9.5 C
Alba Iulia
П’ятниця, 9 Червня, 2023

Майже 24% ВВП України знаходиться у тіні

Згідно з дослідженнями, рівень тіньової економіки в Україні становить майже чверть ВВП, або 846 млрд гривень.Дослідження було проведено компанією Ernst & Young за підтримки Mastercard у рамках укладеного Меморандуму про співробітництво з Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Національним банком України та Державною службою статистики України.

Передає Національний Промисловий Портал з посиланням на прес-службу Національного Банку України.

Подібні дослідження були проведені Ernst & Young у 33-х країнах світу, серед яких Чеська Республіка, Польща, Словенія, Словаччина, Хорватія, Болгарія, Боснія і Герцеґовина, Сербія та інші країни. Рівень тіньової економіки серед зазначених країн коливався від 10,1% до 26,9% від обсягу ВВП.

За результатами дослідження української економіки, 846 млрд гривень, або 23,8% від офіційного ВВП України за 2018 рік, перебуває в тіні, з яких: 19,7% ВВП (702 млрд грн) становить готівкова тіньова економіка, 4,1% ВВП (144 млрд грн) – домашнє виробництво товарів для власного кінцевого використання, тобто – негрошова тіньова економіка.

Більше чверті (26,2%) обсягу “готівкової тіньової економіки” це “наслідкова тіньова економіка”, де ініціаторами розрахунку готівкою є обидві стороні – і продавець, і покупець. А решта загального обсягу української тіньової економіки, або 14,4% ВВП – це “пасивна тіньова економіка”, ініціатором якої є продавець. Суттєво знизити рівень “пасивної тіньової економіки” може стимулювання безготівкових електронних розрахунків.

Також на зменшення тіньової економіки може впливати запровадження здійснення соціальних виплат виключно у безготівковій формі, податкових пільг, встановлення торговельних POS-терміналів представниками малого та середнього бізнесу, а також додаткове стимулювання торговців та споживачів до проведення безготівкових розрахунків. За даними Mastercard, сьогодні лише 38% малого та середнього бізнесу в Україні надають клієнтам можливість оплати за товари та послуги безготівково, тобто 62% підприємств працюють виключно з готівкою.

Останні новини:

Зараз читають