9.5 C
Alba Iulia
Середа, 29 Березня, 2023

Як працює ринок землі у Європі або з кого брати приклад

За основу була взята інформація аналітичного центру EasyBusiness. Проаналізовані країни мають тривалу історію розвитку ринку землі. У всіх цих країнах відсутній мораторій, в основному спрощена регуляція цін і площі ділянки. Пише Бізнес-Цензор.

Всупереч тому, що купувати й продавати землю можуть як громадяни цих країн, так і іноземці (в більшості випадків), на практиці угоди укладаються не так часто. Адже купити землю важко через вимоги до утворення аграрія, його місця проживання і гарантій дотримання екологічних стандартів.

Ціни на землю в країнах Європи

КраїнаЦена $ тис./гаЗемлі в приватній власності
Австрія42,053%
Німеччина32,349%
Велика Британія31,490%
Чехія1080%
Нідерланди63,789%
Франція7,480%
Італія25,7100%
Іспанія16,170%
Бельгія28,099%
Греція11,060%
Данія26,698%
Ірландія39,391%
Португалія7,493%
Фінляндія11,098%
Швеція9,891%
Швейцарія70,0100%
Болгарія4,698%
Эстонія5,056%
Латвія1,499%
Литва2,279%
Хорватія7,066%

Найдорожчі

Швейцарія – $70,0 тис.

Швейцарія є однією з найрозвинутіших в аграрному секторі, де 100% земельної власності перебуває у приватних руках. Влада Швейцарії жодним чином не регулює ціноутворення й наразі вартість 1 га складає найбільші $70 тис.

Хто може стати власником землі

Для придбання земель необхідно громадянство Європейського Союзу або мати дозвіл на проживання.

Скільки землі можна купити

Це питання регулюється місцевими органами влади. Саме вони й визначають, який максимальний земельний банк може придбати інвестор. А ось мінімальний термін здачі в оренду складає 9 років. Загалом, Швейцарія віддає пріоритет сімейним підприємствам, де власник при продажу пая обов’язково повинен отримати нотаріальний дозвіл від усіх родичів, що мають право на землю.

Нідерланди – $63,7 тис.

Нідерланди в агросекторі вважються однією із найпрогресивніших країн у світі. Сьогодні в Нідерландах використовуються інноваційні системи виробництва, які забезпечують продуктивність, що в 5 разів перевищує середньоєвропейську. Вартість 1 тис. га становить $63,7 тис., а у приватній власності перебуває майже 90% оранки.

Хто може стати власником землі

Немає жодних обмежень, щоби стати власником земельного паю в Нідерландах. Покупцем може виступати будь-хто. Єдиний мінус – це сплата 6% податку від вартості угоди.

Скільки землі можна купити

Кількість придбання землі необмежена. Мінімальний термін здачі землі в оренду – 6 років, для фермерських господарств – 12. При реалізації ділянки на аукціоні орендар має пріоритетне право на покупку.

Австрія – $42 тис.

Ця країна хоч і не відноситься до найбільших агрокраїн ЄС, проте у приватній власності зосереджено трохи більше 50% земельних угідь, а вартість самих земель на вагу золота – $42 тис.

Хто може стати власником землі

Ринок достатньо обмежений. Іноземцям дозволяється купувати землю тільки з дозволу держави. У горах купівля дозволена тільки вже раніше зареєстрованим фермерам.

Скільки землі можна купити

З урахуванням федеративного устрою, у кожній із провінцій існують свої правила передачі землі у власність, а самі угоди регулюються винятково місцевими органами влади. Крім того, в деяких землях встановлюються обмеження ціни і мінімальна площа. До того ж потрібен ще й дозвіл на купівлю земельного паю.

Щодо податків, то в Австрії гербовий збір повинен сплатити покупець у розмірі 3,5% від ціни угоди та ще 1,1% віддати за реєстрацію в земельному реєстрі. Податок на дохід від продажу землі становить 20% від ціни угоди. Мінімальний термін оренди землі складає 3 роки.

Також цікава і процедура успадкування земельного банку. В Австрії землю можна передавати лише 1 спадкоємцю, хоча в деяких провінціях є винятки.

Ірландія – $39,3 тис.

В Ірландії найбільш ліберальний ринок земель сільськогосподарського призначення. У приватній власності опинилося 90% земель. Це стало можливо завдяки державним дотаціям у вигляді довгострокових кредитів.

Хто може стати власником землі

Власником земель в Ірландії може стати будь-хто, тільки юрособам потрібно отримати спеціальний дозвіл земельної комісії.

Скільки землі можна купити

Будь-які обмеження на покупку земель відсутні. При продажі оплачується мито державі 1-8% від вартості землі у $39,3 тис. за 1 га.

Німеччина – $32,3 тис.

Німеччина є беззаперечним лідером із продажу сільськогосподарських угідь в Євросоюзі. У цій країні завжди були високі стандарти до рівня обробітку, механізації, автоматизації та впровадження екологічних технологій в агробізнесі.

Хто може стати власником землі

Іноземці та громадяни країни можуть вільно купувати землю. Податок при продажі оплачує покупець, його розмір не більше 3,5% від ціни угоди.

Скільки землі можна купити

Обмежень щодо максимальної площі не встановлено. Мінімум може бути встановлено кожним федеративним округом окремо. Наприклад, в Баварії мінімальна площа – 2 га. Найбільшим попитом користуються орні поля в Баварії, Нижньої Саксонії, Саксонії-Ангальт, Тюрінгії та Бранденбурзі.

Найдешевші

Латвія – $1,4 тис.

Ринок зелі у Латвії невеликий, проте достатньо розвинутий. У період із 1991-1997 рр у країні була проведена денаціоналізація, відтак всі операції щодо земельного обігу з 1940 року були визнані недійсними. Наразі земля сільськогосподарського призначення доступна усім бажаючим.

Хто може стати власником землі

Торгувати землею можуть як громадяни Латвії, так і підприємства з латвійською реєстрацією (тобто іноземці, які нині володіють 16 тис. га). Також у свою власність можуть придбати земельні паї релігійні організації, зареєстровані в країні до літа 1940 року.

Скільки землі можна купити

Обмежень за розміром немає.

Литва – $2,2 тис.

У Литві ринок землі нестабільний і занадто бюрократичний. Землями, як правило, володіють крупні господарства.

Хто може стати власником землі

Власниками можуть стати, як резиденти, так і не резиденти країни. При цьому в Литві функціонує податок на землі сільгосппризначення, розмір якого залежить від обсягів сільгоспвиробництва чи прибутку.

Скільки землі можна купити

Обмеження на покупку землі для фізосіб – 300 га, для юросіб – 2000 га.

Болгарія – $4,6 тис.

Після проведеної реформи в 1990 рр. у власності болгар опинилося 98% сільськогосподарських земель. Вартість гектару коливається в межах $4,5 тис., й держава у врегулюванні цін участі не приймає.

Хто може стати власником землі

Придбати поля можуть громадяни Болгарії та ЄС, юридична або фізична особа, що перебуває більше 5 років на території країни, а також компанії, з якими держава уклала міжнародні договори.

Скільки землі можна купити

Немає обмежень за розмірами площ в одні руки.

Естонія – $5 тис.

Ринок в Естонії достатньо скромний і великою популярністю серед іноземних фермерів не користується. Незважаючи на порівняно низьку вартість за 1 га у $5 тис., більше 60% вільних площ знаходиться в оренді.

Хто може стати власником землі

Із 2011 р зняті будь-які обмеження щодо придбання аграрних активів. Податок при продажі складає 2% від ціни.

Скільки землі можна купити

У придбанні кількості земельних паїв влада інвесторів в рамки не ставить. Загалом іноземці користуються однаковими правами з місцевими громадянами, але за умови використання земельної банку суто в сільськогосподарських цілях.

Хорватія – $7 тис.

У цій балканській країні ринок землі достатньо специфічний. Вона цілком закрита да іноземців, а в приватній власності зосереджено 65% сільськогосподарських земель, 1/3 площі яких взагалі не обробляється.

Хто може стати власником землі

Тільки громадяни Хорватії

Скільки землі можна купити

Обмежень для купівлі землі на внутрішньому ринку не існує. При оформленні продажу земель необхідно заплатити податок у вигляді 5%. Стільки ж зберігається й на володіння земельним паєм.

Також на цю тему

Останні новини:

Зараз читають