреслюється в доповіді.

  Таким чином, невикористаний потенціал експорту товарів з України в ЄС досягає 9,7 млрд доларів. Це 47,5% від усіх експортних поставок української продукції в країни ЄС у 2019 році.

  На думку авторів доповіді, даний потенціал насправді набагато вище. Оскільки він оцінений на основі існуючої сировинної структури українського експорту в ЄС. У той час як найбільш перспективними галузями для структурної перебудови торгово-економічних відносин з ЄС є машинобудування, автомобілебудування, виробництво електричних машин і устаткування, а також окремі сфери чорної металургії, військово-промислового комплексу, виробництва полімерних матеріалів.

  Один з авторів дослідження, керівник аналітичного центру CMD Ukraine Ігор Гужва зазначив, що ЄС – великий і платоспроможний ринок, за який борються практично всі країни світу.

  “Тому Угода про асоціацію і вільну торгівлю може дати додаткову конкурентну перевагу для України. Для досягнення більш серйозних результатів на ринках ЄС потрібні особливі навички, вправність підприємця і міцне державне партнерство. Йдеться в першу чергу про необхідність розвитку в Україні за аналогією з ЄС фінансових, фіскальних та інституційних стимулів для конкурентоспроможного виробництва і експорту”, – зазначив Гужва.

  Раніше заступник голови комітету ВР з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський заявив про необхідність перегляду економічної частини угоди про асоціацію з ЄС. За його словами, зараз угода про вільну торгівлю є такою лише за назвою. Насправді українські товари не мають вільного доступу на ринок ЄС – тоді як український ринок для європейських товарів повністю відкритий. Кисилевський наголосив на неприпустимості такого дисбалансу.


  Про допомогу проекту

  Також на цю тему

  Останні новини

  З початку року виробництво автомобільної техніки в Україні зросло у 2,6 раза

  У серпні підприємствами української автомобільної промисловості було випущено 554 транспортних засоби, що в 4,6 раза більше, ніж у серпні 2020-го.

  Для української армії випробовують рухому станцію очищення води «Джерело-2000»

  В інтересах Збройних сил України проводять випробування рухомої станції очищення води «Джерело-2000».Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  Реалізації проєкту високошвидкісної залізниці в Україні коштуватиме 2-5 мільярдів доларів

  Вартість будівництва високошвидкісної залізниці в Україні може скласти близько 2-5 мільярдів доларів, заявив заступник директора департаменту інвестиційної діяльності "Укрзалізниці" Володимир Шемаєв.

  До України прибув 50-й контейнерний потяг з Китаю (відео)

  До Києва з Чунцина прибув контейнерний поїзд, який доставив 62 контейнери.Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Центр транспортних стратегій.

  В Ужгороді побудували перший у місті скейт-майданчик

  На площі Богдана Хмельницького в Ужгороді відкрили перший у місті майданчик для катання на скейтбордах і роликах.Передає Національний Промисловий...

  Бельгія передала Україні науково-дослідне судно Belgica для екологічного моніторингу Чорного та Азовського морів

  Для проведення екологічного моніторингу Чорного та Азовського морів Бельгія передала Україні науково-дослідне судно «Belgica» (A962).Про це йдеться в...

  Компанія «Лекхім» працює над створенням виробництво COVID-вакцини у Харкові

  У Харкові АТ «Лекхім» планує почати виробництво вакцини від COVID-19. На організацію виробництва компанія готова витратити до 30 мільйонів євро.

  Нова РЛС «Фенікс-1» прийнята на озброєння української армії

  На озброєння Збройних сил України прийнято станцію виявлення 80К6КС1 «Фенікс-1» від КП «НВК «Іскра».Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на Мілітарний.

  Зараз читають

  Кабмін дозволив експорт військової продукції Красилівському агрегатному заводу та НВК «ВК Система»

  Кабінет Міністрів України надав ДП «Красилівський агрегатний завод» та ТОВ «НВК «ВК Система» повноваження на експорт товарів...

  На Херсонщині відкрили реконструйований міст через Північно-Кримський канал (відео)

  У Херсонській області, на мосту через Північно-Кримський канал, який забезпечує рух автомобільного транспорту між містами Нова Каховка...

  Компанія “Радіонікс” створила унікальний наземний стенд для відпрацювання роботи винищувачів МіГ-29 (фото)

  Приватна компанія "Радіонікс" представила на виставці "Зброя та Безпека-2021" унікальний комплекс "Сапфір-С", який може одночасно бути використаний...

  Запущено проморейси Київ – Канів на теплоходах на підводних крилах (фото)

  У суботу, 11 вересня, теплохід на підводних крилах типу "Восход" компанії "Нібулон" виконав рейс з Києва до...